Μεγάλο «διπλό» της Πεύκης επί της Καλαμάτας με 61-66

Σημαντικό «διπλό» πέτυχε η Πεύκης απέναντι στην ουραγό Καλαμάτα, με σκορ 61-66, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου (Νότος) της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι Πευκιώτες πήραν την πρωτοβουλία και με τους Τσαμπή και Σημαιόπουλο ανάτρεψαν το εις βάρους τους σκορ και πήραν το προβάδισμα με 32-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, αλλά τη γηπεδούχο να έχει κακές επιθετικές επιλογές και τελικώς να οδηγείται στην ήττα, που φέρνει την ομάδα της Πεύκης στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 27 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 19 Μαρτίου 2017) το συγκρότημα του Κοντομηνά θα υποδεχθεί την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου.

Καλαμάτα-Πεύκη 61-66
Δεκάλεπτα: 19-14, 32-39,51-54, 61-66
Διαιτητές: Μπανασάκης-Καρανικόλα Αλ. (Γιαλικάρης)

Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Μπάκας 21, Κίσσας 2, Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 6(1), Γιανουκάκης 10(2), Γεωργανάς, Σκοπέτος, Τριανταφυλλόπουλος 6 (2), Δελής 5(1).
Πεύκη (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 3(1), Πολύζος , Τσαμπής 14(1), Κεχρής, Μελάς 13(2), Σημαιόπουλος 22(3), Κουκάκης 6, Τάγαρης 8.