Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Συνέδριο ΚΕΔΕ – ΙΤΑ με θέμα την Κλιματική Αλλαγή
Τον κώδωνα του κινδύνου για τις σοβαρές επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στην ανθρώπινη υγεία, έκρουσε ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Γ. Πατούλης, κλείνοντας τις εργασίες του Συνεδρίου για την Κλιματική Αλλαγή που διοργανώθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης από την ΚΕΔΕ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Τοπικής Αυτοδιοίκησης και την ΠΕΔ Κρήτης.
Με δεδομένο ότι η Τοπική Αυτοδιοίκηση διαχρονικά πρωτοστατεί σε δράσεις για την προάσπιση και την πρόληψη της υγείας των πολιτών, ο κ. Πατούλης υπογράμμισε ότι και σχετικά με αυτό το ζήτημα οφείλει να μην μείνει αδιάφορη και να συμβάλλει στην εφαρμογή πολιτικών, που στόχο θα έχουν την εξεύρεση λύσεων.
Ειδικότερα, διατρέχοντας στις πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει η ΚΕΔΕ αναφέρθηκε στη συμμετοχή της, το 2016, στην παγκόσμια διάσκεψη του ΟΗΕ για το κλίμα, κατά την οποία υπέγραψε το κείμενο της Διακήρυξης των Πόλεων για την κλιματική αλλαγή, το οποίο υπεγράφη συνολικά από 1.000 δημάρχους του κόσμου στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Διάσκεψης του ΟΗΕ για το Κλίμα COP- 21.
Το κείμενο αυτό, όπως ανέφερε ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, αποτελεί δέσμευση για παγκόσμια συνεργασία σε επίπεδο Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την προώθηση συγκεκριμένων πολιτικών, δράσεων και λύσεων κατά της κλιματικής αλλαγής.
Συγκεκριμένα χίλιοι δήμαρχοι από όλο τον κόσμο υπέγραψαν και δεσμεύτηκαν:
- Να εφαρμόσουν και να παράγουν στρατηγικές υιοθέτησης βέλτιστων πρακτικών για την αντιμετώπιση κλιματικών κινδύνων μέχρι το 2020.
- Να θέσουν στέρεες βάσεις και να επιτύχουν μακροπρόθεσμους στόχους.
- Να δημιουργήσουν το κατάλληλο περιβάλλον για τους δημότες, αυτό που θα τους παρέχει τις βέλτιστες συνθήκες διαβίωσης και θα προστατεύει στο έπακρο τα ανθρώπινα δικαιώματά τους.
- Να διαφυλάσσουν τη διαδικασία συμμετοχής των πολιτών στη διαμόρφωση λήψης αποφάσεων σε τοπικό επίπεδο.
- Να συνδράμουν στην προσπάθεια βέλτιστης συνεργασίας μεταξύ τοπικής αυτοδιοίκησης και κεντρικής κυβέρνησης, ώστε από κοινού να εφαρμοστούν πολιτικές αντιμετώπισης των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής.
Επικαλούμενος σχετικές μελέτες ο κ. Πατούλης ανέφερε ότι η κλιματική αλλαγή μπορεί να προκαλέσει, μεταξύ άλλων:
α) Αυξημένη θνησιμότητα λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, αλλά και συγχρόνως μειωμένη θνησιμότητα στις λιγότερες θερμές χώρες για τον ίδιο λόγο,
β) Μεγαλύτερη συχνότητα επιδημιών μεταδοτικών ασθενειών λόγω πλημμυρών και ακραίων καιρικών φαινομένων,
γ) Υπολογίσιμες επιπτώσεις στην ανθρώπινη υγεία λόγω της μετακίνησης πληθυσμών εξαιτίας της αύξησης της στάθμης των θαλασσών και της αυξημµένης συχνότητας ακραίων καιρικών φαινομένων.
Παράλληλα, ανέφερε πως σύμφωνα µε τις προβλέψεις της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας, οι κλιματικές αλλαγές και η υπερθέρμανση του πλανήτη, αναμένεται να επιφέρουν σημαντικές επιπτώσεις στην υγεία και πρόσθεσε:
«Οι επιπτώσεις αυτές θα προέλθουν από τις αυξανόμενες καταιγίδες, πλημμύρες, κύματα ξηρασίας και φωτιές που θα επηρεάσουν τα αποθέματα νερού, τη παραγωγή υγιεινών τροφών, και τη γενικότερη διαχείριση των συστημάτων υγείας. Η αύξηση της θερμοκρασίας θα συµβάλλει στην αύξηση της νοσηρότητας και της θνησιμότητας που σχετίζονται µε τη διατροφή και την ποιότητα του νερού και του αέρα».
Ο κ. Πατούλης επισήμανε ότι το ζήτημα είναι σύνθετο, απαιτεί συνέργειες, όραμα, πρακτικές λύσεις και πρόσθεσε ότι «η κλιματική αλλαγή μπορεί να αποβεί από πρόβλημα σε ευκαιρία, αρκεί να μην αδρανήσουμε άλλο».
Στη συνέχεια τόνισε ότι η προστασία της υγείας των πολιτών είναι βασικό καθήκον της Πολιτείας και διαβεβαίωσε ότι η Αυτοδιοίκηση ως θεσμός της Πολιτείας που βρίσκεται εγγύτερα από οποιονδήποτε άλλον στον πολίτη, είναι έτοιμη να αναλάβει δράση, ευαισθητοποιώντας, κινητοποιώντας και υλοποιώντας νέες πολιτικές.
«Είμαστε έτοιμοι να ανταποκριθούμε και σε αυτή την ευθύνη. Με αφετηρία το Συνέδριο του Ηρακλείου, ας κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα» ανέφερε χαρακτηριστικά.
«Η αντιμετώπιση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής απαιτεί μια ολιστική προσέγγιση και όχι αποσπασματικές ενέργειες» σημείωσε κατά τη διάρκεια του συνεδρίου ο δήμαρχος Κατερίνης, μέλος Δ.Σ. ΚΕΔΕ και πρόεδρος Επιτροπής, Χωροταξίας, Υποδομών και Περιβάλλοντος της ΚΕΔΕ, Σάββας Χιονίδης.
Όπως υπογράμμισε χαρακτηριστικά, οι αποσπασματικές ενέργειες εστιάζονται μόνο στα οικονομικά αποτελέσματα. Στη συνέχεια συμπλήρωσε ότι: «είναι αναγκαίο όλα τα έργα να συνοδεύονται από βιοκλιματική αξιολόγηση και μελέτη. Είναι αδιανόητο να μην χρησιμοποιούνται ψυχρά υλικά στις δημόσιες υποδομές».
Στο Συνέδριο απηύθυνε χαιρετισμό και ο γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Λ. Αυγενάκης.
Στην ομιλία του επισήμανε, μεταξύ άλλων, ότι «στην προσπάθεια της πατρίδας μας για εθνική ανόρθωση, η συμβολή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης είναι αποφασιστικής σημασίας» και πρόσθεσε ότι «στόχος μας στη Ν.Δ. είναι να δημιουργήσουμε ανάμεσά μας στέρεες σχέσεις εμπιστοσύνης».
Στη συνέχεια, αναφερόμενος στις παθογένειες της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, που πηγάζουν, όπως επισήμανε, από την ασφυκτική παρέμβαση του κεντρικού κράτους, τις συνόψισε στις εξής:
- Oικονομική στενότητα η οποία επιδεινώνεται από τη γενικότερη κατάσταση της χώρας.
- Δαιδαλώδες και αναχρονιστικό ελεγκτικό πλαίσιο.
- Υπερβολική γραφειοκρατία, που -ουσιαστικά- αναιρεί την διοικητική αυτοτέλεια των ΟΤΑ.
- Κατακερματισμένη νομοθεσία.
Επιπρόσθετα, σχολιάζοντας τη δρομολογούμενη Διοικητική Μεταρρύθμιση τόνισε ότι το πόρισμα της Επιτροπής του υπ. Εσωτερικών «κινείται στη λογική της αποδυνάμωσης του ρόλου του δημάρχου και της απλής αναλογικής» και πρόσθεσε: «Είμαστε απολύτως αντίθετοι στην απλή αναλογική για την Αυτοδιοίκηση. Μια τέτοια ρύθμιση είναι χτύπημα στη λειτουργία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, καθώς αποτρέπει τη σταθερότητα της διοίκησης και αποδυναμώνει τη διαδικασία λήψης αποφάσεων. Εάν η σημερινή κυβέρνηση προχωρήσει στην αλλαγή του εκλογικού νόμου, μόλις η Νέα Δημοκρατία αναλάβει τη διακυβέρνηση του τόπου, θα αλλάξει αμέσως μια τέτοια ρύθμιση που αποτελεί χτύπημα στη λειτουργία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης».
«Θέλουμε μια αυτοδύναμη και αυτοτελή Τοπική Αυτοδιοίκηση δίπλα στον πολίτη και ελεγχόμενη κυρίως από αυτόν» ανέφερε ο κ. Αυγενάκης και πρόσθεσε χαρακτηριστικά: «Είμαστε έτοιμοι να οδηγήσουμε την Ελλάδα στην οριστική έξοδο από την κρίση. Στην επίτευξη του στόχου αυτού, καθοριστικό ρόλο θα έχει η αναβαθμισμένη, ισχυρή Τοπική Αυτοδιοίκηση. Η μεταρρύθμιση και ο συνολικός εξορθολογισμός της θα απελευθερώσει δυνατότητες που έχει η χώρα. Είμαι βέβαιος ότι, τόσο στον σχεδιασμό, όσο και στην υλοποίηση αυτών των στόχων η ΚΕΔΕ θα είναι ένας πολύτιμος σύμμαχος».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA