Νίκες για ΟΦΗ Ηρακλείου και ΑΟΚ Χαλάνδρι στη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών με μόλις 2 από τις 6 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που λαμβάνουν μέρος σε αυτό να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

• Κουκάκι – Πεύκη 75-69

Ο ΑΟΚ Χαλάνδρι επικράτησε στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» του μαχητικού Αργοναύτη, με σκορ 91-88, και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 16 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (11/12) θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του Σπόρτιγκ απέναντι στην τοπική ομάδα.

Ο Ποσειδών «σκόνταψε» στο κλειστό του Ν. Ψυχικού, χάνοντας από τον Ηλυσιακό με σκορ 72-68 και υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων θ’ αντιμετωπίσει τον Ιωνικό στο κλειστό «Ζαχ. Αλεξάνδρου».

Στο κλειστό του Ρουφ η Πεύκη έχασε στην παράταση (κ.δ. 61-61) από το Κουκάκι, με σκορ 75-69, σε έναν αγώνα όπου ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην 7η θέση, με 15 βαθμούς και την επόμενη Δευτέρα (11/12) θα υποδεχθεί τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

Ήττα και για τον Τυφώνα στο κλειστό της Ηλιούπολης, με σκορ 74-71, σε έναν αγώνα όπου η ομάδα του Ηρακλείου προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Ο Τυφών παραμένει τρίτος από το τέλος στον βαθμολογικό πίνακα, με 12 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου, κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να επιβληθεί του Σπόρτιγκ με σκορ 65-62 και να περάσει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 12 βαθμούς. Την επόμενη Δευτέρα (11/12) το συγκρότημα των Βορείων θ’ αγωνιστεί στο κλειστό της Πεύκης απέναντι στην τοπική ομάδα.

Τέλος, ο Προμηθέας Χαλανδρίου, αν και αντιστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, τελικώς έμεινε πίσω στη συνέχεια του αγώνα και έχασε δίκαια με σκορ 80-62 από την Αχαρνής. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις 11 βαθμούς.

Η βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών (10η αγωνιστική)