Σπ. Σταθούλης: Ψέματα της παράταξης Μαγιάκη για τη ΔΕΑΔΑ
Σε τροχιά «οικονομικής εξυγίανσης» είναι ο Δήμος Αμαρουσίου, όπως δηλώνει ο αντιδήμαρχος Οικονομικών, Σπύρος Σταθούλης, απαντώντας σε ανακοίνωση της παράταξης Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι αναφορικά με την εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ (Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης Δήμου Αμαρουσίου).
Ο αντιδήμαρχος κάνει λόγο για ψέματα από πλευράς της παράταξης της μείζονος μειοψηφίας στο Δημοτικό Συμβούλιο Αμαρουσίου, επικεφαλής της οποίας είναι ο δημοτικός σύμβουλος Λευτέρης Μαγιάκης.
Συγκεκριμένα, σε ανακοίνωσή του σημειώνεται:
O Δήμος Αμαρουσίου σε τροχιά οικονομικής εξυγίανσης. Τα ψέματα της παράταξης Μαγιάκη για την εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ
Με αφορμή την ανακοίνωση που εξέδωσε η δημοτική παράταξη, Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι, που πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ, με θέμα την εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ, θα θέλαμε να επισημάνουμε τα παρακάτω:
1. Η σημερινή δημοτική Αρχή του Δήμου Αμαρουσίου παρέλαβε το 2007, όταν ανέλαβε τα καθήκοντά της, έναν υπερ-χρεωμένο Δήμο, με δεκάδες νομικά πρόσωπα και επιχειρήσεις. Στο διάστημα των τελευταίων δέκα ετών υλοποιήθηκε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα εξυγίανσης των οικονομικών του Δήμου, που περιλάμβανε μεταξύ άλλων το κλείσιμο των επιχειρήσεων και νομικών προσώπων, τη μεταφορά του προσωπικού στον Δήμο, τον οικονομικό εξορθολογιμό της λειτουργίας του Δήμου, το κούρεμα των δανειακών υποχρεώσεων, την αποπληρωμή χρεών και οφειλών προς τρίτους, εφορία και ασφαλιστικά ταμεία που δημιούργησαν οι προηγούμενες διοικήσεις του Δήμου. Η εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ εντάσσεται στο πρόγραμμα αυτό. Είναι ένα πρόγραμμα που έχει ωφελήσει τον Δήμο και τους δημότες μας δεκάδες εκατομμύρια ευρώ.
2. Η δημοτική παράταξη Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι, που πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ, λέει ψέματα όταν ισχυρίζεται πως φορτώθηκε στον Δήμο χρέος της ΔΕΑΔΑ άνω των 20 εκατομμυρίων ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι στον Δήμο μεταφέρθηκε μεταξύ άλλων και η υποχρέωση αποπληρωμής ενός δανείου που είχε συναφθεί την περίοδο Τζανίκου, ύψους περίπου 20 εκατομμυρίων, με το οποίο χρηματοδοτήθηκε μεταξύ άλλων και το «αμαρτωλό» κι αχρείαστο έργο της κατασκευής των κυβόλιθων την περίοδο πριν το 2004.
3. Η δημοτική παράταξη Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι λέει επίσης ψέματα όταν ισχυρίζεται ότι δεν θα γίνει διαχειριστικός έλεγχος στη ΔΕΑΔΑ, όταν γνωρίζουν ότι έλεγχος γίνεται σήμερα από το υπουργείο Οικονομικών. Η διοίκηση Πατούλη όχι μόνον δεν κουκουλώνει τίποτε, αλλά απαιτεί να μπει στο μαχαίρι στο κόκκαλο.
4. Λέει ψέματα η δημοτική παράταξη Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι, όταν ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη των αρμόδιων υπηρεσιών του Δήμου για το σύννομο των υποχρεώσεων που αναλαμβάνει ο Δήμος. Γιατί γνωρίζουν καλά ότι στη φάση της εκκαθάρισης δεν απαιτείται να εκφράσουν άποψη οι υπηρεσίες. Αυτή η διαδικασία ακολουθείται μεταγενέστρερα, όταν ολοκληρωθεί η εκκαθάριση και φυσικά εφόσον κριθεί ότι κάποιες από τις υποχρεώσεις που μεταφέρονται δεν πρέπει να πληρωθούν, αυτό θα γίνει.
5. Η διοίκηση Πατούλη ζήτησε δύο φορές έλεγχο, το 2012 και το 2016 από την αρμόδια ΔΟΥ. Από τον έλεγχο δεν προέκυψαν φορολογικές παραβάσεις και τίποτα άλλο μεμπτό με συνέπεια να επιστραφούν από το Ελληνικό Δημόσιο ποσά 817.296,41 ευρώ και 876.449,86 ευρώ.
6. Επίσης από το 2014 διεξάγεται διαχειριστικός έλεγχος από τη Δημόσια Αρχή Δημοσίων Εσόδων για τις χρήσεις από το 2004 έως τώρα. Αριθμός εντολής 259/0/1131 με τίτλο «Εντολή Ελέγχου». Λένε ψέματα λοιπόν όσοι ισχυρίζονται ότι έγινε η εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ για να «ξεπλυθούν αμαρτίες του παρελθόντος». Ο έλεγχος αυτός θα ολοκληρωθεί στο προσεχές τρίμηνο.
7. Το δάνειο είχε συναφθεί στις 28/6/2005. Έγιναν διαπραγματεύσεις και κατέληξε να γίνει διαγραφή του 40% του δανείου κι από 17.500.000 ευρώ που είχε φτάσει ληξιπρόθεσμα πλέον τόκων, η νέα συμφωνία προβλέπει την καταβολή 10.200.000 ευρώ σε διάστημα 25 ετών με χαμηλότατο επιτόκιο euro pay 3%, με τριετή περίοδο χάριτος αποπληρωμής κεφαλαίου.
8. Τα αναφερόμενα 21.000.000 ευρώ είναι αναληθή, από τα οποία τα ονομαστικά και τα λογιστικά χρέη του Δήμου ανέρχονται στο ποσό των 12.500.000 ευρώ περίπου, εκ των οποίων αναμένεται να ρυθμιστούν και να μειωθούν κατά 1.500.000 ευρώ περίπου λόγω χρονικής παραγραφής.
9. Επίσης υπάρχουν 3.500.000 ευρώ απαιτήσεις της Επιχείρησης από το Ελληνικό Δημόσιο και Τρίτους, το μεγαλύτερο μέρος των οποίων θεωρείται ότι θα εισπραχθούν.
10. Κατά συνέπεια οι πραγματικές οφειλές που ανέλαβε ο Δήμος, θα είναι λιγότερες των 10.000.000 ευρώ πληρωτέες στα επόμενα 25 χρόνια και οι οποίες αφορούν κυρίως υποχρεώσεις του δανείου που είχε συνάψει η προηγούμενη δημόσια δημοτική Αρχή του κ. Τζανίκου.
Τα παραπάνω στοιχεία αποδεικνύουν για μια ακόμη φορά ότι ο Δήμος Αμαρουσίου κάθε μέρα που περνά μπαίνει σε τροχιά οικονομικής εξυγίανσης.
Τα ψέματα της παράταξης Μαγιάκη για την εκκαθάριση της ΔΕΑΔΑ τους εκθέτουν για μια ακόμη φορά στη συνείδηση των συμπολιτών μας.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA