Ποδαρικό στο 2016 με νίκη της Κηφισιάς επί του Κολοσσού στο Ζηρίνειο

Στις νίκες επέστρεψε η Κηφισιά επικρατώντας με 77-69 του Κολοσσού στην εντός έδρας αναμέτρηση που διεξήχθη το Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2016 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το παιχνίδι

Δυναμικά ξεκίνησε η Κηφισιά με τον Χογκ να βάζει τους 2 πρώτους πόντους της αναμέτρησης. Με καλές επιλογές στην επίθεση η ομάδα της Κηφιδιάς έτρεξε ένα σερί 9-4 στα πρώτα 2΄ του δεκαλέπτου. Στα 4΄ λεπτά ο Κολοσσός ισοφάρισε 11-11 αλλά ο Χογκ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους «Κηφισιώτες» (13-11). Στα μισά της περιόδου η διαφορά υπέρ της Κηφισιάς ανέβηκε κι άλλο (19-15) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στο καλάθι (19-17). Στο 8΄ ο Σμιθ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και διαμόρφωσε το σκορ σε 21-17 υπέρ των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο τελείωσε 21-25 υπέρ του Κολοσσού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας ένα σερί 6-0 και κάνοντας το σκορ 31-21 αλλά ο Λόουερι μείωσε σε 23-31 στο 13΄. Με τον Χρυσικόπουλο και τον Λόουερι στα μισά της περιόδου η Κηφισιά μείωσε ακόμη περισσότερο σε 29-33. Στα τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Χογκ με δύο πόντους έφερε το ματς στο καλάθι ( 32-34). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γκίκα μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (42-41).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ (στην τρίτη περίοδο) παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα. Ο Στίγκερς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους (45-43). Στα μισά του δεκαλέπτου ο Σμιθ έκανε το σκορ 48-45 υπέρ της Κηφισιάς κι εν συνεχεία ο Λόουερι αύξησε τη διαφορά στους 5 πόντους (50-45). Στο 28΄ ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 52-45  υπέρ των «Κηφισιωτών» αλλά ο Λιούις απάντησε με τρίποντο (52-48). Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 55-55. Η τρίτη περίοδος έληξε με την Κηφισιά να προηγείται με  59-55 .

Με 5 συνεχόμενους πόντους από τους Κασελάκη και Χογκ οι «Κηφισιώτες» στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου έκαναν το σκορ 64-55. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε  67-63 στο 34΄ αλλά ο Χογκ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 6 πόντους (69-63). Τρία λεπτά πριν λήξει ο αγώνας ο Στίγκερς με τρίποντο διαμόρφωσε το 74-67 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 39΄ ο Γκίκας με εύστοχη βολή αύξησε ξανά τη διαφορά στους 6 πόντους (75-69). Με δύο βολές ο Λόυερι στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό  σκορ 77-69  υπέρ της Κηφισιάς.

Εκτός δωδεκάδας για την Κηφισιά έμεινε ο Γιάννης Χατζηνικόλας καθώς ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-41, 59-55, 77-69.

Οι διαιτητές: Σώμος – Πουρσανίδης – Μπίκας.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Lowery 17, Στίγκερς 10, Γκίκας 5, Πόποβιτς, Σταμάτης, Κασελάκης 16, Χρυσικόπουλος 2, Χογκ 13, Σμιθ 3, Ελ-Αμίν, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 11.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρετζάκης 15, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3, Λίντεν 8, Ρέλεφορντ 6, Άχονεν 3, Σαλούστρος 13, ΜακΓκι 5, Λιούις 7.

Μετά τον αγώνα ακολούθησε συνέντευξη Τύπου:

