Δ. Κωνστάντος: Τρίτο πολιτικό υποχείριο της κας Πατούλη ο κ. Θεοδωρακόπουλος
Παρέμβαση του επικεφαλής της Συμμαχίας Πολιτών Πεύκης – Λυκόβρυσης, Γιάννη Θεοδωρακόπουλου, σχετικά με το Δημοτικό Ωδείο Πεύκης «χρησιμοποιεί» ο επικεφαλής της παράταξης Λυκόβρυση Πεύκη.-, Δημήτρης Κωνστάντος, για να επιτεθεί στην ανεξάρτητη δημοτική σύμβουλο Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μαρίνα Πατούλη-Σταυράκη.
Ο κ. Δ. Κωνστάντος χαρακτηρίζει τον κ. Γ. Θεοδωρακόπουλο ως «πολιτικό υποχείριο» και «θύμα» της κας Μ. Πατούλη, στην οποία αποδίδει τον χαρακτηρισμό «αδίστακτη».
Μάλιστα, ως «πολιτικά υποχείρια» της κας Μ. Πατούλη χαρακτηρίζει και τους δημοτικούς συμβούλους Χρήστο Σκαμάκη και Κώστα Μπαλδεράνο.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του δημοτικού συμβούλου:
Τρίτο πολιτικό υποχείριο και θύμα της αδίστακτης κας Μαρίνας Πατούλη ο κ. Θεοδωρακόπουλος μετά τους κ.κ. Σκαμάκη και Μπαλδεράνο!
Διάβασα πριν λίγο την επίσημη δημόσια τοποθέτηση του επικεφαλής της Συμμαχίας Πολιτών Πεύκης – Λυκόβρυσης κ. Γιάννη Θεοδωρακόπουλου. Ανακοίνωση που εκφράζει την αυτοδιοικητική αντίληψη του κ. Θεοδωρακόπουλου για τον ρόλο της αντιπολίτευσης, που συνοψίζεται στη σκόπιμη ισοπέδωση και καταστροφή των πάντων, προκειμένου να δυσφημιστεί ο εκάστοτε δήμαρχος θεωρώντας ότι έτσι στρώνεται ο δρόμος για να αναδειχθεί ο ίδιος στον δημαρχιακό θώκο στις προσεχείς εκλογές του 2019. Αντιπολιτευτική αντίληψη ορατή σε εμάς από την αρχή της θητείας μας τον Σεπτέμβριο του 2014, καθολικά αντίθετη στην πολιτική και αυτοδιοικητική μας παρουσία και πρακτική, προτάσσοντας τη συναινετική και συνεργατική διάθεση επί της ουσίας, προς όφελος του Δήμου μας, των πόλεών μας, Λυκόβρυσης και Πεύκης, των συμπολιτών μας και της ποιότητας της τοπικής δημοκρατίας.
Το περιεχόμενο της ανακοίνωσης επιβεβαιώνει πλήρως όσα υποστηρίξαμε για τη συντονισμένη επίθεση που δέχεται το Δημοτικό Ωδείο, διαμάντι πραγματικό των πολιτιστικών υποδομών που διαθέτουμε, με αποκορύφωμα όσα διαδραματίστηκαν την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου στα οποία ο κ. Θεοδωρακόπουλος αναφέρεται κατά τρόπο ανακριβή, στρεβλό προς εξυπηρέτηση των αδίστακτων στοχεύσεων του ιδίου, αλλά κυρίως της πολιτικής ηγέτιδος αυτής της άθλιας, αδίστακτης και ιδιοτελούς πρακτικής κας Μαρίνας Πατούλη της οποίας ο κ. Γιάννης Θεοδωρακόπουλος αποτελεί το τρίτο πολιτικό υποχείριο και θύμα μετά τους κ.κ. Κώστα Μπαλδεράνο και Χρήστο Σκαμάκη.
