Αγαπητές συμπολίτισσες και αγαπητοί συμπολίτες,
Τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια βιώσαμε πρωτόγνωρες καταστάσεις, τόσο με την πανδημία και τα lock down, όσο και τις επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης (Μήδεια, πυρκαγιές κλπ), γενικότερα αλλά και ιδιαίτερα στο Δήμο μας. Τα προβλήματα αυτά ήλθαν τα προστεθούν στις πληγές που άφησε σε όλους μας, αλλά και στον κρατικό μηχανισμό, η οικονομική κρίση, με τη φτωχοποίηση μεγάλων τμημάτων του λαού, την ανεργία, τον κατακερματισμό του κοινωνικού ιστού. Επιπλέον, ανέδειξαν με τον πλέον τραγικό τρόπο τις αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού, τόσο σε κεντρικό επίπεδο, όσο και στο επίπεδο της Αυτοδιοίκησης. Τέλος, με τις τροποποιήσεις στις οποίες προχώρησε η κυβέρνηση στον Νόμο για την Τοπική Αυτοδιοίκηση και την απλή αναλογική («Κλεισθένης»), επανέφερε από την πίσω πόρτα το αποτυχημένο και παρωχημένο δημαρχοκεντρικό μοντέλο και κατάργησε τα Τοπικά Συμβούλια στους πρώην Δήμους (Ν. Ερυθραία, Εκάλη, Κηφισιά).
Η σημερινή διοίκηση στο Δήμο Κηφισιάς δεν ανταποκρίνεται, όπως άλλωστε και οι προηγούμενες, στις προσδοκίες των πολιτών για έναν σύγχρονο, εξωστρεφή, ανθεκτικό Δήμο που θα μπορεί να υλοποιεί τα απαραίτητα έργα υποδομής (καθαριότητα/ανακύκλωση, αντιπλημμυρικά, συντηρήσεις σχολείων, πολιτιστικοί και αθλητικοί χώροι, έξυπνες εφαρμογές κ.α.) που έχουν ανάγκη οι τρεις πόλεις μας, να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες προκλήσεις της υγειονομικής και κλιματικής κρίσης, να κάνει πιο εύκολη την καθημερινή διαβίωση των πολιτών στις γειτονιές τους. Αντίθετα, διαπιστώνουμε ότι η δημοτική αρχή δεν μεριμνά για την εξωστρέφεια του Δήμου με νέες διαδημοτικές συνεργασίες, ολιγωρεί στην καλύτερη αξιοποίηση χρηματοδοτικών και άλλων εργαλείων και στην προσέλκυση νέων μεγάλων έργων στο Δήμο (όπως η επέκταση της γραμμής του ΗΣΑΠ βορειότερα), αφήνει στο περιθώριο τη νέα γενιά.
Είναι πλέον φανερό, ότι η αντίληψη της ανάθεσης δεν λειτουργεί, όπως αποδεικνύει περίτρανα η τραγική αντιμετώπιση, τόσο των πρόσφατων έκτακτων καταστάσεων, όσο και η διαχείριση της καθημερινότητας. Μόνο η ενεργοποίηση της κοινωνίας των πολιτών μπορεί και πρέπει να βελτιώσει τις συνθήκες και την ποιότητα της διαβίωσής στις γειτονιές του Δήμου μας. Αυτό ήταν, είναι και θα είναι το πρόταγμα της παράταξής μας και για αυτό το λόγο, εξαρχής την ονομάσαμε ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα στην Κηφισιά, Ν. Ερυθραία και Εκάλη. Κατά την τρέχουσα αυτοδιοικητική περίοδο, ήμασταν με συνέπεια παρούσες και παρόντες σε όλες τις δραστηριότητες του Δήμου μας, τόσο με τις εκλεγμένες αντιπροσώπους μας στο Δημοτικό και Κοινοτικό Συμβούλιο, όσο και με τους εκπροσώπους μας στα Νομικά Πρόσωπα στα οποία μετέχουμε. Με παρεμβάσεις μέσα και έξω από το δημοτικό συμβούλιο και με συμμετοχή σε διαδημοτικές κινηματικές δράσεις (ενδεικτικά: Πεντελικό/ΣΜΑ Μελισσίων, Δάσος Συγγρού, Παίδων Πεντέλης κ.α.). Παρά τους περιορισμούς στην επικοινωνία, που επέβαλε η πανδημία, οργανώσαμε μια σειρά από πετυχημένες διαδικτυακές θεματικές εκδηλώσεις, για θέματα αντιμετώπισης της πανδημίας, εμβόλια, ασφαλή λειτουργία σχολείων, βία κατά των γυναικών, ανακύκλωση, πολιτισμό, άθληση κλπ. Για την προώθηση θεμάτων που απασχόλησαν τους συμπολίτες μας εργαστήκαμε χωρίς να απεμπολούμε τις προγραμματικές μας αρχές, κάνοντας συνεπή και δημιουργική αντιπολίτευση με κατάθεση προτάσεων προς τη Διοίκηση ενώ συντονίσαμε, όπου χρειάστηκε, την παρέμβασή μας και με άλλες δυνάμεις της Αντιπολίτευσης με γνώμονα την υπεράσπιση της θεσμικής λειτουργίας του Δημοτικού Συμβουλίου.
Με τη σημερινή μας Γενική Συνέλευση και με τη Διακήρυξή μας, μετά και από τις εμπειρίες που αποκομίσαμε από τέσσερα χρόνια στα δημοτικά πράγματα, επιβεβαιώνουμε, επικαιροποιούμε και επεκτείνουμε τις αρχές, πάνω στις οποίες θα κινηθούμε, ελπίζουμε με τη συμμετοχή σας, κατά την επικείμενη εκλογική μάχη και την επόμενη αυτοδιοικητική περίοδο. Το πρόγραμμά μας βασίζεται στις πιο κάτω αρχές:
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα για την αναβάθμιση του θεσμού της αυτοδιοίκησης με χρηστή σωστή διαχείριση και τοπική δημοκρατία στον αντίποδα του συγκεντρωτικού, παραγοντικού, δημαρχοκεντρικού υποδείγματος.
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα για να μπουν επιτέλους σε προτεραιότητα οι ανάγκες της πόλης και των κατοίκων και ιδιαίτερα της νέας γενιάς. Όχι στον αναχρονιστικό παραγοντισμό και τις πολυποίκιλες παρεμβάσεις μεγάλων οικονομικών συμφερόντων της περιοχής μας εις βάρος των πολιτών. Καμία ανοχή σε σχέσεις διαπλοκής και αδιαφανούς διαχείρισης.
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα με επίκεντρο την προστασία και ανάδειξη των δημόσιων χώρων, τον σεβασμό στο περιβάλλον και την υπεράσπιση των δημόσιων αγαθών. Αποκεντρωμένες δημόσιες πολιτικές με αρμοδιότητες και πόρους, αυτοδιοίκηση σε συνεργασία αλλά και με διεκδίκηση απέναντι στην Περιφέρεια και το κεντρικό κράτος.
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα για τη διεκδίκηση και υλοποίηση με διαφανείς διαδικασίες σύγχρονων έργων υποδομής και της βελτίωσης της λειτουργικότητας και της αισθητικής της πόλης μας.
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα για την κοινωνική αλληλεγγύη και, στο μέτρο των δυνατοτήτων μας, καταπολέμηση των ανισοτήτων και την ενίσχυση των αδύναμων και ευάλωτων ομάδων. Ιδιαίτερα ομάδες κοινωνικές όπως οι εργαζόμενες ή και οι άνεργες γυναίκες ή οι ηλικιωμένοι χρειάζονται στοχευμένη υποστήριξη με ειδικά προγράμματα.
ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα για συνεπή και μαχητική προσπάθεια άρσης των διακρίσεων και την υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην πόλη μας.
ΚΟΙΝΩΝΊΑ παρούσα σε θέματα πολιτιστικά με προβολή των φορέων πολιτισμού, βιβλιοθήκες, θέατρα, ωδεία, μουσεία. Ανάδειξη των πολιτιστικών δυνατοτήτων που λανθάνουν στον δήμο μας.
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα στην Κηφισιά, Ν. Ερυθραία και Εκάλη συνεχίζει αδιάλειπτα τη λειτουργία της και την παρέμβαση στα δημοτικά πράγματα της πόλης.
Είμαστε ανοικτοί και προσβλέπουμε στο διάλογο και τη συνεργασία σε προγραμματική βάση για τη διαμόρφωση ενός προοδευτικού και οικολογικού μπλοκ με άλλες δημοτικές κινήσεις, κινήσεις πολιτών καθώς και με κάθε ενεργό δημοκρατικό πολίτη που συμφωνεί με τις ανωτέρω γενικές προγραμματικές αρχές.
Σε κάθε περίπτωση, η ΚΟΙΝΩΝΙΑ παρούσα στην Κηφισιά, Ν. Ερυθραία και Εκάλη με το συνεχώς εμπλουτιζόμενο πρόγραμμα, τον θετικό, κατά γενική ομολογία, απολογισμό δράσης της, τη διακήρυξή της, τα άξια παλαιότερα και νέα στελέχη που προσέρχονται και την επικεφαλής και υποψήφια Δήμαρχο Αγγελική Παπάζογλου θα συμμετάσχει σε αυτές τις διεργασίες και στην προσεχή εκλογική μάχη.
Κηφισιά, 13-3-2023
Στοιχεία επικοινωνίας:
Τηλ.: +30 6974459894
e-mail: [email protected]
Fb Κοινωνία Παρούσα στην Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Εκάλη
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA