Νίκες μόνο για Αγία Παρασκευή, Χολαργό και Πανερυθραϊκό στην 9η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Αρνητικός ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 9η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ, με μόλις τρεις ομάδες να σημειώνουν νίκη (Αγία Παρασκευή, Χολαργός και Πανερυθραϊκός), τέσσερις να ηττώνται (Ηράκλειο, Απόλλων Χαλανδρίου, Νέα Ιωνία και Χαλάνδρι) και μία να σημειώνει ισοπαλία (Κηφισιά).

1ος όμιλος

Στο γήπεδο της Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης η Αργυρούπολη έκανε στις καθυστερήσεις τη ζημιά στο Ηράκλειο, το οποίο και νίκησε με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ του Γιαννίκου. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα φέρνει στον έναν βαθμό τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων (το Ηράκλειο έχει 21 και η Αργυρούπολη 20).

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκουμε και την Κηφισιά, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, στο γήπεδο των Τραχώνων, με τη Θύελλα Αγ. Δημητρίου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νομικό, στο 15′, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Πρίτσα, κάνοντας το 1-1. Ο Σταμίρης στο 44′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Θύελλα, όμως οι Κηφισιώτες, με τον Γεωργόπουλο, στο 89′, «έκλεψαν» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Από την πλευρά της η Αγία Παρασκευή αναδείχθηκε νικήτρια στο γήπεδό της επί των Τραχώνων, με σκορ 2-0. Τα γκολ της Santa πέτυχαν ο Στεργιάκος στο 21′ και ο Ζαφείρης στο 47′. Πλέον η «Αγία» βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς.

Βαριά ήττα με σκορ 4-0 υπέστη ο Απόλλων Χαλανδρίου, στο γήπεδο του Ρουφ, από τα Πετράλωνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» από την αρχή και με τον Ανδρίκο στο 5′ έκαναν το 1-0. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η προσπάθεια του Αγκόλι σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Τελικώς, ήταν ο Μπουντίβας στο 28′ που βρήκε δρόμο για τα  δίχτυα και διπλασίασε τα τέρματα για τα Πετράλωνα. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων, με τον Γεωργίου, να σημαδέψουν το αντίπαλο δοκάρι, ενώ στο 37′ ο Γκούγκας διαμόρφωνε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε στο 76′ ο Χέλμης.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (9η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, με 20 βαθμούς, ανέβηκε ο Χολαργός μετά την εντός έδρας νίκη του, με σκορ 1-0, επί της Ν. Ιωνίας. Η ομάδα της προσφυγούπολης, αντιθέτως, υποχώρησε στη δέκατη θέση, μένοντας με τους 8 βαθμούς.

Ονειρικό «διπλό» για τον Πανερυθραϊκό στο γήπεδο της Ηλιούπολης, επί της Διάνας, με σκορ 2-0, που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, με συνολικά 11 βαθμούς. Ο Μπρίλης στο 31′ έκανε για τους φιλοξενούμενους το 1-0, ενώ στο 67′ ο Αντωνιάδης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα της Ν. Ερυθραίας, εκτελώντας πέναλτι και στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Τελικώς, το 2-0 ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το γκολ του Μπαμπαλούκα.

Στο γήπεδο του Χαλανδρίου η τοπική ομάδα, αν και κατάφερε να βγει από το… καναβάτσο, όπου την είχαν ρίξει τα Σούρμενα με τα δύο γκολ που πέτυχαν στο πρώτο ημίωρο, τελικώς δεν κατάφεραν να διασώσουν βαθμό από το συγκεκριμένο ματς. Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα γκολ των Φατσέα, στο 5′ και Φωστέρη στο 26′, αλλά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με τα γκολ των Νησωτάκη στο 27′ και Γούλα στο 42΄. Παρ΄ όλα αυτά, στο 85′ ο Ζουζουλής έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (9η αγωνιστική)