Με νίκες συνέχισαν στην Α2 μπάσκετ Ανδρών Χολαργός και Ψυχικό

Νίκες μόνο για Χολαργό και Ψυχικό επιφύλαξε η 24η αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Από τις άλλες ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, με ήττες συνέχισαν ο Παπάγος, το Μαρούσι και ΑΣΕ Δούκα.

Απόλλων Πάτρας – Καρδίτσα  73-78

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Χολαργός στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου αντιμετώπισε τον Δούκα, παίρνοντας τη νίκη με 99-86 (δεκάλεπτα: 21-39, 47-57, 73-83, 86-99). Η ομάδα των Βορείων βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 44 βαθμούς και παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τον Ηρακλή, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα ενόψει πλέι οφ. Αντιθέτως, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων βρίσκεται στην προτελευταία θέση, με μόλις 27 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική Τετάρτη 4/4 ο Χολαργός θ’ αντιμετωπίσει εκτός το Περιστέρι, ενώ ο ΑΣΕΔ θα αγωνιστεί στην έδρα του Ηρακλή.

Συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσει το Ψυχικό, που επιβλήθηκε της ουραγού Λάρισας με σκορ 78-56 (δεκάλεπτα: 22-19, 34-29, 54-44, 78-56), ανεβαίνοντας στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 36 βαθμούς. Την προσεχή Τετάρτη η ομάδα των Βορείων θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Αρκαδικό.

Το πρωτοπόρο Περιστέρι «άλωσε» το «Σαλούν», νικώντας τον Παπάγο με σκορ 84-64 (δεκάλεπτα: 18-21, 31-42, 46-68, 64-84) στον αγώνα της Παρασκευής 30/3, με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 24η αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παρακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενουμένων μέχρι τα πρώτα λεπτά τους δεύτερου μέρους, αφού από εκεί και πέρα οι Περιστεριώτες «πάτησαν γκάζι» και έφυγαν στο σκορ. Οι «στρατηγοί» παραμένουν στη 10η θέση της κατάταξης, με 34 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθούν τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Τέλος, το Μαρούσι, αν και διατηρούσε τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, τελικώς δεν κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα στην έδρα του Εθνικού, ο οποίος πήρε τη νίκη με σκορ 75-68. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, παρά την ήττα, διατηρεί την 11η θέση στη βαθμολογία, με 33 βαθμούς και την προσεχή Τετάρτη 4/4 θα υποδεχθεί τη Δόξα Λευκάδος.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (24η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 48 (24-0)