Το Μαρούσι αποχαιρέτησε την Α2 μπάσκετ Ανδρών

Δεν τα κατάφερε το Μαρούσι απέναντι στον Κόροιβο, από τον οποίο και έχασε στην 5η αναμέτρηση για τα playouts με σκορ 76-70 και αποχαιρέτισε την Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει διαφορά 10 πόντων (23-13). Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με το Μαρούσι να μην διαθέτει επιθετικές λύσεις, ενώ αντιμετώπιζε προβλήματα και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο ημίχρονο να χάνει με 45-32.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, παρά την αντίδρασή της στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους (61-42).

Διαφορά που δεν κατάφερε να ανατρέψει στην τελευταία περίοδο, παρά το γεγονός ότι τη μείωσε στους 6 πόντους, κάνοντας τους γηπεδούχους να «καρδιοχτυπούν».

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Πίγκας)
Δεκάλεπτα: 23-15, 45-32, 61-42, 76-70

Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 22 (2), Καπώνης, Λαμπρόπουλος 5, Μαραγκάκης 7 (1), Γκιουζέλης 12 (2), Τσιάκος 9, Λεϊμάνις 18 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 3 (1).
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 8, Στασινός 20 (3), Ξυδάς 8 (2), Χατζηδάκης 12, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 4 (1), Λυκογιάννης 12 (3), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Μιχαλούτσος.