Οι οικονομικές δυσκολίες που εξακολουθεί να αντιμετωπίζει ο Δήμος Αμαρουσίου ήρθαν, εκ νέου, στην επιφάνεια κατά τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Τρίτη 15 Ιουλίου 2014. Αφορμή αυτή τη φορά ήταν η έκθεση εσόδων-εξόδων για το β΄ τρίμηνο του 2014 και η 5η αναμόρφωση του προϋπολογισμού, τα οποία έφερε προς συζήτηση η διοίκηση του Δήμου.
Μ. Καρλατήρα: «Βασικοί χρηματοδότες του Δήμου οι δημότες»
Για «λυπηρές διαπιστώσεις» έκανε λόγο η δημοτική σύμβουλος της ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ Μαρία Καρλατήρα, στην αρχή της τοποθέτησής της, σχολιάζοντας τις «πολύ χαμηλές επιδόσεις της διοίκησης» τόσο στο σκέλος των εσόδων, όσο και σε εκείνο των εξόδων. Επιδόσεις που, όπως υποστήριξε η ίδια, αποδεικνύουν ότι «δεν υλοποιείται ακόμη κι αυτός ο αντιλαϊκός προϋπολογισμός».
Η κ. Μ. Καρλατήρα παρατήρησε, επίσης, ότι τα περισσότερα έσοδα του προϋπολογισμού καλύπτονται από τα ανταποδοτικά τέλη, «τα οποία μόνο ανταποδοτικά δεν είναι», όπως τόνισε χαρακτηριστικά, ενώ την ίδια στιγμή σχεδόν μηδενίζεται η κρατική συμμετοχή, καθιστώντας τους δημότες ως βασικούς χρηματοδότες του Δήμου.
Η δημοτική σύμβουλος επεσήμανε ακόμη ότι, με βάση τη σημερινή εικόνα του προϋπολογισμού, καθίσταται σαφές ότι «ίσα ίσα που εξασφαλίζεται η μισθοδοσία των υπαλλήλων του Δήμου και συντηρούνται κάποιες πενιχρές κοινωνικές δομές», προσθέτοντας ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά πολιτικό και «είτε δέχεσαι την παρούσα κατάσταση και συνεχίζεις, είτε διαφωνείς και διεκδικείς να την ανατρέψεις, όπως κάνουμε εμείς».
Λ. Μαγιάκης: «Στόχος της διοίκησης η πλήρης ιδιωτικοποίηση των υπηρεσιών»
Από την πλευρά του, ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΡΓΟ για το Μαρούσι Λευτέρης Μαγιάκης ανέφερε ότι επιβεβαιώθηκαν οι εκτιμήσεις της παράταξής του, κατά την αρχική συζήτηση για τον προϋπολογισμό, ότι αυτός «είναι εικονικός και δεν πρόκειται να υλοποιηθεί», συνεχίζοντας σε επιμέρους παρατηρήσεις. Μεταξύ άλλων, τόνισε ότι υπάρχει μεγάλη απόκκλιση στο σκέλος των εσόδων, το οποίο απέδωσε στην αδυναμία της διοίκησης να απορροφήσει κονδύλια για την εκτέλεση έργων («εντάσσατε έργα προεκλογικά, τα οποία ξέρατε ότι δεν μπορείτε να υλοποιήσετε» ήταν η χαρακτηριστική φράση του προς τη διοίκηση), καθώς και στη μη είσπραξη εσόδων από τη λειτουργία του εμπορικού κέντρου «Golden Hall».
Επίσης, ο κ. Λ. Μαγιάκης αναφέρθηκε στις παλιές οφειλές (περίπου 40 εκατ. ευρώ), που μεταφέρονται από προϋπολογισμό σε προϋπολογισμό, «χωρίς να μας λέτε ποιοι είναι αυτοί οι μεγάλοι οφειλέτες και πώς θα μπορέσουμε να εισπράξουμε αυτά τα χρήματα».
Ιδιαίτερα επικριτικός ήταν ο επικεφαλής της παράταξης για το θέμα των δαπανών του Δήμου, κατηγορώντας τη διοίκηση ότι τις έχει προσαρμόσει στα όσα προστάζουν η μνημονιακή πολιτική και οι επιταγές του «Καλλικράτη» (ισοσκέλιση εσόδων-εξόδων), με αποτέλεσμα να «κόβονται» χρήματα από τα έργα υποδομής και την ανάπτυξη. Κατηγόρησε δε, τη δημοτική αρχή ότι το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να κάνει ΣΔΙΤ (σ.σ.: Συμπράξεις Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα), να παραχωρεί στην Αναπτυξιακή Εταιρεία δράσεις όπως ο αθλητισμός και ο πολιτισμός, «για να βγάζει κέρδη», να ιδιωτικοποιεί, μέσω των ΚΟΙΝΣΕΠ (σ.σ.: Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις) την Καθαριότητα και βάζει την ιδιωτική πρωτοβουλία ακόμη και στο κομμάτι της κοινωνικής πολιτικής.
Τέλος, ο κ. Λ. Μαγιάκης αναφέρθηκε στον τραπεζικό δανεισμό, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «ο Δήμος έχει γίνει βασικός αιμοδότης των τραπεζών, καταβάλλοντας υψηλά ποσά για τόκους και χρεολύσια, χωρίς να μειώνει το ύψος των χρεών του», ενώ ζήτησε -στο πλαίσιο της διαφάνειας- την ενημέρωση των δημοτών για τα οικονομικά του Δήμου, μέσω ειδικής παρουσίασης στην οποία θα κληθούν, πλην όλων των άλλων, και ειδικοί επιστήμονες για να εφράσσουν τις απόψεις τους.
Σπ. Σταθούλης: «Τα… πολιτικά από τη νέα περίοδο»
Στις αιτιάσεις των συμβούλων της μειοψηφίας ανέλαβε να απαντήσει, από πλευράς διοίκησης, ο αντιδήμαρχος Οικονομικών Σπύρος Σταθούλης, ο οποίος έκανε λόγο για «τεχνοκρατική τακτοποίηση του προϋπολογισμού στο τέλος μίας δημοτικής περιόδου», καλώντας τους συναδέλφους του να αναβάλουν τις πολιτικές αναφορές τους για τη νέα δημοτικό περίοδο.
Επίσης, απέδωσε τις αποκκλίσεις που εμφανίζονται στον προϋπολογισμό τόσο στη δίμηνη προεκλογική περίοδο που μεσολάβησε, όσο και σε εξωγενείς παράγοντες.
Ιδιαίτερη αναφορά έκανε ο κ. Σπ. Σταθούλης στο θέμα των οφειλών παρελθόντων ετών, τονίζοντας ότι με βάση τον πρόσφατο νόμο για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές υπάρχει σε εξέλιξη διαδικασία ρυθμίσεων, που θα επιμηκύνει χρονικά την αποπληρωμή τους. Για δε τις παλαιότερες μεγάλες οφειλές, κυρίως εταιρειών, τόνισε ότι ο Δήμος έχει εξαντλήσει κάθε νομικό μέσο που μπορούσε να λάβει και πλέον περιμένει από την κεντρική διοίκηση το «πράσινο φως» για διαγραφή μεγάλου μέρους αυτών των οφειλών, που «ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να εισπράξουμε ποτέ», όπως είπε χαρακτηριστικά.
Τέλος, για το «Golden Hall» ο αντιδήμαρχος υποστήριξε ότι «το θέμα δεν έχει αφεθεί στην τύχη του», αντιθέτως το χειρίζεται η αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και σύντομα θα υπάρξουν τα πρώτα αποτελέσματα.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA