Πρώτη εντός έδρας νίκη για την Κηφισιά

Με 72-61 επικράτησε η Κηφισιά του Κόροιβου Αμαλιάδας σε εντός έδρας αναμέτρηση που διεξήχθη τη Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015 συνεχίζοντας τις νίκες στους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Κηφισιά η οποία από την αρχή του αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-2 αιφνιδιάζοντας τον Κόροιβο. Η καλή άμυνα και οι σωστές επιθετικές επιλογές ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (20-9) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος έληξε 21-9 με την ομάδα της Κηφισιάς να προηγείται στο σκορ και τον Χογκ να έχει πετύχει ήδη 8 πόντους.

Με την ίδια ενέργεια μπήκε στο παρκέ η Κηφισιά και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου στο 13΄ βρέθηκε να προηγείται με 15 (26-11). Σημαντικές επιθετικές λύσεις έδωσε ο Στίγκερς και ο Χρυσικόπουλος σε αυτήν την περίοδο. Ο Κόροιβος φαίνεται να μην έχει αποκτήσει ρυθμό με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 36-19.

Στους 19 πόντους η διαφορά υπέρ της Κηφισιάς στα 3 πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Χάρις και ο Ντέιβις αποτέλεσαν τις μοναδικές λύσεις για τον Κόροιβο στην επίθεση όμως η διαφορά έφτασε στους 25 (55-30) ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο έληξε 56-32.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 14 πόντους (61-47) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ο Κόροιβος ψαλίδισε τη διαφορά ακόμα περισσότερο πλησιάζοντας στους 9 (63-54) ωστόσο η Κηφισιά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 72-61.

Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κηφισιάς έκανε ο Κέρβιν Μπρίστολ ενώ εκτός έμεινε ο Γιώργος Διαμαντάκος καθώς αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό στον μηρό κι ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 36-19, 56-32, 72-61.

Διαιτητές: ΠηλοΐδηςΤζαφλέρηςΠαντελίδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας, Γκίκας 4(1), Χρυσικόπουλος 12(2), Κασελάκης 13(2) , Σπυριδωνίδης, Χογκ 8, Φρέιζιερ 3(1), Στίγκερς 9(1), Μαυροειδής 13, Πόποβιτς 7(1), Μπρίστολ 3.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Βασιλόπουλος 3(1), Ντέιβις 14(2), Χάρις 11, Χαριτόπουλος, Τρότερ 4, Χριστοδούλου 5(1), Μπατής, Πουλιανίτης, Κάουνσιλ 15(2), Βαρδακαστάνης, Γεωργάκης 4, Σλαφτσάκης 3.