Aγριογούρουνα στην Εκάλη: «Τα αιχμαλωτίζουμε και τα στέλνουμε στην Πάρνηθα» λέει ο Γ. Αμυράς
Την άμεση αντίδραση του υφυπουργού Περιβάλλοντος, Γιώργου Αμυρά, αλλά και του Δήμου Διονύσου, προκάλεσε το ρεπορτάζ του protothema.gr για την απόφαση του δασαρχείου Πεντέλης που προέβλεπε «δράση» την Τρίτη 31/8, σε συνεργασία με κυνηγετικό σύλλογο, για τη μείωση του πληθυσμού των αγριογούρουνων στο δάσος μεταξύ Εκάλης και Διονύσου.
Ο Δήμος Διονύσου, συμμεριζόμενος τη θέση των κατοίκων της περιοχής, έκανε γνωστό ότι είναι κάθετα αντίθετος στη θανάτωση των αγριογούρουνων «καθώς και κάθε ενέργεια που στρέφεται κατά της ζωής ανυπεράσπιστων ζώων», επισημαίνοντας δε ότι της απόφασης του δασαρχείου δεν προηγήθηκε καμία συνεννόηση με τον Δήμο. Παράλληλα, ζητά την ακύρωση της προγραμματισμένης για την Τρίτη «δράσης» του δασαρχείου και αντικατάστασής της με άλλη που δεν θα προβλέπει θανάτωση των ζώων, σε μια περίοδο μάλιστα που το κυνήγι μετά τις πυρκαγιές απαγορεύθηκε, ενώ η περιοχή τελεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Ο υφυπουργός Περιβάλλοντος, Γιώργος Αμυράς, από την πλευρά του, ξεκαθαρίζει ότι παρά το γεγονός ότι ελήφθησαν μέτρα τα τελευταία χρόνια για τον περιορισμό των αγριογούρουνων, όπως η απεριόριστη κάρπωσή τους από τους κυνηγούς κατά την κυνηγετική περίοδο, εντούτοις ο πληθυσμός τους δεν μειώθηκε.
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, η εντολή και οδηγία του υπουργείου στα κατά τόπους δασαρχεία είναι να γίνονται δράσεις παγίδευσης και απομάκρυνσης των ζώων από το περιαστικό και αγροτικό περιβάλλον, ενώ θανάτωση προβλέπεται μόνο σε περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι τα ζώα είναι φορείς ασθενειών όπως η αφρικανική πανώλη, αφού η μετάδοσή της σε χοιροτροφικές μονάδες μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες στην κτηνοτροφία. Στην περίπτωση του δασαρχείου Πεντέλης έχουν αιχμαλωτισθεί ήδη δέκα αγριογούρουνα, τα περισσότερα από τα οποία απελευθερώθηκαν στην Πάρνηθα.
Αναφέρει, ειδικότερα, σε δήλωσή του, ο κ. Αμυράς: «Τα τελευταία χρόνια έχει παρατηρηθεί αύξηση του πληθυσμού των αγριόχοιρων και των υβριδίων αυτών σε αρκετές περιοχές της χώρας. Παρά το γεγονός ότι ελήφθησαν μέτρα, όπως η απεριόριστη κάρπωση αγριόχοιρων κατά την κυνηγετική περίοδο, δεν μειώθηκε ο πληθυσμός τους.
»Με αφορμή τα συνεχιζόμενα περιστατικά, που αφορούν σε προσέγγιση κατοικημένων περιοχών με κινδύνους για τους περιοίκους και καταστροφές καλλιεργειών, το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας έχει προχωρήσει στην έκδοση υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων για τη συγκρότηση των προβλεπόμενων συνεργείων δίωξης. Σκοπός είναι η προστασία και ασφάλεια των πολιτών, αλλά και η αντιμετώπιση των συνεπειών στη γεωργία και τη βιοποικιλότητα. Οι αποφάσεις των κατά τόπους δασαρχείων ανά τη χώρα, όπως και της Πεντέλης, τηρούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα και κανόνες και λαμβάνονται ύστερα από συνεργασία με τις τοπικές Κτηνιατρικές Υπηρεσίες».
Ο Δήμος Διονύσου κάθετα αντίθετος στη θανάτωση των αγριόχοιρων
Ανακοίνωση εξέδωσε και ο Δήμος Διονύσου. Πιο αναλυτικά αναφέρει:
«Με αφορμή την πρόσφατη ανακοίνωση του Δασαρχείου Πεντέλης για τη μείωση του υπερπληθυσμού των αγριόχοιρων στην ευρύτερη περιοχή του Πεντελικού όρους, σε συνεργασία με τον Κυνηγετικό Σύλλογο Αμαρουσίου, ο Δήμος Διονύσου δηλώνει απερίφραστα και κατηγορηματικά ότι αντιτίθεται σε κάθε δράση που στρέφεται κατά της ζωής ανυπεράσπιστων ζώων.
»Ο Δήμος Διονύσου δεν επικροτεί σε καμία περίπτωση την πρακτική και “δράση” που έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 31 Αυγούστου 2021, από τις 5π.μ. έως τις 12μ.μ., η οποία απλώς μας κοινοποιήθηκε από το αρμόδιο Δασαρχείο χωρίς να υπάρχει η παραμικρή συνεννόηση.
»Ο Δήμος μας έχει πληγεί το τελευταίο χρονικό διάστημα από τη φυσική καταστροφή “Μήδεια” και είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης λόγω της πρόσφατης καταστροφικής πυρκαγιάς. Η άγρια πανίδα βρίσκεται σε κίνδυνο και όλα τα ζώα έχουν υποστεί απίστευτη ταλαιπωρία. Γι’ αυτόν το λόγο καλούμε το Δασαρχείο να ακυρώσει την προγραμματισμένη δράση και να εξετάσει άλλες εναλλακτικές μεθόδους μείωσης του πληθυσμού των αγριόχοιρων που δεν προϋποθέτουν τη θανάτωση των ζώων.
»Ο δήμαρχος Διονύσου, Γιάννης Καλαφατέλης, σε στενή συνεργασία με την ειδική σύμβουλο Φιλοζωίας Μαρία Αντωνοπούλου-Πρίντζου και τον αρμόδιο εντεταλμένο σύμβουλο Γιάννη Τσουδερό, θα ασκήσουν κάθε δυνατή πίεση για την ακύρωση της απόφασης του Δασαρχείου και την αντικατάστασή της από μία άλλη δράση που δεν θα προβλέπει σε καμία περίπτωση τη θανάτωση ζώων.
»Επίσης ενημερωτικά αναφέρουμε ότι ο Δήμος Διονύσου για την προστασία των διερχόμενων οδηγών από τη διέλευση αγριόχοιρων έγκαιρα είχε εκδώσει σχετική ανακοίνωση από τις 13 Νοεμβρίου 2019, ενώ ολοκληρώνεται σύντομα η τοποθέτηση προειδοποιητικών πινακίδων σε διάφορα κεντρικά σημεία – περάσματα αγριόχοιρων στον Δήμο».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA