Μ. Πατούλη-Σταυράκη: Όχι άλλες απουσίες από τα θρανία της γνώσης
Με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας για την Εξάλειψη του Αναλφαβητισμού στις 8 Σεπτεμβρίου, η πρόεδρος του Ομίλου για την UNESCO Βορείων Προαστίων, δημοτική σύμβουλος Αμαρουσίου και εκπαιδευτικός φιλόλογος Μαρίνα Πατούλη-Σταυράκη, απευθύνει το ακόλουθο μήνυμα:
«Η εξάλειψη του αναλφαβητισμού είναι μία από τις προτεραιότητες της UNESCO, γι’ αυτό και με πρωτοβουλία της καθιερώθηκε το 1965 η Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη του Αναλφαβητισμού, με απώτερο στόχο όλα τα παιδιά του πλανήτη να έχουν πρόσβαση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Σύμφωνα με τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών αναλφάβητος είναι αυτός που δεν μπορεί να διαβάσει ή να γράψει, ενώ στην Ελλάδα αναλφάβητος θεωρείται αυτός που δεν έχει ολοκληρώσει τις σπουδές του στο Δημοτικό Σχολείο. Μιλώντας για τη χώρα μας, είναι ενθαρρυντικό το γεγονός ότι το ποσοστό των εγγράμματων ανηλίκων έως 15 ετών κινείται σε επίπεδα της τάξης του 99,5 %, ωστόσο, η κατάσταση δεν είναι αντίστοιχη σε κάθε γωνιά του πλανήτη.
Η Διεθνής Ημέρα κατά του Αναλφαβητισμού επιβεβαιώνει τη δέσμευση της UNESCO να μειωθούν οι απουσίες από τα θρανία της γνώσης, και όλοι οι άνθρωποι να μπορούν να αποκτήσουν τις δεξιότητες της γραφής και της ανάγνωσης. Έτσι, ενισχύεται η έμφυτη αξιοπρέπεια του ατόμου και πραγματώνεται το δικαίωμά του στον εγγραμματισμό.
Παρά την πρόοδο, ο αναλφαβητισμός συνεχίζει να ταλανίζει εκατομμύρια ανθρώπους, ιδιαίτερα γυναίκες και νεαρές κοπέλες. Αποδυναμώνει τις κοινότητες και υπονομεύει τις δημοκρατικές διαδικασίες μέσω της περιθωριοποίησης και του αποκλεισμού. Αυτές και άλλες συνέπειες μαζί μπορούν να αποσταθεροποιήσουν μια κοινωνία.
Πράγματι το φαινόμενο του αναλφαβητισμού λαμβάνει μεγαλύτερες διαστάσεις στις φτωχές χώρες της Ασίας και της Αφρικής, ωστόσο, το γεγονός ότι ακόμα και στις αναπτυγμένες χώρες της Δύσης ο αναλφαβητισμός εμφανίζεται σε υψηλά ποσοστά, εγείρει ανησυχίες. Η γραφή και η ανάγνωση θεωρούνται αυτονόητες ικανότητες για τους ενήλικες στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης. Κι όμως, ακόμη και στη Γερμανία ο αριθμός των λειτουργικά αναλφάβητων υπερβαίνει τα 4 εκατομμύρια. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι οι άνθρωποι αυτοί, παρότι πήγαν στο σχολείο, στην πραγματικότητα δεν έμαθαν ποτέ γραφή και ανάγνωση, με αποτέλεσμα να διακατέχονται από αίσθημα κατωτερότητας, να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην καθημερινότητά τους αλλά ακόμα και να απομονώνονται κοινωνικά.
Επίσης, δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας στην εποχή μας έχει δημιουργήσει και ένα άλλο είδος αναλφαβητισμού, τον ψηφιακό αναλφαβητισμό. Οι ανισότητες στην πρόσβαση και στην ευχέρεια χρήσης των διάφορων ψηφιακών μέσων και εργαλείων λόγω ηλικίας, μορφωτικού επιπέδου, οικονομικών και άλλων κριτηρίων δημιουργούν ένα ψηφιακό χάσμα. Το φαινόμενο αυτό απασχολεί τις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες του κόσμου, οι οποίες προσπαθούν αν όχι να το εξαλείψουν, τουλάχιστον να το περιορίσουν.
Λύση στον ψηφιακό αναλφαβητισμό προσφέρει η παροχή ίσων ευκαιριών πρόσβασης σε ψηφιακά εργαλεία και εξοπλισμό. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσα από συγκεκριμένα εκπαιδευτικά προγράμματα με σκοπό να εξοικειωθούν οι ομάδες που πρέπει με τις νέες τεχνολογίες. Ο Όμιλος για την UNESCO Βορείων Προαστίων στρέφει την προσοχή του προς αυτή την κατεύθυνση σχεδιάζοντας πρωτοβουλίες για την ενίσχυση του ψηφιακού εγγραμματισμού. Αντίστοιχα, ουσιαστικό ρόλο στον περιορισμό του φαινομένου μπορεί να διαδραματίσει και η Τοπική Αυτοδιοίκηση μέσα από την ανάληψη στοχευμένων κοινωνικά προτάσεων στο πλαίσιο της διά βίου επιμόρφωσης.
Η εξάλειψη κάθε μορφής αναλφαβητισμού «ξεκλειδώνει» τη δυνατότητα του ατόμου να οραματιστεί και να δημιουργήσει ένα περισσότερο υποσχόμενο μέλλον. Ανοίγει τον δρόμο για περισσότερη δικαιοσύνη, ισότητα και πρόοδο.
Η εξάλειψη του αναλφαβητισμού μπορεί να βοηθήσει τις κοινωνίες να επουλώσουν τις πληγές τους και να κάνουν βήματα μπροστά. Γι’ αυτό θέλουμε να μην έχουμε άλλες απουσίες από τα θρανία της γνώσης, θέλουμε πολίτες λειτουργικά εγγράμματους και με ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στον σύγχρονο ψηφιακό κόσμο».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA