Ο ΣΠΑΠ έδωσε… ζωή στην καμένη περιοχή πίσω από το Νοσοκομείο «Παίδων Πεντέλης»
Με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού» ο Σύνδεσμος Δήμων για την Προστασία και Ανάπλαση του Πεντελικού (ΣΠΑΠ) σε συνεργασία με το «Όλοι Μαζί Μπορούμε και στο Περιβάλλον» πραγματοποίησε τη 2η Εθελοντική Δράση Αναδάσωσης το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022, στην περιοχή που κάηκε από την πυρκαγιά του καλοκαιριού που μας πέρασε και συγκεκριμένα στο χώρο πίσω από το Νοσοκομείο «Παίδων Πεντέλης». Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με επιτυχία από τον ΣΠΑΠ και τη συμμετοχή ευαισθητοποιημένων πολιτών και παιδιών.
Η 5η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού» από τον ΟΗΕ ο εθελοντισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι κάθε υγιούς κοινωνίας και προϋποθέτει υψηλό αίσθημα ευθύνης και προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο. Καμία πολιτεία δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το όραμά της, αν δεν έχει την ενεργό συμπαράσταση της κοινωνίας των πολιτών. Προς τούτο, οφείλει να δημιουργεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την ενεργό συμμετοχή όλων των πολιτών. Με γνώμονα λοιπόν την ευαισθητοποίηση των πολιτών και κυρίως των παιδιών στη σπουδαιότητα του εθελοντισμού και της προσφοράς, ο ΣΠΑΠ διοργανώνει καθ΄ όλη τη διάρκεια του έτους, ενημερωτικές, μαθητικές και εθελοντικές δράσεις, με κύριο στόχο να μεταδώσει κυρίως στους μικρούς του φίλους αλλά και στους πολίτες την αξία του εθελοντισμού.
Η αναδάσωση έγινε με δενδρύλλια βελανιδιάς, κουτσουπιάς και χαρουπιάς λόγω του ότι τα συγκεκριμένα δένδρα είναι βραδύκαυστα, και είχε σαν κύριο στόχο την αποκατάσταση της καμένης περιοχής από την πρόσφατη πυρκαγιά του καλοκαιριού αλλά και την απομάκρυνση καμένων δένδρων και θάμνων από την περιοχή.
Στη εθελοντική αυτή δράση αναδάσωσης του ΣΠΑΠ παρόντες ήταν ο πρόεδρος του ΣΠΑΠ, αντιδήμαρχος Πεντέλης, αντιπρόεδρος του Εποπτικού Συμβουλίου και της Επιτροπής Πολιτικής Προστασίας της ΚΕΔΕ Βλάσσης Σιώμος, εθελοντές, πάρα πολλοί ευαισθητοποιημένοι πολίτες κα πολλά μικρά παιδιά.
Ο Βλάσσης Σιώμος δήλωσε κατά τη διάρκεια της δράσης:
«Βρισκόμαστε σήμερα εδώ με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού προκειμένου να αποκαταστήσουμε και να δώσουμε και πάλι ζωή στην περιοχή αυτή που κάηκε από την πρόσφατη πυρκαγιά της 19ης Ιουλίου 2022, με τη φύτευση δενδρυλλίων βελανιδιάς, κουτσουπιάς και χαρουπιάς, τα οποία είναι κατάλληλα για τον χώρο αυτό και το πιο σημαντικό διότι είναι πολύ πιο βραδύκαυστα δένδρα.
Επιλέξαμε τη συγκεκριμένη ημερομηνία για τη 2η Δράση Εθελοντικής Αναδάσωσης καθώς θεωρούμε πολύ σημαντικό να μεταδώσουμε στους μικρούς μας φίλους άλλα και στους μεγάλους την αξία της εθελοντικής προσφοράς και κυρίως της προστασίας του περιβάλλοντος.
Είμαστε εδώ στην ευρύτερη περιοχή του Νοσοκομείου Παίδων Πεντέλης, η οποία είχε και στο παρελθόν αναδασωθεί από τον ΣΠΑΠ και έχουμε ήδη ξεκινήσει και θα προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις να αποκαταστήσουμε και πάλι το μαύρο τοπίο που υπάρχει, με νέα δέντρα βελανιδιάς, κουτσουπιάς και χαρουπιάς με στόχο να ξαναγίνει πιο πράσινη από ποτέ η περιοχή αυτή.
Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με τη σημερινή δράση καθώς βλέποντας την συμμετοχή, τον ενθουσιασμό, την ενέργεια και τη χαρά στα πρόσωπα μικρών και μεγάλων, που ήρθαν σήμερα εδώ για να βοηθήσουν στην αποκατάσταση του μαύρου τοπίου, γεμίζουμε και εμείς με δύναμη και ελπίδα για να συνεχίσουμε με αμείωτο ενδιαφέρον το έργο μας. Η βιωματική μάθηση είναι ο καλύτερος τρόπος να εκπαιδεύσεις τη νέα γενιά, τα παιδιά μας, προκειμένου να κατανοήσουν τη σημασία και τη σημαντικότητα της ύπαρξης του δάσους και του εθελοντισμού, καθώς και να καλλιεργήσουν περιβαλλοντική και οικολογική συνείδηση. Είναι πραγματικά ελπιδοφόρο το γεγονός ότι όλο και περισσότερα παιδιά, αγκαλιάζουν τις δράσεις μας και κατανοούν τη σημαντικότητα της εθελοντικής προσφοράς.
Εμείς θα συνεχίσουμε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και με αμείωτη ένταση τις προσπάθειες που καταβάλλουμε τόσα χρόνια, προκειμένου να επιτύχουμε το βασικό μας στόχο, που δεν είναι άλλος από το ζωντάνεμα του φυσικού πρασίνου και την ανάπλαση του Πεντελικού και Αττικού περιβάλλοντος.
Στα πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρα Εθελοντισμού θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους τους εθελοντές του, που καθημερινά δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, με γνώμονα την ανιδιοτελή προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο. Τέλος θα ήθελα να συγχαρώ και να ευχαριστήσω τα παιδιά, τους ευαισθητοποιημένους πολίτες, τους εθελοντές και τους εργαζομένους του ΣΠΑΠ που έβαλαν το δικό τους λιθαράκι στην προσπάθεια που κάνουμε όλοι μαζί, προκειμένου να ξαναζωντανέψουμε το Πεντελικό μας».
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA