«H διοίκηση Πατούλη διεκδικεί έργα και επενδύσεις που ωφελούν την πόλη»
H διοίκηση Πατούλη διεκδικεί έργα και επενδύσεις που ωφελούν την πόλη και τους πολίτες, όπως σημειώνεται από το γραφείο Τύπου του Δήμου, σε δελτίο Τύπου που απαντά σε ανακοίνωση της παράταξης της μείζονος μειοψηφίας στο Δημοτικό Συμβούλιο Αμαρουσίου (Ενότητα: Ο Δήμος υπερασπίζεται τα συμφέροντα του «Golden Hall»).
H διοίκηση Πατούλη διεκδικεί έργα και επενδύσεις που ωφελούν την πόλη και τους πολίτες
Με αφορμή την ανακοίνωση που εξέδωσε η παράταξη της μείζονος αντιπολίτευσης για την επέκταση των δραστηριοτήτων του GOLDEN HALL και τη στάση της σημερινής διοίκησης του Δήμου Αμαρουσίου, θα θέλαμε να επισημάνουμε τα παρακάτω:
Πρώτον, η έγκριση της μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων για την επέκταση των δραστηριοτήτων του GOLDEN HALL έγινε από τις υπηρεσίες της Περιφέρειας Αττικής, κι όχι από τον Δήμο. Θα έπρεπε η παράταξη του κ. Μαγιάκη να γνωρίζει ότι ο Δήμος Αμαρουσίου δεν έχει ουσιαστικό ρόλο στη διαδικασία αυτή, λόγω του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου, αλλά μόνον γνωμοδοτικό. Αντί λοιπόν να στρέφεται σε βάρος της διοίκησης του Δήμου, θα έπρεπε να στραφεί κατά της σημερινής διοίκησης της Περιφέρειας, με την οποία ο κ. Μαγιάκης συμπορεύεται πολιτικά όλα αυτά τα χρόνια, καθώς και κατά της σημερινής Κυβέρνησης, με την οποία μέχρι πρότινος επίσης συμπορευόταν ο κ. Μαγιάκης.
Δεύτερον, ο δήμαρχος Αμαρουσίου και πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης είναι αυτός που έχει θέσει σε όλα τα επίπεδα το ζήτημα της αλλαγής του υπάρχοντος θεσμικού πλαισίου, ώστε οι Δήμοι να έχουν ουσιαστικές, κι όχι διακοσμητικές αρμοδιότητες, σε κρίσιμα ζητήματα που αφορούν το χωροταξικό σχεδιασμό των πόλεων. Σε αυτή τη διαρκή διεκδίκηση της Αυτοδιοίκησης Α΄ Βαθμού, που ο Γ. Πατούλης πρωταγωνιστεί, ο κ. Μαγιάκης και η παράταξη του είναι απόντες. Αρκούνται απλά για τις εντυπώσεις να εκδίδουν ανακοινώσεις κενές περιεχομένου.
Τρίτον, η σημερινή διοίκηση Πατούλη πρωταγωνιστεί επίσης στον αγώνα για να μην ξεπουλιέται η δημόσια περιουσία έναντι «πινακίου φακής», ερήμην των Δήμων και χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι ανάγκες των τοπικών κοινωνιών. Πρόσφατα άλλωστε είμαστε εμείς που αναδείξαμε την προσπάθεια να δοθεί μέσα στο καλοκαίρι, με αδιαφανείς κατά την άποψή μας και βιαστικές διαδικασίες, τμήμα του ΟΑΚΑ για εκμετάλλευση σε ιδιώτες. Δεν είδαμε τον κ. Μαγιάκη και την παράταξη του να εκδίδουν ανακοίνωση σε βάρος αυτής της διαδικασίας, ούτε να στηρίζουν ως όφειλαν τη σημερινή διοίκηση του Δήμου Αμαρουσίου. Έβαλαν το παραταξιακό συμφέρον, πάνω από το συμφέρον της πόλης. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα απολογηθεί η διοίκηση Πατούλη για αποφάσεις εκχώρησης δημόσιας περιουσίας που ελήφθησαν διαχρονικά από τους εκπροσώπους της κεντρικής κυβέρνησης, ανεξάρτητα κομματικής χροιάς.
Τέταρτον, η σημερινή διοίκηση του Δήμου Αμαρουσίου πιστεύει πως η δημιουργία Μουσείου Ολυμπιακών Αγώνων στον χώρο του Golden Hall, καθώς και Ενυδρείου, θα ωφελήσει την πόλη μακροπρόθεσμα. Δεν είναι μια ακόμη εμπορική δραστηριότητα, όπως λανθασμένα υποστηρίζει η παράταξη Μαγιάκη, αλλά μια επένδυση που θα αναδείξει το Μαρούσι ως θεματικό τουριστικό προορισμό. Κι αυτό θα μας ωφελήσει όλους και ιδιαίτερα την τοπική μας εμπορική αγορά.
Πέμπτον, η διοίκηση Πατούλη διαθέτει ρεαλισμό. Γνωρίζει ότι οι υπερτοπικές εμπορικές δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν στην πόλη μας τα προηγούμενα χρόνια, δεν μπορούν να απομακρυνθούν. Η επιλογή που έχουμε είναι λοιπόν μία, να αποσπάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα αντισταθμιστικά οφέλη. Κι αυτό κάνουμε και το κάνουμε με επιτυχία. Δεν είναι μόνον οι νέες υποδομές. Είναι τα δεκάδες εκατομμύρια ευρώ που μέχρι σήμερα έχουμε εισπράξει από τη λειτουργία των μεγάλων εμπορικών κέντρων, αλλά και όσα θα εισπράξουμε μελλοντικά. Τα χρήματα αυτά θα μπουν στον «κουμπαρά» της πόλης και θα αξιοποιηθούν προς όφελος των συμπολιτών μας. Αυτή την πολιτική θα ακολουθήσουμε, γιατί αυτή η πολιτική υπηρετεί το συμφέρον του Αμαρουσίου.
Τέλος, θα συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα με την παράταξη Μαγιάκη. Ότι στη σημερινή συγκυρία ο μόνος ρεαλισμός που θα δικαιωθεί ιστορικά είναι η αντίσταση σε όσους εκμεταλλεύονται την κρίση και τη φτωχοποίηση του ελληνικού λαού για τον δικό τους πλουτισμό. Αλλά θα προσθέσουμε στον πλουτισμό και ένα ακόμη στοιχείο. Θα αντισταθούμε σε αυτούς που εκμεταλλεύονται τη φτωχοποίηση του ελληνικού λαού για να αποκομίσουν μικροκομματικά οφέλη και να αναρριχηθούν στην εξουσία, για να εφαρμόσουν στη συνέχεια τα εντελώς αντίθετα από όσα υποστήριζαν. Ο κ. Μαγιάκης ξέρει καλά τι εννοούμε.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA