Γ. Οικονόμου: Τι μεθοδεύεται με την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου Αγ. Παρασκευής;
Μακροσκελή ανακοίνωση, με πληθώρα καταγγελιών, έδωσε στη δημοσιότητα η δημοτική παράταξη «Νέα Αρχή για την Αγία Παρασκευή», με επικεφαλής τον κ. Γιώργο Οικονόμου, σχετικά με την ψήφιση, στην πρόσφατη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, της 1ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου για το 2020.
Ειδικότερα, η παράταξη σημειώνει στην ανακοίνωσή της;
Αντί ο δήμαρχος και τα πολιτικά του δεκανίκια, που του κλείνουν μάλιστα και το μάτι μέσα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, να επιδίδονται σε πανηγυρισμούς και φιλάρεσκες ανακοινώσεις για την ψήφιση της 1ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού 2020, διαστρεβλώνοντας και αποκρύπτοντας την πραγματικότητα, ας προσπαθήσουν να απαντήσουν επί της ουσίας για όλα τα θέματα που έχουμε θέσει και διατυπώσει στο πλαίσιο του θεσμικού μας ρόλου να ελέγχουμε τη διοίκηση.
Οι δημότες ακόμη περιμένουν να μάθουν για το φιάσκο της απευθείας ανάθεσης του στολισμού, την καταστροφή του παλαιού στολισμού, τις αλλαγές των όρων του διαγωνισμού για τη μίσθωση της κεντρικής πλατείας μετά τη σύμβαση, την ιστορία των εκκαθαριστών που επί τόσα χρόνια εκκαθαρίζουν παλιές εταιρείες του Δήμου χωρίς αποτέλεσμα, την περιπέτεια των συμπολιτών μας με τους επαπειλούμενους εξοντωτικούς καταλογισμούς, μετά από καταγγελίες του δημάρχου, που ξεχάστηκαν όταν διοίκησε, τις μεθοδεύσεις στην ψήφιση του προϋπολογισμού και των αναμορφώσεων, την περιπέτεια στην οποία οδήγησε τον Δήμο με την ακύρωση της ανάπλασης του Άη Γιάννη, τις κατασχέσεις λογαριασμών, τις τριτοκοσμικές συνθήκες στο αμαξοστάσιο του Δήμου, τα χρήματα που λείπουν από τα ταμεία του Δήμου και τα Νομικά Πρόσωπα, τη λεηλασία της κινητής περιουσίας του Δήμου και πολλά άλλα.
Μέχρις στιγμής όμως για όλα σχεδόν τα θέματα και ειδικότερα για αυτά που καταφανώς παραβιάζεται η νομιμότητα, υπάρχει σιωπή. Ο δήμαρχος συνεχίζει την τακτική του να απαντάει όποτε θέλει και σε ό,τι θέλει.
Κατανοούμε ότι υπάρχει αδυναμία και δυσκολία απάντησης, αλλά η όλη συμπεριφορά δείχνει και μία επικίνδυνη αντίληψη που έχει για τη λειτουργία του Δήμου και τις δημοκρατικές διαδικασίες. Θα απαντήσει στα ερωτήματα που του τέθηκαν κατά τη συγκεκριμένη συνεδρίαση; Οι ευθύνες του είναι μεγάλες. Όπως μεγάλες είναι οι ευθύνες και για παρατάξεις της αντιπολίτευσης που σιωπούν. Τι φοβούνται και τι θέλουν να κρύψουν;
Τι ψήφισε η διοίκηση Ζορμπά και η παράταξη Μυλωνάκη με την 1η Αναμόρφωση;
Μία δομική ανατροπή του κακού προϋπολογισμού που ψηφίσθηκε προ διμήνου με τις γνωστές μεθοδεύσεις. Σημειωτέο ότι πάλι έστειλε την εισήγηση την τελευταία στιγμή, αφού ούτε καν 24ωρο δεν είχε στη διάθεσή της η αντιπολίτευση για να ελέγξει και να κάνει τις δικές της προτάσεις. Τίποτε δεν γίνεται τυχαία. Συνεδρίασαν την ίδια ημέρα και η Οικονομική Επιτροπή και το Δημοτικό Συμβούλιο! Διόρθωσαν μήπως τα κακώς κείμενα; Όχι φυσικά. Η πραγματικότητα και οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
Ψηφίστηκαν 63 νέα άρθρα εξόδων και 2 την τελευταία στιγμή, με συνολικό ποσό που υπερβαίνει τα 2.400.000 ευρώ! Μέσα σε αυτά, έξι υπηρεσίες συμβούλων και πληθώρα υπηρεσιών και προμηθειών που όλως συμπτωματικά οι περισσότερες προϋπολογίζονται κοντά στις 24.800 ευρώ η κάθε μία (όριο της απευθείας ανάθεσης). Προσλαμβάνουν συμβούλους για όλα, αρνούμενοι την τεχνική βοήθεια με μηχανικούς της ΕΕΤΑΑ, με το νέο θεσμικό πλαίσιο. Συμπεριλαμβάνει πολλές μη ρεαλιστικές εγγραφές (όπως και στην αναμόρφωση του Σεπτεμβρίου του 2019, που εξαναγκάσθηκαν να διορθώσουν στο τέλος του χρόνου), χωρίς να προσδιορίζεται το αντικείμενο των υπηρεσιών ποιοτικά και ποσοτικά και χωρίς παραστατικά από τις αρμόδιες διευθύνσεις σε ορισμένες περιπτώσεις.
Επίσης, εξωπραγματικούς προϋπολογισμούς στην προμήθεια εξοπλισμού και οχημάτων της Διεύθυνσης Καθαριότητας με ποσά που θα αναλώσουν μεγάλο μέρος του αποθεματικού, χωρίς να λύσουν τα διαχρονικά προβλήματα που αφορούν τόσο στο αμαξοστάσιο όσο και στη διαχείριση των στερεών αποβλήτων και να προσαρμοσθούμε ως Δήμος με τις προβλέψεις του εθνικού και περιφερειακού σχεδιασμού μειώνοντας το κόστος διαχείρισης.
Επίσης, πολλές μικρές και μεγαλύτερες δαπάνες ομοειδών αντικειμένων που θα μπορούσαν να ενοποιηθούν για την επίτευξη καλύτερου οικονομικού αποτελέσματος, μετά από ανοικτή διαγωνιστική διαδικασία, σύμφωνα και με πρότασή μας, αλλά όπως φαίνεται βολεύουν οι κατατμήσεις γιατί είναι πολλοί αυτοί που περιμένουν να εξυπηρετηθούν. Πολλές οι υποσχέσεις, πολλές και οι ανάγκες της πολιτικής συναλλαγής για την εξασφάλιση περιστασιακής συναίνεσης στα κρίσιμα. Βαρύ όμως είναι και το τίμημα που πέφτει στις πλάτες των δημοτών.
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι στήνεται ένα σκηνικό δημιουργίας προϋποθέσεων απευθείας αναθέσεων που δεν έχει προηγούμενο! Μας έχει συνηθίσει σε αυτό η Διοίκηση Ζορμπά.
Όποια πέτρα να σηκώσεις κρύβονται από κάτω οι κολλητοί, οι κουμπάροι, οι συγγενείς οι φίλοι, οι φιλενάδες, η παραβίαση της λογικής και η κακοδιοίκηση.
Δεν θα επιτρέψουμε ο Δήμος να μετατραπεί σε βιομηχανία πρόσληψης αργόμισθων και συμβούλων. Αρκετά πληρώνει ο δημότης που βλέπει γύρω του τι γίνεται, που θυμάται τις ξεχασμένες προεκλογικές υποσχέσεις, που νοιώθει στο πετσί του την ίδια μιζέρια και όλα τα κακώς κείμενα στις παραμελημένες γειτονιές της πόλης. Ο δημότης περιμένει να δει λύση στα προβλήματά του και όχι να χρηματοδοτεί τις στρατιές των συμβούλων του δημάρχου και των συνεργατών του, που τώρα δηλώνουν ανεπαρκείς να διοικήσουν χωρίς «συμβουλές». Έχει βουΐξει η πόλη για το γεγονός πρόσληψης συμβούλου έναντι αδρής αμοιβής για να συμβουλεύει τον δήμαρχο για τα αδέσποτα, ενώ προβλέπονται ξεχωριστές δαπάνες για κτηνιατρικές υπηρεσίες και πρόσληψη υπαλλήλου και επιπροσθέτως υπάρχει σύλλογος και πολλοί φορείς που προσφέρονται να το κάνουν δωρεάν.
Η αλαζονεία, τα ψέμα, η ανούσια προβολή και οι τεχνητές αντιπαραθέσεις με συμψηφισμούς γεγονότων του παρελθόντος, συνυπάρχουν σε καθημερινή βάση για να θολώνουν το τοπίο και να αποπροσανατολίζουν τους δημότες από τα πραγματικά και ουσιώδη θέματα. Έτσι μπορούν κάποιοι να επιδίδονται απερίσπαστοι σε μεθοδεύσεις που έχουν να κάνουν με την διαχείριση των οικονομικών του Δήμου.
Τα φαινόμενα θεσμικής εκτροπής, όπως έχουμε από καιρό επισημάνει, πολλαπλασιάζονται. Μια παρέα από συγγενείς, κολλητούς, κουμπάρους και φίλους, απέχοντας από αυτό που ονομάζουμε χρηστή διοίκηση, παραβιάζουν συνεχώς την κοινή λογική, την αισθητική, τη νοημοσύνη των δημοτών και τους κανόνες πολιτικής συμπεριφοράς. Οι δημότες κρίνουν.
Η «Νέα Αρχή για την Αγία Παρασκευή», συνεπής στις δεσμεύσεις της, αναδεικνύει όλα τα ζητήματα στην πραγματική τους διάσταση.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA