Πότε θα συζητήσουμε για το τι είδους Αυτοδιοίκηση θέλουμε;
Η στρατηγική είναι απλή: Αρχικά «βομβαρδίζεις» επικοινωνιακά τον κόσμο με «ειδήσεις» που απαξιώνουν τον θεσμό (προσέξτε: τον θεσμό, όχι τα πρόσωπα που τον εκπροσωπούν). Στη συνέχεια καλλιεργείς την αίσθηση ότι θα «καθαρίσεις» το τοπίο και θα αποκαταστήσεις τη «νομιμότητα». Και τελικά, το «κοινό» σου είναι έτοιμο να δεχθεί κάθε ενέργειά σου, όσο ακραία κι αν είναι, αρκεί να απαλλαγεί από τον «διαβρωμένο» θεσμό (προσέξτε και πάλι: τον θεσμό, όχι τα πρόσωπα).
Και τώρα ας δούμε μερικά από τα κατά καιρούς πρωτοσέλιδα: «Τοπική Αυτοδιοίκηση: Το λίκνο της σπατάλης και της διαφθοράς», «Βασίλειο της διαφθοράς η Τοπική Αυτοδιοίκηση», «Θερμοκήπια διαφθοράς οι ΟΤΑ», «Η Τοπική Αυτοδιοίκηση ως εκτροφείο διαφθοράς».
Το έδαφος προετοιμάστηκε κατάλληλα για να γίνει αποδεκτό οποιοδήποτε μέτρο θα καταστήσει την Τοπική Αυτοδιοίκηση απλή Τοπική Διοίκηση, χωρίς οικονομική αυτονομία και άρα άμεσα ελεγχόμενη, και βέβαια χωρίς προοπτική να… σηκώσει κεφάλι απέναντι στην κεντρική διοίκηση.
Βέβαια, για να είμαστε αντικειμενικοί τον δρόμο φρόντισαν να ανοίξουν και ορισμένοι αιρετοί, που όντως κακοδιαχειρίστηκαν και κατασπατάλησαν το δημοτικό χρήμα. Μόνο που εάν ανατρέξουμε στις περιπτώσεις αυτές, θα διαπιστώσουμε ότι -στη συντριπτική πλειονότητά τους- οι πρωταγωνιστές ήταν «προϊόντα» των ίδιων «κομματικών σωλήνων» που παρήγαγαν και μερικά από τα «μπουμπούκια» που διοίκησαν σε κεντρικό επίπεδο τις τελευταίες δεκαετίες, φέρνοντας τη χώρα στο σημερινό κατάντημα. Άρα, από πού κι ως πού η κεντρική διοίκηση γίνεται τώρα κήνσορας της Τοπικής Αυτοδιοίκησης;
Οι πολίτες θέλουν την Τοπική Αυτοδιοίκηση οικονομικά ανεξάρτητη και πολιτικά ακηδεμόνευτη, στο πλαίσιο ενός κεντρικά σχεδιασμένου πλαισίου, αλλά όχι υπό τη μορφή «στενού κορσέ».
Άρα, το «παιχνίδι» παίζεται αλλού. Η κεντρική εξουσία ουδέποτε ήθελε ανεξάρτητη κι ακηδεμόνευτη την Τοπική Αυτοδιοίκηση, γιατί με αυτόν τον τρόπο θα έχανε η ίδια μεγάλο τμήμα της επιρροής και της εξουσίας της. Αντιθέτως, ήθελε και θέλει την Αυτοδιοίκηση ως «υποκατάστημά» της, που θα της «φορτώνει» όσες από τις αρμοδιότητες δεν θέλει να αναλάβει η ίδια, χρηματοδοτώντας την με το «σταγονόμετρο», εν είδει «χαρτζιλικιού» και μετατρέποντάς την σε διαμεσολαβητή του πελατειακού κράτους, απορροφώντας όσες από τις κομματικές προσλήψεις δεν μπορούσε να διοχετεύσει σε «κεντρικές» θέσεις.
