Α2 μπάσκετ Γυναικών: Νίκη για ΚΑΟ Μελισσίων, ήττα για Αγία Παρασκευή στη 18η αγωνιστική

Με μία νίκη και μία ήττα για τους εκπροσώπους του Βόρειου Τομέα Αθηνών στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (2ος όμμιλος) ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (2ος όμιλος – 18η αγωνιστική)

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Αγία Παρασκευή απέναντι στον Πρωτέα Βούλας

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής κατάφερε να παρακολουθήσει τον ρυθμό του πρωτοπόρου Πρωτέα Βούλας μέχρι το ημίχρονο (31-33), αφού από εκεί και πέρα η γηπεδούχος ομάδα… πάτησε γκάζι και έφθασε εύκολα στην τελική νίκη με σκορ 77-45.

Από την ομάδα των Βορείων, η οποία βρίσκεται πλέον στη 2η θέση, με συνολικά 30 βαθμούς, η μόνη που σημείωση διψήφιο αριθμό πόντων ήταν η Πενέλη (12).

Δεκάλεπτα : 18-13, 36-35, 65-29, 77-45

Πρωτέας Βούλας (Μίχα – Κουτρόγιαννου): Χατζηβασιλείου 16(3), Ξενιτοπούλου 2, Σπαθάρου,   Χατζηδάκη 3(1), Ζουρνή 12, Λιμουντζόγλου, Χατζηγιακουμή 18(3), Αναστασοπούλου Μ. 6, Περδικάκη, Σκουμπάκη 4, Αναστασοπούλου Χ. 12(2), Ζεσέρ 4.

Αγία Παρασκευή (Τασιόπουλος – Χατήρας): Πενέλη 12(2), Στούπα 7(1), Χατήρα 4, Αραβανή, Ακρίβου 2, Ευαγγελάτου 7(1), Κανίστρα, Τριανταφύλλου, Σακουλάκη 3, Καράμπελα 5, Γρίσπου 3, Δασκαλάκη 2.

Μεγάλο «διπλό» για τα Μελίσσια επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου

Μεγάλο «διπλό» πήρε ο ΚΑΟ Μελισσίων απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, με σκορ 68-51, και πλέον πέρασε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς.

Μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, αλλά μετά την τρίτη περίοδο το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων έδειξε να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις.

Η Χιώτη, με 15 πόντους, και η Παναγιωτίδου, με 14 πόντους, έδωσαν τον ρυθμό για τις φιλοξενούμενες.

Δεκάλεπτα: 15-16, 31-33, 43-52, 51-68

Κρόνος (Νικολαΐδου-Τσιαντής): Πολιτοπούλου 8(1), Τσιμπίδη 2,  Καλομιτσίνη 9(1), Στεφανίδου 7(1), Μπλιθικιώτη 6(1), Τσάμη 6, Κουλουρή 3, Γιαμπάνη 8(1) Σεγκούρα Ντιαθ Μαρ, Παπακώστα,  Γρηγοροπουλου 2, Γεωργακοπουλου.

ΚΑΟ Μελισσίων (Καλογεροπουλος Π.-Καλογεροπουλος Χ.): Παλαμάρη, Παναγιωτίδη 14, Βόσσου 6, Ανδρικοπούλου 6(1), Πατέρα 7(1), Καραχάλιου 3, Κοιλιαρίδη 6(2), Τάρλα 9(1), Χιώτη 15, Σταυριανάκη, Παρθενίου, Βελεντζα.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Γυναικών (18η αγωνιστική)