Εντείνεται η «κόντρα» μεταξύ Γ. Σταθόπουλου και Β. Ζορμπά
Εντείνεται η «κόντρα» μεταξύ του δημάρχου Αγίας Παρασκευής Γιάννη Σταθόπουλου και του τέως δημάρχου Βασίλη Ζορμπά, η οποία «ξέσπασε» με αφορμή την εκδήλωση για την Κυριακή της Ορθοδοξίας (βλέπε δημοσίευμα «Πέτρα του σκανδάλου» η Κυριακή της Ορθοδοξίας).
Ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας στο Δημοτικό Συμβούλιο Β. Ζορμπάς σημειώνει ότι ο δήμαρχος «βρίσκεται σε πανικό», του καταλογίζει «πολύ μεγάλο εγώ», «τρομακτική αλαζονεία» και ότι «σιχαίνεται την κριτική». Παράλληλα, τον καλεί να «ξεκολλήσει από τον καθρέφτη του αυτοθαυμασμού». Αναφορικά με τις κοινωνικές δομές του Δήμου, ο τ. δήμαρχος κατηγορεί τον κ. Σταθόπουλο ότι ως μειοψηφία τις «σαμποτάριζε».
Απαντώντας ο δήμαρχος Αγίας Παρασκευής σημειώνει ότι δεν είναι εκείνος που «είναι σε πανικό», που «αυτοθαυμάζεται, αυτοσυγχαίρεται και έχει αλαζονεία», αλλά ο τ. δήμαρχος. Τονίζει, ότι ως μειοψηφία «ουδέποτε καταψήφισε τις κοινωνικές δομές» και απαριθμεί κάποιες από τις δράσεις της δημοτικής αρχής αναφορικά με αυτό το θέμα, τονίζοντας παράλληλα ότι υπάρχουν ακόμη πολλά να γίνουν.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του κ. Γ. Σταθόπουλου:
Λέγε, Λέγε κάτι θα μείνει No 2. Ποιος αλήθεια έχει πανικό;
Όποιος διαβάσει τη γεμάτη απρεπείς εκφράσεις ανακοίνωση του πρώην δημάρχου περί δικού μου αυτοθαυμασμού και πανικού καταλαβαίνει αμέσως ποιος «αυτοθαυμάζεται», «αυτοσυγχαίρεται» και έχει αλαζονεία. Ποτέ δεν καταψηφίσαμε τις κοινωνικές δομές, δώσαμε ως αντιπολίτευση ενάμισι τόνο τροφίμων στο Κοινωνικό Παντοπωλείο, προσθέσαμε άλλες (Κοινωνικό Φροντιστήριο, γραφείο ανέργων-ανασφάλιστων, μείωση τροφείων Παιδικών Σταθμών κ.ά.), ενημερώνουμε τις παρατάξεις για τα μείζονα θέματα της πόλης, δημιουργήσαμε Επιτροπές του Δημοτικού Συμβουλίου, αναβαθμίζουμε τα Νομικά Πρόσωπα του Δήμου, εργαζόμαστε καθημερινά σκληρά για τα θέματα της πόλης και ήδη αυτό αναγνωρίζεται από πολλούς. Έχουμε, δε, πολλά ακόμη να κάνουμε.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του κ. Ζορμπά:
Ο Δήμαρχος βρίσκεται σε πανικό
Η παράταξή μας εξέδωσε μια ανακοίνωση, για το γεύμα που παρέθεσε ο Δήμος για την Κυριακή της Ορθοδοξίας. Σκοπός της ανακοίνωσης, ήταν να εξηγήσουμε τους συγκεκριμένους λόγους που δεν παραβρεθήκαμε. Και αυτό, γιατί είναι γνωστό το ότι, από διάφορους «κύκλους» παραποιούνται, τεχνηέντως, τόσο οι απόψεις μας όσο και οι πράξεις μας. Με την ανακοίνωσή μας, δεν προβάλαμε αντίθεση για το γεύμα και δεν κατηγορήσαμε τον δήμαρχο ούτε κανέναν από αυτούς που παραβρέθηκαν.
Φαίνεται όμως ότι ο δήμαρχος και αρκετοί από το περιβάλλον του, έχουν μια μανία καταδίωξης, που εντείνεται μέρα με τη μέρα, γιατί βλέπουν παντού «φαντάσματα» και εχθρούς. Λόγω του ύφους της ανακοίνωσής του, που εξέδωσε σε συνέχεια της δικής μας, είμαστε υποχρεωμένοι να του απαντήσουμε.
Κύριε δήμαρχε, εσείς που κάθε 5 λεπτά αναρτάτε προσωπικά στο διαδίκτυο φωτογραφίες σας από κάθε εκδήλωση που παρευρίσκεστε, πώς και δεν αναφέρατε καθόλου στο δελτίο Τύπου που εκδώσατε, τη συνεστίαση που ήταν κι αυτή μέρος της εκδήλωσης; Υπήρχε λόγος που φοβηθήκατε να το δημοσιοποιήσετε; Και για ποιες Κοινωνικές Δομές του Δήμου μιλάτε; Αυτές που δημιουργήσαμε κι εσείς είχατε αρνηθεί να ψηφίσετε; Αυτές που όταν ήσασταν αντιπολίτευση σαμποτάρατε, δημιουργώντας αμφίβολης υπόστασης και αποτελεσματικότητας, παράλληλες παραταξιακές πελατειακές «κοινωνικές δομές»;
Κύριε δήμαρχε, βρίσκεστε σε πανικό γιατί καθημερινά αποκαλύπτεστε. Έχετε κάνει αυτοσκοπό τις δημόσιες σχέσεις και την αυτοπροβολή, γεγονός που σχολιάζεται στην πόλη και προφανώς δεν έχετε αντιληφθεί. Ικανοποιείτε τον εγωισμό σας γράφοντας σε όλες τις ανακοινώσεις σας το πόσο πολύ σας συνέχαιραν οι δημότες για την «τεράστια» επιτυχία των διαφόρων εκδηλώσεων. Σφετερίζεστε το έργο της προηγούμενης δημοτικής αρχής και αυτοσυγχαίρεστε, παρουσιάζοντάς το σαν δικό σας, γιατί δεν έχετε να επιδείξετε κάτι χειροπιαστό. Εσείς ο ίδιος αλλά και συνεργάτες σας, καταδιώκετε και προσπαθείτε να φιμώσετε κάθε αντίθετη άποψη και πολιτική κριτική, με την απειλή ποινικοποίησης της ελευθερίας του λόγου. Γιατί το πολύ μεγάλο ΕΓΩ σας, η τρομακτική αλαζονεία σας, σιχαίνεται την κριτική.
Κύριε δήμαρχε, υπάρχει χρόνος ακόμη. Υπάρχει χρόνος για να αντιληφθείτε ότι οι δημόσιες σχέσεις σας και η προβολή σας, δεν βελτιώνει την καθημερινότητα των δημοτών. Υπάρχει χρόνος για να εστιάσετε στα πραγματικά προβλήματα της πόλης, για την επίλυση των οποίων θα έχετε την αμέριστη συμπαράσταση της αντιπολίτευσης. Υπάρχει χρόνος για να επαναφέρετε στην τάξη τους συνεργάτες σας, αυτούς που τώρα καλύπτετε, οι οποίοι με τις πράξεις τους βυθίζουν σε τέλμα τα Νομικά Πρόσωπα του Δήμου και καταπατούν κάθε έννοια νομιμότητας. Υπάρχει χρόνος, φτάνει να «ξεκολλήσετε» από τον καθρέφτη του αυτοθαυμασμού.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA