Volley League: Ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ για την Κηφισιά με 3-0

Την ήττα με 3-0 (25-23,25-23, 25-18) γνώρισε από τον ΠΑΟΚ η Κηφισιά στο κλειστό της Πυλαίας για την 19η αγωνιστική της Volley League. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο δεύτερο γύρο για την ομάδα των Βορείων Προαστίων η οποία μετρούσε πέντε συνεχόμενες νίκες.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΑΟΠΚ, κατά το οποίο η Κηφισιά προηγήθηκε με 19-15, όμως το ισχυρό μπλοκ του δικέφαλου ανέτρεψε την κατάσταση και τελικά ο ΠΑΟΚ το κατέκτησε με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε μέχρι και με 8 πόντους 16-8. Με αντεπίθεση διαρκείας η Κηφισιά έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 23-22, με τον ΠΑΟΚ τελικά να το κατακτά 25-23. Στο τρίτο σετ η Κηφισιά έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και τελικά ηττήθηκε με 25-18.

Η Κηφισιά μετά από 19 αγωνιστικές βρίσκεται στην 7η θέση με 19 βαθμούς και την Πέμπτη 14 Μαρτίου θα φιλοξενήσει στο Ζηρίνειο τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στις 19:00.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και μετά από άσο του Ρεκ προηγήθηκε 5-3. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» άμεσα και με επίθεση του Τακουρίδη ισοφάρισε 6-6. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έτρεξε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 9-6. Με το +3 υπέρ των φιλοξενούμενων το σετ έφτασε μέχρι το 12-9. Σε εκείνο το σημείο ο δικέφαλος, με «όπλο» το μπλοκ, «ροκάνισε» την διαφορά και τελικά προσπέρασε με 14-13, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Λάανε πέρασε ξανά μπροστά με 17-15, με τον κ. Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ άουτ του Κλαπβάικ και στη συνέχεια λάθος θέσεις έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 19-15.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με διαδοχικά μπλοκ του Όκολιτς έφτασε ξανά σε απόσταση «αναπνοής» 20-19, με το Νίκο Ζαλμά να παίρνει νέο τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ρεκ με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 21-19 για την Κηφισιά. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά, με τον Όκολιτς να ισοφαρίζει 22-22. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν σε σετ μπολ 24-23, μετά από σερβίς του Ρεκ στο φιλέ και στη συνέχεια άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Γκόρτσιανουκ κατέκτησε το σετ με 25-23.

Η απώλεια του πρώτου σετ δεν έδειξε να επηρεάζει την Κηφισιά η οποία ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο και με κόντρα επιθέσεις από τους Ρουμελιωτάκη και Λόπαρ, μπήκε σε «θέση οδηγού» 4-1. Ο δικέφαλος βρήκε άμεσα τις απαντήσεις και με δύο συνεχόμενους άσους του Κλαπβάικ, ισοφάρισε 4-4. Στην εξέλιξη του σετ δύο διαδοχικά λάθη από τον Χαντ στην επίθεση έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 8-6, με το Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο ρυθμός του ΠΑΟΚ δεν μειώθηκε μετά το τάιμ άουτ και με μπλοκ του Φιλίποφ το σκορ διαμορφώθηκε 11-7. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον έλεγχο του σετ πίεσαν από το σερβίς υποχρεώνοντας την Κηφισιά σε πολλά λάθη με το σκορ να διαμορφώνεται 16-8. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς το σκορ διαμορφώθηκε 17-11.

Στη συνέχεια του σετ η Κηφισιά βελτίωσε την απόδοσή της και σταδιακά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Ο Χαντ με επίθεση μείωσε 19-15, ενώ στην εξέλιξη του σετ κόντρα επίθεση του Λόπαρ και άσος του Ρούση διαμόρφωσαν το 22-20. Η αθηναϊκή ομάδα έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 23-22, μετά από επίθεση του Καναδού διαγώνιου. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε σε διπλό σετ μπολ μετά από επίθεση του Κλαπβάικ. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Κλαπβάικ με επίθεση έκανε το 25-23.

Στο τρίτο σετ ο δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα και πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε 6-3. Στην εξέλιξη του σετ διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ 9-5. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το +4 μέχρι το 15-11. Επιθέσεις από τους Ρουμελιωτάκη και Χαντ έφεραν την ομάδα των Βορείων Προαστίων στο -2 (15-13).

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και με σερί 3-0 πήραν ξανά διαφορά ασφαλείας 18-13. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με επίθεση του Φιλίποφ έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ. Στην επόμενη φάση ο Λάανε κάρφωσε έξω για το 25-18.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-18) σε 76′

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριτες), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 15 (13/27 επ., 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 53% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. – 39% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδς, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 1 (1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/18 επ., 60% υπ. – 33% άριστες), Ρεκ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ VOLLEY LEAGUE 2018-19 (19η αγωνιστική)