Δεν ικανοποίησαν οι Αμαζόνες στο τριήμερο 21-23 Νοεμβρίου 2015

Με 3 εντός έδρας αγώνες για τα αγωνιστικά τμήματα βόλεϊ, χωρίς όμως την προσδοκώμενη συγκομιδή θετικών αποτελεσμάτων, έκλεισε το τριήμερο 21-23 Νοεμβρίου για τις Αμαζόνες.

Η ιστοσελίδα της ομάδας αναφέρει στη σχετική ανάρτηση:

Οι Κορασίδες-3 ηττήθηκαν από την Α.Ε. Γκράβαςμε 1-3 (22-25, 23-25, 25-17, 18-25). Οι αθλήτριές μας προσπάθησαν ιδιαίτερα για τη δεύτερη νίκη τους, η οποία τελικά χάθηκε στις λεπτομέρειες στα 2 πρώτα σετ. Το θετικό είναι ότι η ομάδα συνέχισε την ανοδική της πορεία, κερδίζοντας χρήσιμες αγωνιστικές εμπειρίες για το μέλλον.

Οι Κορασίδες-2 γνώρισαν τη 2η ήττα τους από την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΚ με 0-3 (15-25, 23-25, 23-25). Η ομάδα ξεκίνησε πολύ αγχωμένη, με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντιπάλου της στο 1ο σετ. Στα δύο επόμενα σετ βελτίωσε την απόδοσή της, αλλά πιο ψύχραιμες και έμπειρες οι αθλήτριες της ΑΕΚ κατάφεραν να επιβληθούν με την ελάχιστη διαφορά. Οι επόμενοι αγώνες είναι ευκαιρία για να σταθεροποιήσουν οι αθλήτριές μας την απόδοσή τους, ώστε να παρουσιασθούν ετοιμοπόλεμες στο πρωτάθλημα των Παγκορασίδων, που ακολουθεί.

Η Γυναικεία ομάδα επικράτησε της Α.Ε. ΑΘΗΝΑ Μαγκουφάνας με 3-1 (25-21, 25-19, 22-25, 25-14). Η ομάδα μας στα 2 πρώτα σετ, χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα την απόδοσή της, εξασφάλιζε μια διαφορά, την οποία κρατούσε μέχρι το τέλος τους. Ανάλογα ξεκίνησε και στο 3ο σετ, στο οποίο βρέθηκε να προηγείται με 21-14. Η υπερβολική όμως χαλάρωση είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Πεύκης να κάνει ένα σερί 1-11 και απρόσμενα να χαθεί το σετ. Πιο συγκεντρωμένη η ομάδα στο 4ο σετ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και δεν δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει.

Το προχθεσινό παιχνίδι ήταν το καμπανάκι που μας υπενθύμισε με ποιον τρόπο την περσινή σεζόν χάθηκε ο στόχος της εισόδου στη πρώτη τετράδα, χάνοντας βαθμούς από αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας, αλλά με υψηλό δείκτη μαχητικότητας, όπως και η προχθεσινή αντίπαλος.

Η ομάδα μας, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας και η συγκέντρωση κατά τη διάρκεια των αγώνων είναι το προαπαιτούμενο για την εκπλήρωση των φετινών της στόχων”.