Σημαντική νίκη της Νίκης Αμαρουσίου επί του Α.Σ. Παπάγου

Τη Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019, για τη 14η αγωνιστική της α΄ φάσης του 1ου ομίλου της Β΄ Εθνικής Γυναικών, ο Α.Σ. Παπάγου αγωνίστηκε εκτός έδρας με τον Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου. Η γηπεδούχος ομάδα νίκησε με 3-2  σετ.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και σε τίποτα δεν θύμιζε τον αγώνα του πρώτου γύρου, όπου ο Α.Σ. Παπάγου είχε επικρατήσει άνετα. Το πρώτο σετ ανήκει στη Νίκη Αμαρουσίου, το δεύτερο και το τέταρτο σετ στον Α.Σ. Παπάγου. Στο τρίτο σετ παρότι η Νικη Αμαρουσίου είχε ξεφύγει και με 7 πόντους διαφορά 18-11, ο Α.Σ. Παπάγου έβγαλε αντίδραση ισοφάρισε σε 24-24, όμως τελικά η γηπεδούχος ομάδα πήρε το καθοριστικό αυτό σετ. Στο tie-break η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 4-8, όμως με νέο σερί ο Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου γύρισε το σκορ και πήρε μια παλικαρίσια νίκη. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πολύ ωραίο θέαμα, βγάζοντας εκατέρωθεν εντυπωσιακές άμυνες και δικαιολόγησαν τη βαθμολογική τους θέση.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Α.Σ. Παπάγου υποδέχεται την Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας σε αγώνα που είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 28/01, στο κλειστό του ΕΑΚ Παπάγου με ώρα έναρξης 21:30.

Σετ: 25-16, 23-25, 28-26, 12-25, 15-11

Α.Σ. Νίκη Αμαρουσίου (Χονδρος): 5. Aλεξάνδρου (αρχηγός), 1. Μπαφατάκη, 15. Ούτσα, 8. Δαρεμά, 16. Βασιλαντωνάκη, 13. Πάσχου, 9. Ηλιοπούλου (λ) (18. Χολεβα, 20. Νικολοπούλου 17. Μπορομπόκα (λ) 10. Παπαδοπούλου)/(3. Τσέκενη, 19. Κουρεμέντη, 11. Εξάρχου).

Α.Σ. Παπάγου (Πούμπουρας): 7. Μανώλαινα, 6. Καρατζοπούλου (αρχηγός), 19. Παπαγιαννοπούλου, 17. Μπουντούρογλου, 8. Ζούρου, 12. Βλάγκα, 14. Γούλα (λ)(4. Καραμαούνα, 5. Μεσαρετζίδη, 11. Μπαρουξή, 1. Οκονγκμποουα, 18. Μωραϊτίδη)/(13. Εμμανουήλ (λ), 15. Γεωργαντά).