Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟΠ Κηφισιάς στην 4η αγωνιστική της VolleyLeague

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και τη δεύτερη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε o ΑΟΠ Κηφισιάς και μάλιστα με 3-0 σετ (25-22,25-22,25-18) επί της νεοφώτιστης Ελπίδας στους Αμπελοκήπους για την 4η αγωνιστική. Η Κηφισιά παρουσιάστηκε ανεβασμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, τόσο στην επίθεση όσο και στο μπλοκ, όπως αναφέρει ο Σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Η περιγραφή του αγώνα

Στο 1ο σετ του αγώνα η ομάδα των Βορείων Προαστίων  προηγήθηκε 6-4, αλλά η Ελπίδα «απάντησε» με σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 10-6. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους έφεραν το σετ στα ίσα 13-13. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι»μέχρι το 20-20, όμως σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η εμπειρία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μπήκαν σε θέση «οδηγού» και πήραν το σετ με 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Κηφισιά στο δεύτερο σετ πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων και προηγήθηκαν 8-5 με τον Μπατατζίμ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να επιστρέψει, όμως η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Ντε Πρα και Σπυριούνη, κράτησε την πρωτοπορία και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-22.

Η αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το 3ο σετ και προηγήθηκε 8-2! Η Ελπίδα μείωσε σε 8-10, αλλά και πάλι η Κηφισιά με καλό σερβίς έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 14-8. Και πάλι όμως η Ελπίδα το πάλεψε. Ισοφάρισε 17-17, αλλά η Κηφισιά με σερί 4-0 ξέφυγε 21-17 και αργότερα με νέο σερί 4-0 πήρε και το σετ 25-18 κάνοντας το 3-0 σετ.

Η Κηφισιά μετά από 4 αγωνιστικές έχει 6 βαθμούς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Λούμτσι, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25

Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (22-25, 22-25, 17-25) σε 52΄.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Καπέλλας (λ. – 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός.

Η βαθμολογία της Volley League (4η αγωνιστική)

Η συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη επί της Ελπίδας

Ικανοποιημένοι από τη νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων εμφανίστηκαν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου ο προπονητής Νίκος Ζαλμάς και ο ακραίος Μάκης Κολτσιάκης, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συγκροτήματος της Κηφισιάς.

Ο τεχνικός της Κηφισιάς δήλωσε: «Δεν επαναλάβαμε την κακή εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου. Ένα παιχνίδι κρίσιμο, κυρίως για την σκέψη της ομάδας μας, καθώς ακόμα βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν, στέφθηκε από νίκη.

»Είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα, δεν εκμεταλλευτήκαμε τα πολλά σπασίματα που κάναμε στο μπλοκ, ώστε να τελειώσουμε ευκολότερα το δεύτερο και το τρίτο σετ, και γι’ αυτό είχαμε αγχωτικό φινάλε στα σετ.

»Κρατήσαμε σε αρκετά υψηλό επίπεδο το σάιντ άουτ, ίσως για πρώτη φορά μετά από έναν μήνα. Εύχομαι αυτή η εμφάνιση να είναι η αρχή μιας κανονικότητας στην οποία θέλουμε να μπούμε σιγά-σιγά, γιατί τόσο ο Οκτώβριος όσο και ο Νοέμβριος ήταν πολύ δύσκολοι μήνες για εμάς».

Από τη μεριά του ο ακραίος της Κηφισιάς Νίκος Κολτσιάκης τόνισε: «Είναι μία εκτός έδρας νίκη που μας δίνει ψυχολογική τόνωση, γιατί δεν είχαμε κάνει καλή εμφάνιση απέναντι τον Ηρακλή. Όλη αυτή την εβδομάδα δουλέψαμε καλύτερα στις προπονήσεις και “βγάλαμε” κάποια στοιχεία στον αγώνα.

»Ελπίζω να είμαστε υγιείς, χωρίς άλλα προβλήματα τραυματισμών, ώστε να έχουμε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, να βελτιωνόμαστε και να αναζητάμε βαθμούς σε κάθε παιχνίδι από εδώ και πέρα».