Ο κ. Θεοδωρακόπουλος, καθώς και οι δημοτικοί σύμβουλοι που αναφέρει στην ανακοίνωσή του ότι ήταν παρόντες στις 18 Οκτωβρίου στο χώρο του Δημοτικού Ωδείου όπου ήταν προγραμματισμένη συνάντηση της διοίκησης του ΠΕΑΠ με τους καθηγητές, ενημερώθηκαν επιλεκτικά (από ποιους και για ποιο σκοπό αλήθεια;). Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον κ. Θεοδωρακόπουλο την επομένη της συνάντησης αυτής και στο ερώτημά μου για την πηγή της πληροφόρησής του, αρνήθηκε να μου απαντήσει. Είναι τυχαίο άραγε ότι οι παριστάμενοι στη συνάντηση δημοτικοί σύμβουλοι εκφράζουν όλοι άμεσα ή έμμεσα την ίδια πολιτική τόσο όσον αφορά στο Δημοτικό Ωδείο όσο και γενικότερα στη δημιουργία κρίσεων αυστηρά για αντιπολιτευτικά και μικροπολιτικά υποτιθέμενα οφέλη; Αλήθεια πώς εξηγείται η παρουσία εκτός του κ. Σκαμάκη και άλλων συμβούλων της πλειοψηφίας όπως ο κ. Μάνος Φραϊδάκης που μέχρι τον Σεπτέμβριο ήταν έμμισθος αντιδήμαρχος και αναπληρωτής του δημάρχου;
Ερωτά ο κ. Θεοδωρακόπουλος αν είναι σύννομη η πρόσληψη της κας Φαβειάδου ως διευθύντριας στο Δημοτικό Ωδείο. Αλήθεια γιατί δεν διατύπωσε το ίδιο ερώτημα στη διάρκεια της προεδρίας της κας Μαρίνας Πατούλη στο ΠΕΑΠ όταν πραγματοποιήθηκε η πρόσληψη της κας Βαφειάδου την οποία ο νέος πρόεδρος κ. Χρήστος Φωτίδης προς τιμήν του και δικαίως τη διατήρησε στη θέση της;
Αναφέρεται ο κ. Θεοδωρακόπουλος στο έγγραφο που μοιράστηκε στους καθηγητές προς υπογραφή χαρακτηρίζοντάς το «κείμενο – ντροπής». Αποκρύπτει εσκεμμένα ότι έγγραφο με παρόμοιο περιεχόμενο έχει υπογραφεί και στο παρελθόν από τους εργαζόμενους όπως παραδέχτηκε δημόσια στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 17ης Οκτωβρίου ο πρόεδρος των εργαζομένων, κ. Γιώργος Δασκαλάκης, σε απάντηση σχετικού ερωτήματός μου. Απαράδεκτο και ντροπή για τα εργασιακά δικαιώματα είναι το ισχύον νομικό καθεστώς που δεν επιτρέπει την υπογραφή επίσημης σύμβασης μεταξύ του ΠΕΑΠ και των εργαζομένων από την πρώτη ημέρα επίσημης συνεργασίας.
Επισημαίνει ο επικεφαλής της Συμμαχίας Πολιτών Πεύκης – Λυκόβρυσης ότι υπήρξε επίθεση στον κ. Χρήστο Σκαμάκη χωρίς να αναφέρεται ως συνήθως συγκεκριμένα σε πρόσωπα. Αποδεδειγμένα όπως έχουμε δημοσίως τοποθετηθεί, ο κ. Χρήστος Σκαμάκης έχει λεκτικά επιτεθεί και απειλήσει με φράσεις «γενετήσιου περιεχομένου» εργαζόμενους του Δημοτικού Ωδείου, όπως τον κ. Γιάννη Περήφανο η παρουσία του οποίου διακρίνεται από αναμφισβήτητη ευγένεια, ευπρέπεια και εργατικότητα, με πρόσληψη επί προεδρίας της κας Μαρίνας Πατούλη.
Είναι επιβεβλημένο πλέον ο κ. Χρήστος Σκαμάκης να τοποθετηθεί επίσημα αν το ενδιαφέρον του σε όσα υποτιθέμενα συμβαίνουν στο Δημοτικό Ωδείο έχει αφετηρία τη θεσμική του ιδιότητα ή αυστηρά προσωπικές σχέσεις που διατηρεί με καθηγήτρια στο Ωδείο που πρωταγωνιστεί σε όλη αυτή την «αναταραχή» αν και είναι από τις πλέον ευνοημένες, με δεδομένο ότι έχει σχεδόν πλήρες ωράριο απασχόλησης. Αυτό διαδίδεται, αναδεικνύοντας μια πρόσθετη παράμετρο ιδιοτέλειας, εφόσον ισχύει.
Όπως έχουμε ήδη δηλώσει απέναντι σε αυτή την απαράδεκτη και επικίνδυνη τακτική της κας Μαρίνας Πατούλη και της ετερόκλητης ομάδας πολιτικά ιδιοτελών συμμάχων της, αντιτείνουμε τη θεσμική μας παρουσία ως δημοτική παράταξη της οποίας έχω την τιμή να είμαι επικεφαλής, στην κατεύθυνση προστασίας του κύρους του Δημοτικού μας Ωδείου, επιβεβαίωσης της στήριξής μας στην καλλιτεχνική διευθύντρια κα Κατερίνα Βαφειάδου, διαβεβαίωσης του συνόλου των εργαζομένων ότι όπως και τις προηγούμενες χρονιές όλα θα κυλήσουν ομαλά στο θέμα των συμβάσεών τους και απρόσκοπτης συνέχισης των μαθημάτων προς όφελος της καλλιτεχνικής παιδείας και προόδου των 200 και πλέον μαθητών του Δημοτικού Ωδείου και των οικογενειών τους.
Αναμένουμε ακόμα η αδικαιολόγητη εκκωφαντική σιωπή του δημάρχου κ. Μαυρίδη σε όσα απαράδεκτα συνέβησαν την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου με στόχο το Δημοτικό Ωδείο και σε βάρος εργαζομένων σε αυτό, να μετατραπεί στην αναμενόμενη και αυτονόητη αποδοκιμασία των συγκεκριμένων ενεργειών και στη στήριξη του Δημοτικού Ωδείου, της Διεύθυνσης και των εργαζομένων που υπέστησαν την απρεπή και προσβλητική συμπεριφορά.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA