Ενότητα: Παρέμβαση για την ανάληψη του έργου του ρέματος Σαπφούς από το υπ. Υποδομών
Παρέμβαση με αφορμή την ανάληψη της δημοπράτησης και της κατασκευής του έργου διευθέτησης του ρέματος Σαπφούς από το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών κάνει η δημοτική παράταξη Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι.
Συγκεκριμένα, η δημοτική παράταξη επισημαίνει τα εξής:
Με απόφαση που ελήφθη την Παρασκευή 10-8-2018 το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, για να εκτονώσει την κατάσταση, ύστερα από τη γενική κατακραυγή, ανέλαβε πλέον το ίδιο τη δημοπράτηση και την κατασκευή του έργου για τη διευθέτηση του ρέματος Σαπφούς.
Πρόκειται για μία θετική εξέλιξη ύστερα από τις πλημμύρες του τελευταίου Ιουλίου που στοίχισαν σε πολλούς κατοίκους και εργαζόμενους της πόλης του Αμαρουσίου απώλειες των περιουσιών τους. Δίνει λύση σε ένα χρονίζον πρόβλημα που ευχόμαστε να λυθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα.
Η απόφαση αυτή αποτελεί όμως και κόλαφο για την Αυτοδιοίκηση και προσωπικά για τους κ.κ. Καραμέρο, αντιπεριφερειάρχη Β.Τ. Αττικής και Πατούλη, δήμαρχο Αμαρουσίου.
Με την τακτική τους απεμπόλησαν αρμοδιότητες που έχει εκχωρήσει η κεντρική διοίκηση για τη διαχείριση των ρεμάτων, ύστερα από μεγάλους αγώνες της Αυτοδιοίκησης, και αποδείχθηκαν και οι δύο πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, εξ αιτίας των μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων τους.
Αντί να εδραιώσουν ένα κλίμα συνεννόησης και συναλληλίας μεταξύ Δήμου και Περιφέρειας, όπως εξ άλλου και εκ του νόμου είναι υποχρεωμένοι, περιορίστηκαν σε ένα ανούσιο χαρτοπόλεμο ανακοινώσεων και δημιουργίας εντυπώσεων, με τελικό αποτέλεσμα και οι πολίτες να υποστούν απώλειες, αλλά και το κύρος της Αυτοδιοίκησης να τρωθεί, μετά την παρέμβαση του υπουργείου Υποδομών.
Θα ήταν προτιμότερο, λοιπόν, αντί να πανηγυρίζει η διοίκηση Πατούλη για τη «σκληρή πίεση» που άσκησε στο υπουργείο να απολογηθεί, μαζί και η αντιπεριφέρεια, για την αναποτελεσματικότητα τους και την απαξίωση του θεσμού στη συνείδηση των πολιτών.
Με την ευκαιρία θα θέλαμε να επαναλάβουμε ότι η αντιπλημμυρική προστασία της Αττικής δεν έχει αντιμετωπισθεί οριστικά και ολοκληρωμένα. Απειλούνται απώλειες ανθρώπινων ζωών και τεράστιες καταστροφές, όπως έδειξαν οι πρόσφατες πλημμύρες στη Μάντρα.
Δεν αντιμετωπίζεται, επίσης, με σημειακές παρεμβάσεις πελατειακού χαρακτήρα και μάλιστα σε περιοχές που δεν έχουν ανάγκη (π.χ. Νέα Λέσβος στο Μαρούσι, Πεντέλη και Άνω Μελίσσια). Ούτε αντιμετωπίζεται με εμβαλωματικές παρεμβάσεις λόγω πολιτικής κόντρας μεταξύ Δημάρχων (π.χ Πολύδροσο Αμαρουσίου-Χαλανδρίου).
Πολύ περισσότερο δε, δεν αντιμετωπίζεται χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η επάρκεια του μεγαλύτερου αποδέκτη των βορειανατολικών προαστίων που είναι ο Ποδονίφτης, πριν διοχετευτούν σε αυτόν, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, μεγάλες ποσότητες πλημμυρικών παροχών, από τις ορεινές λεκάνες.
Οι επιστήμονες έχουν κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου ήδη από το 2004 και ιδιαίτερα για τον κύριο αποδέκτη που είναι ο Κηφισός. Έκτοτε κανένα σημαντικό έργο δεν έγινε. Όπως επίσης και δεν έγιναν έργα ανάσχεσης της απορροής των ομβρίων από τους ορεινούς όγκους.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της άναρχης πολεοδομικής ανάπτυξης του λεκανοπεδίου για την εξυπηρέτηση μεγάλων και μικρών συμφερόντων από όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις, αλλά και από τη σημερινή.
Η χώρα μας διαθέτει κορυφαίο επιστημονικό δυναμικό, που μέσω φορέων και εκπροσώπων του (επιστημονικοί σύλλογοι, ΤΕΕ, κ.λπ.), έχει επανειλημμένα διατυπώσει προτάσεις για όλα τα σχετικά θέματα.
Ύστερα και από τη φονική τραγωδία στο Μάτι και τις πρόσφατες πλημμύρες σε Μάνδρα και Μαρούσι, η Τοπική Αυτοδιοίκηση οφείλει να απαιτήσει τη στελέχωση των υπηρεσιών της με το απαραίτητο τεχνικό – επιστημονικό προσωπικό, να διεκδικήσει την απόδοση των συνταγματικών πόρων που της αναλογούν και τη διάθεση κονδυλίων από τον κρατικό προϋπολογισμό για την πολιτική προστασία, αντί για τη δημιουργία τεράστιων πλεονασμάτων για την εξυπηρέτηση των δανειστών.
Το ίδιο σημαντικό, επίσης, είναι η επίδειξη πνεύματος σοβαρότητας, συνεργασίας, και η αποφυγή μικροπολιτικών αντιπαραθέσεων μεταξύ παραγόντων των Δήμων, της Περιφέρειας και της κεντρικής διοίκησης.
Αντ΄ αυτού είναι επιβεβλημένη η συνεργασία, η διεξοδική ενημέρωση των κατοίκων για τα προβλήματα τους, η διαβούλευση και η δημιουργία πνεύματος συμμετοχής και συνευθύνης.
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA