Πρώτη θέση για τις Αμαζόνες στη Β΄ Εθνική Γυναικών

Εξασφάλιση της 1ης θέσης της κανονικής περιόδου για τη Γυναικεία ομάδα, αλλά και σημαντικές για τη συνέχεια νίκες των τμημάτων υποδομής του βόλεϊ του ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες επεφύλαξε το διήμερο 27-28 Μαρτίου 2016, όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου.

Οι Παγκορασίδες-3 επικράτησαν εκτός έδρας του Γ.Σ. Κηφισιάς «Ο Ηρακλής» με 2-3 σετ. Η ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε στα σετ με 0-2. Στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες του «Ηρακλή» αντέδρασαν και πέτυχαν την ισοφάριση σε 2-2. Στο tie break όμως η ομάδα των Αμαζόνων συνήλθε και επιδεικνύοντας υψηλή αγωνιστικότητα, κατάφερε να το κατακτήσει με 6-15.

Με αυτή τη νίκη οι Παγκορασίδες-3 εξασφάλισαν σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση, διεκδικώντας πλέον την επόμενη αγωνιστική την 1η θέση του ομίλου.

5

Οι Παγκορασίδες-1 κέρδισαν εκτός έδρας την Α.Ε. Γκράβας με 0-3 (14-25, 17-25, 15-25). Η ομάδα παρουσιάσθηκε πολύ συγκεντρωμένη, σε ένα ιδιαίτερα κομβικό παιχνίδι, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα και τελικά επικρατώντας αρκετά πιο εύκολα από το αναμενόμενο.

Έτσι η ομάδα παρέμεινε εντός του στόχου της πρόκρισης στην επόμενη φάση, για την επίτευξη του οποίου απαιτείται ακόμα μεγαλύτερη προσήλωση στους εναπομείναντες τρεις δύσκολους αγώνες.

5

Οι Κορασίδες-1, θεωρητικά φιλοξενούμενες στο «Στ. Καλαϊτζής», νίκησαν τον ΑΠΦΣ Ηρακλή Χαλκίδας με 1-3 στε. Η ομάδα ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα, χάνοντας το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια οι αθλήτριές της, παίζοντας ψυχωμένα, κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια νίκη ιδιαίτερης βαρύτητας.

Αυτή η νίκη έχει ιδιαίτερη αξία λόγω των πολλών απουσιών, εξαιτίας του αγώνα των Παγκ-1 που προηγήθηκε, αλλά και επειδή η ομάδα των Αμαζόνων απέδειξε τη βελτίωσή της μέσα στη σεζόν, νικώντας καθαρά μια ομάδα από την οποία είχε υποστεί ήδη δύο ήττες μέσα στην τρέχουσα αγωνιστική χρονιά.

Πίνακας Βαθμολογίας Πρωταθλήματος: ΠΑΝΕΛ/ΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΓΚΡΟΥΠ ΘΕΣΕΙΣ 17-20 Γ΄ ΦΑΣΗ