Ο Πρωτέας Βούλας “διέλυσε” το Μαρούσι με 91-65

Ο Πρωτέας Βούλας “διέλυσε” το Μαρούσι, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Ανδρών στο μπάσκετ, κάνοντας σπουδαία εμφάνιση και παίρνοντας τη νίκη με 91-65, βάζοντας ουσιαστικά τη βάση για να ακολουθήσει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη Β΄ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς, προηγούμενοι με 8-0 από το 2ο λεπτό και σύντομα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, κρατώντας το σκορ σε αυτό το επίπεδο μέχρι την τρίτη περίοδο. Εκεί,  με ένα «ξέσπασμά» τους, “έκτισαν” διαφορά 20 πόντων (67-47).

Ωστόσο, οι παίκτες του Πρωτέα δεν σταμάτησαν εκεί. Ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, με “βομβαρδισμό” τριπόντων, στέλνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους, ενώ με το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα είχαν “εξανεμίσει” ακόμη και το +21 που είχε πετύχει το Μαρούσι στον Άγιο Θωμά, οπότε σε πιθανή ισοβαθμία στην κορυφή θα έχουν το πλεονέκτημα.

Την επόμενη αγωνιστική (17/4) το Μαρούσι υποδέχεται τον Έσπερο Λαμίας.

Δεκάλεπτα: 21-12, 40-30, 67-47, 91-65
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Τσολάκος

Πρωτέας Βούλας (Μανουσέλης, Ποδαράς): Κονδύλης 11(3), Καλογεριάς, Εμμανουηλιδης 12, Αθηνιώτης 5(1), Ζευκίλης 4, Βαρδαβάς 19(1), Μόρφης 5(1), Βλάχος 10(1), Μούτσα, Παπάδης 5, Πέρβι 7(1), Γεώργαρος 13(1).
Μαρούσι (Κεραμιδάς, Περγίτσας): Ξυδάς 13(1), Στασινός 3(1), Πολυχρονόπουλος, Μπαλαμπάνης, Ραλλάτος 12, Μπαλάφας 11, Σκιαθίτης, Γεωργίου 6(2), Κανέλης 5(1), Σουρλής 15(1), Παπαδημητρίου, Μαραγκίδης.