Α2 μπάσκετ Γυναικών: Συνεχίζει νικηφόρα η Αγία Παρασκευή, δυσκολεύονται τα Μελίσσια
Φωτογραφία: gsap.gr

Με μία ακόμη εντός έδρας ήττα για τα Μελίσσια και με νίκη για την Αγία Παρασκευή ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Γυναικών για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στον 1ο όμιλο.

Αγ. Παρασκευή-Άμιλλα Περιστερίου 44-30

Ειδικότερα, ο πρωτοπόρος Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής κατάφερε να επιβληθεί της Άμιλλας Περιστερίου με 44-30 (δεκάλεπτα: 20-4, 28-19, 36-26, 44-30), αν και με κάπως ανορθόδοξο τρόπο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε επίδειξη δύναμης, στο δεύτερο έδειξε να παθαίνει «μπλακ άουτ», αλλά από την τρίτη περίοδο και μετά τα πράγματα πήραν τη φυσική ροή τους… Γιαμπάνη και Καραχάλιου, με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τη γηπεδούχο ομάδα.

Αντιθέτως, ο ΚΑΟ Μελισσίων έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στον Αμύντα, μένοντας μόλις στους 7 πόντους, με αποτέλεσμα να μην μπει ποτέ στο παιχνίδι και να χάσει στην έδρα του με τελικό σκορ 47-59. Κούκη, με 10 πόντους και Κυριακάκη με 9 πόντους οι αθλήτριες που… διασώθηκαν από την ομάδα των Βορείων Προαστίων.