Νίκη – «ανάσα» για την Πεύκη στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Νίκη – «ανάσα» για την Πεύκη, στην προσπάθειά της για παραμονή στη Γ’ Εθνική μπάσκετ (1ος όμιλος – Νότος) ήταν η σημερινή επί της Ερμιονίδας, με σκορ 78-66, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες των Βορείων Προαστίων μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα 16 πόντων (26-10), το οποίο αύξησαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 21 πόντους (49-28). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος ήταν να «μαζέψουν» κάπως τη διαφορά, χωρίς ωστόσο ποτέ να απειλήσουν τους Πευκιώτες.

Το συγκρότημα του Κοντομηνά βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική (5/3) θ’ αντιμετωπίσει εκτός την Ακράτα.

Δεκάλεπτα: 26-10, 49-28, 60-47, 78-66
Διαιτητές: Ρίζος, Κανελλόπουλος

Πεύκη (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 2, Τσαμπής 19 (1), Κυριαζόπουλος 3, Χασάπης 4, Κεχρής 2, Μελάς 13 (1), Σημαιόπουλος 12 (1), Πολύζος 2, Κουκάκης 6, Ίβκοβιτς, Τάγαρης 15.
Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 2, Αγγελής 14 (3), Θωμάς 4, Γκολέμης 17 (2), Βανδώρος 2, Δεβελέκος, Ευστρατίου 6, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 19 (1), Πουλής 2.