Α2 μπάσκετ Ανδρών: Πολύτιμη νίκη για Ψυχικό, ήττα – βαθμολογικός μπελάς για το Μαρούσι

Νίκη για το Ψυχικό και εντός έδρας ήττα για το Μαρούσι επιφύλαξε η 14η αγωνιστική για τις δύο ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Αμύντας – Ηρακλής 65-83

«Έσπασε η γκίνια» για το Ψυχικό, που επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Καβάλας με σκορ 75-69. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω στο σκορ (19-20), οι παίκτες των Βορείων, παίζοντας καλή άμυνα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να φθάσουν στη βαθμολογικά πολύτιμη νίκη, που τους φέρνει στην 8η θέση, με 21 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τον Χαρίλαο Τρικούπη και την Καρδίτσα.

Δεκάλεπτα: 19-20, 36-33, 54-47, 75-69
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 7 (1), Παπανικολάου 14 (2), Παπαδημητρίου 5, Παπαντωνάκος 6, Μάντζαρης 5 (1), Αρσενόπουλος 12 (2), Θεοδώρου 5 (1), Ντιάλο, Μπασδέκης, Παασόγια 21 (3).
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 22 (4), Ναούμης 14 (2), Προδρόμου 8 (1), Κουμλέλης 7, Φλιάτης, Σκλήβας 4, Παπάς, Σταματογιάννης 3 (1).

Στον αντίποδα, το Μαρούσι ηττήθηκε εντός έδρας από τον Χαρίλαο Τρικούπη, με σκορ 71-76 και υποχώρησε στη 13η θέση, με 19 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με τον Απόλλωνα Πάτρας. Η «ψαλίδα» υπέρ των φιλοξενουμένων στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετή για να χαρίσει στην ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη τη νίκη, παρά τη μεγάλη αντεπίθεση της ομάδας των Βορείων Προαστίων στην τρίτη περίοδο, με το εντυπωσιακό επιμέρους 25-8, που παραλίγο να φέρει τα πάνω-κάτω.

Δεκάλεπτα: 12-16, 27-43, 52-51, 71-76
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 6, Στασινός 21 (2), Πετρόπουλος, Ξυδάς, Χατζηδάκης, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 6 (2), Λυκογιάννης 24 (5), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 9.
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 17 (3), Ντόβας 2, Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης, Δεμερτζής 11 (1), Αντωνάκης 12 (2), Γκάτζιος 3 (1), Πολίτης 13 (3).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (14η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 26 (12-2)

2. Ηρακλής 25 (11-3)
3. Ερμής Αγιάς 24 (10-4)
4. Αμύντας 22 (8-6)
5. Καστοριά 22 (8-6)