Α’ ΕΠΣΑ: Άλλη μια «ασθενική» αγωνιστική για τους… Βόρειους – Νίκες μόνο για Αγία Παρασκευή και Παπάγο
apollonhalandriou.gr

Όπως και την προηγούμενη αγωνιστική των δύο ομίλων της Α’ ΕΠΣΑ, έτσι και στη 19η μόνο δύο εκπρόσωποι του Βορείου Τομέα Αθηνών πανηγύρισαν νίκη και συγκεκριμένα η Αγία Παρασκευή και Παπάγος. Από εκεί και πέρα με την ισοπαλία… βολεύτηκαν Ηράκλειο, Μελίσσια, Λυκόβρυση και Απόλλων Χαλανδρίου, ενώ την ήττα γνώρισαν Νέα Ιωνία, Χολαργός, Κένταυρος Βριλησσίων και Πανερυθραϊκός.

1ος όμιλος

Κι άλλη απώλεια βαθμών για το Ηράκλειο που παραχώρησε λευκή ισοπαλία στο Περιστέρι, στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας, που χρησιμοποιεί ως έδρα. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 35 βαθμούς.

Δεν συνάντησε αντίσταση από τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου στο γήπεδό της η Αγία Παρασκευή και έτσι τον νίκησε εύκολα με σκορ 4-0, και παραμένει 5η στον βαθμολογικό πίνακα, με συνολικά 34 βαθμούς. Η «Santa» άνοιξε το σκορ με τον Λαζάρου στο 14′, τον οποίο και ακολούθησαν ο Ψαραδέλης στο 21′, ο Τσοπανάκος στο 75′ και ο Ζαφείρης στο 89′.

Δεν τα κατάφερε η Ν. Ιωνίας στο γήπεδο του Ιλίου, απ’ όπου έφυγε ηττημένη από τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ του Φραγκόπουλου στο 39′. Η ομάδα της προσφυγούπολης υποχώρησε στην 8η θέση, με 28 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με το Περιστέρι.

Ήττα και για τον Χολαργό στη Δημοτικό Γήπεδο Βύρωνα, όπου ο Αθηναϊκός επικράτησε με σκορ 1-0, με γκολ που έβαλε στο 35′ ο Σκούμας. Η ομάδα των Βορείων εξακολουθεί να παραμένει στη 10η θέση της βαθμολογίας, με συνολικά 25 βαθμούς.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο γήπεδο των Μελισσίων η τοπική ομάδα και ο Άρης Πετρούπολης, που ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καλημέρη στο 53′, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τσούκη στο 90′. Η ζημιά για τους Μελισσιώτης ολοκληρώθηκε στο 93′ με την αποβολή του Τούντα, με δεύτερη κίτρινη. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στην 11η θέση, με συνολικά 21 βαθμούς.

Την ήττα γνώρισε και ο Κένταυρος Βριλησσίων στο γήπεδο της Αργυρούπολης από την τοπική ομάδα με σκορ 2-0 και υποχώρησε στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 18 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν στο 4′ ο Λεβέντης και στο 32′ ο Υφαντής.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (19η αγωνιστική)

2ος όμιλος

«Σκούρα» τα βρήκε στη Ν. Ερυθραία ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος αναγκάστηκε σε ήττα από τον Άγιαξ Ταύρου με σκορ 3-2 και υποχώρησε στην 9η θέση, με 22 βαθμούς, όσους έχει και ο Παπάγος. Αν και η ομάδα των Βορείων Προαστίων προηγήθηκε μεε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Μπαμπαλούκα στο 6′ και Σουμελίδη στο 35′, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αρχικώς μείωσαν σε 2-1 με τον Ερμάλ στο 47′, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 στο 63. Η ανατροπή ήρθε στο 70′, με κοντινό σουτ του Σιώζου.

Στο γήπεδο του Χολαργού ο Παπάγος πήρε μια δραματική και συνάμα πολύτιμη νίκη απέναντι στα Σούρμενα με σκορ 2-1 και παραμένει στη 10η θέση, με συνολικά 22 βαθμούς, όσους έχει και ο Πανερυθραϊκός. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6′ με τον Γ. Ταλιούρα, αλλά στο 37′ έχασαν τον Φ. Ταλιούρα, που αποβλήθηκε. Γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ισοφαρίζοντας στο 51 με τον Κώτσι. Τελικώς, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δρυμωνίτης ήρθε να λυτρώσει τον Παπάγο, εκτελώντας άψογα το απευθείας φάουλ και στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Λυκόβρυση και Απόλλων Χαλανδρίου ισοβαθμούν στην 11η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς (μαζί με την Κηπούπολη) μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης, που έληξε ισόπαλη 1-1. «Δράστες» των δύο γκολ, που σημειώθηκαν και στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Μάρκου, για τους γηπεδούχους, στο 29′ και ο Οικονομόπουλος, για τον Απόλλωνα, στο 38′.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (19η αγωνιστική)