Ο παίκτης του Κολοσσού Χρήστος Σαλούστρος δήλωσε: «Καλησπέρα και καλή χρονιά.Ήταν ένα παιχνίδι, το οποίο δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Είχαμε προετοιμαστεί καλά πιστεύω. Προερχόμαστε και από μια ήττα που ήρθε στο τέλος. Μπήκαμε αρκετά συγκεντρωμένοι πιστεύω στο ημίχρονο όμως βρεθήκαμε πίσω. Πετύχαμε μια διαφορά 10 πόντων αλλά τη χάσαμε. Χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και η Κηφισιά ήταν πολύ καλή στα επιθετικά ριμπάουντ. Στο 4ο δεκάλεπτο δεχτήκαμε κάποια  μεγάλα σουτ. Στο τέλος δεν ανταποκριθήκαμε όπως έπρεπε. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα αλλά έχω πίστη σε αυτή την ομάδα και πιστεύω ότι  θα ανταποκριθούμε όπως πρέπει. Καλή χρονιά σε όλους».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Ρομπ Λόουερι τόνισε: «Σήμερα ήταν μια σπουδαία ομαδική νίκη. Παίξαμε απέναντι σε μια καλή και οργανωμένη ομάδα. Το κλειδί της νίκης σήμερα ήταν η προσπάθεια. Χάναμε με 10 πόντους αλλά δε χάσαμε την αισιοδοξία μας. Κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και παλέψαμε. Ένα πράγμα που σίγουρα κάνει αυτή η ομάδα είναι να παλεύει.Θέλαμε πολύ να κερδίσουμε , θέλαμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και τα καταφέραμε. Τώρα συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά, πρέπει αυτή η νίκη να μας δώσει ενέργεια και πιστεύω ότι όσο δουλεύουμε σκληρά θα είμαστε επιτυχημένοι».

Ο προπονητής του Κολοσσού, Άρης Λυκογιάννης, πήρε τον λόγο στη συνέχεια και δήλωσε: «Καλησπέρα , χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Νομίζω ότι το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Αυτή του πρώτου ημιχρόνου που οι ομάδες συμβάδισαν και ήταν κοντά στο σκορ  και εκείνη του δευτέρου ημιχρόνου που η Κηφισιά είχε ένα μικρό  προβάδισμα και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατάφερε να το συντηρήσει. Συγχαρητήρια στην ομάδα και στον Ηλία. Τώρα εμείς πρέπει να αφιερώσουμε αρκετή ώρα για να δούμε τι κάναμε λάθος. Έχουμε χάσει πολλά ματς στο τέλος, με τις λεπτομέρειες να μας στερούν τη νίκη. Κάναμε αρκετά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και είναι ίσως η πρώτη φορά που χάσαμε λίγο το μυαλό μας, θα έλεγα, και παίξαμε πιο εγωιστικά. Υπάρχουν κι άλλα τα οποία συνέβησαν αλλά δεν είναι για να σχολιαστούν εδώ».

Τέλος, ο προπονητής της Κηφισιάς Ηλίας Παπαθεοδώρου επεσήμανε ότι: «Καλή χρονιά κι από μένα σε όλους. Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας. Προερχόμαστε από ήττες σε αγώνες που είχαμε παίξει καλά αλλά δεν είχαμε πετύχει νίκη. Σήμερα ήταν ένα ματς το οποίο έπρεπε να κερδίσουμε. Το δύσκολο για μας ήταν ότι έχοντας κάνει 5 ήττες δεν επανέρχεσαι εύκολα. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Ειδικά από το δεύτερο γκρουπ, μετά από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΑΕΚ, Άρη, ΠΑΟΚ, είναι η καλύτερη ομάδα βάση του τρόπου που παίζει και τα αποτελέσματα που έχει κι αυτό έκανε ακόμα πιο δύσκολο το σημερινό εγχείρημα. Πρώτος στόχος μας ήταν να σταματήσουμε τη δημιουργία τους καθώς είναι μια ομάδα με υπομονή, η οποία φτάνει εκεί που θέλει, εκτελεί με τον τρόπο που θέλει κι αυτός ήταν ο στόχος μας να σταματήσουμε το καλό passing game που έχουν. Το καταφέραμε σε πολύ μεγάλο βαθμό γι΄ αυτό και σήμερα είχαν κατώτερα νούμερα στα σουτ τριών πόντων από αυτά που έχουν συνήθως. Ταυτόχρονα, είχαμε καλή αμυντική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κολοσσός δίνει το τρίποντο γιατί παίζει κλειστά στην άμυνα. Το σημαντικό για μας αυτή τη στιγμή είναι η νίκη. Προσπαθούμε πάρα πολύ και γενικότερα είμαστε σε καλό δρόμο. Χρειαζόμαστε 1-2 βδομάδες για να βρούμε λίγο τους ρόλους καθώς έχουν έρθει νέα παιδιά στην ομάδα τα οποία είναι προσωπικότητες  και θα πρέπει να συνδυάσουμε την προσωπικότητα με αυτό που θέλουμε να κάνουμε εμείς. Η συνέχεια είναι δύσκολη και θα προσπαθήσουμε να είμαστε ακόμα καλύτεροι.Συγχαρητήρια στον  κ. Λυκογιάννη για την ομάδα του και καλή συνέχεια».

Πηγή: kifissiabc.gr