Κι όλα αυτά όσο υπήρχαν χρήματα. Με το που κόπηκαν τα εύκολα δανεικά από το εξωτερικό, η κεντρική εξουσία άρχισε να λειτουργεί όπως οι μεγάλοι επιχειρηματικοί κολοσσοί. Δεν θα έκλεινε, βέβαια, το «κεντρικό γραφείο», αλλά θα άρχιζε τις «αιματηρές» περικοπές στα «υποκαταστήματα». Αυτή ακριβώς τη φάση του «έργου» βιώνουμε σήμερα σε τοπικό επίπεδο.
Μόνο που, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της κεντρικής εξουσίας, οι τοπικές κοινωνίες είναι πλέον πιο υποψιασμένες. Και ναι μεν μπορεί να γνωρίζουν ότι υπήρξαν -δυστυχώς αρκετά- παραδείγματα διεφθαρμένων αιρετών, αλλά γνωρίζουν επίσης ότι γι’ αυτό δεν ευθύνεται ο θεσμός. Ευθύνονται όσοι δεν εφάρμοσαν τους υφιστάμενους ελεγκτικούς μηχανισμούς (για να μην αναφερθούμε στις περιπτώσεις που με εντολές άνωθεν εμποδίστηκαν κάποιοι να κάνουν την ελεγκτική δουλειά τους), ώστε να καταστήσουν εξαρχής καταδικαστέες παρόμοιες συμπεριφορές.
Οι πολίτες γνωρίζουν ότι η Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι ο κοντινότερος σε αυτούς κρατικός θεσμός και ότι -με όλες τις ατέλειες, τις αδυναμίες, τις αστοχίες του- βρίσκεται εκεί για να ακούσει το πρόβλημά του, να διευκολύνει την καθημερινότητά του, να τους στηρίξει κοινωνικά, να τους δώσει λύσεις εκεί που το κράτος δεν θέλει ή δεν μπορεί να το κάνει. Και το κυριότερο, μπορεί ανά πάσα στιγμή να πάει στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου του, είτε ως σύλλογος, είτε ως μεμονωμένο πρόσωπο και να εκφράσει το πρόβλημά του, βλέποντας στα μάτια τους συμβούλους που αποφασίζουν γι’ αυτόν. Και αν χρειαστεί να τους «καταχερίσει» πολιτικά.
Οι πολίτες θέλουν την Τοπική Αυτοδιοίκηση οικονομικά ανεξάρτητη και πολιτικά ακηδεμόνευτη, αναμφίβολα στο πλαίσιο ενός κεντρικά σχεδιασμένου πλαισίου, αλλά όχι υπό τη μορφή «στενού κορσέ». Και σε τελευταία ανάλυση, αν κάποιοι αμφισβητούν την παραπάνω άποψη, δεν έχουν παρά να ρωτήσουν τον Λαό, τη σοφία του οποίου τόσο σθεναρά επικαλούνται όταν τους συμφέρει.
Ας κάνουν, λοιπόν, ένα δημοψήφισμα (όχι βέβαια με συνοπτικές διαδικασίες, όπως το τελευταίο, αλλά αφού έχει προηγηθεί πολύμηνη δημόσια συζήτηση) και ας καταγράψουν τα αποτελέσματα.
Και είναι απορίας άξιον γιατί μέχρι σήμερα δεν έχουν ζητήσει οι εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης ένα τέτοιο δημοψήφισμα. Γιατί αντί να αναλώνονται στην αποστολή επιστολών, στις καταγγελίες και στις αλλεπάλληλες συναντήσεις με τους «αρμοδίους», δεν πιέζουν προς τη συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Ας ελπίσουμε ότι κάποιοι θα αναλάβουν την πρωτοβουλία να ξεκινήσει μία ουσιαστική συζήτηση για το τι είδους Τοπική Αυτοδιοίκηση θέλουμε, πριν ο συγκεκριμένος θεσμός αποτελέσει μία ακόμη από τις «παράπλευρες» απώλειες των μνημονιακών πολιτικών, αλλά και της δύσμορφης ανάπτυξης του ελληνικού κράτους.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA