Δύσκολο πέρασμα από την Πάτρα για τον ΑΟΠ Κηφισιάς

O ΑΟΠ Κηφισιάς πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Πάτρας, κερδίζοντας την Παναχαϊκή με 3-1 σετ (25-21, 25-18, 22-25, 25-22) και μπήκε με το δεξί στο 2016. Αυτή ήταν η 10η νίκη της ομάδας σε 12 αγώνες. Μια νίκη που τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κηφισιάς, μετά από ένα πολύ καλό ξεκίνημα, που επιβραβεύτηκε από την κατάκτηση δυο σετ, μπήκε σε περιπέτειες, καθώς η Παναχαϊκή πήρε το τρίτο σετ και έφτασε να προηγείται 21-19 στο τέταρτο. Όμως στο σημείο αυτό η Κηφισιά έπαιξε ως… Κηφισιά και με ένα σερί 5-0 έβαλε τα θεμέλια της πολύτιμης νίκης. Mε την Παναχαϊκή έκανε ντεμπούτο ο Βραζιλιάνος Βάλτερ που σημείωσε 15 πόντους (με 3 άσους).

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 15 (12/21 επ, 3 άσσοι, 74% υπ – 26% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τόρρες 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 24 (18/25 επ, 5 άσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/22 επ, 2 άσοι, 65% υπ -6% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ – 0% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Κωστόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/1 επ, 2 άσοι), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 14% υπ), Μπίσετ 14 (9/13 επ, 2 άσοι 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (4/5 επ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/10 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 8% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (21/34 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ -13% άριστες), Κόβαλτσουκ 2 (2/4 επ), Φραγκιαδάκης

«Έγιναν… δυο παιχνίδια»

Για… δυο παιχνίδια έκανε λόγο ο Κώστας Αρσενιάδης, αναφερόμενος στη νίκη επί της Παναχαϊκής με 3-1 σετ, σημειώνοντας:

«Το πρώτο παιχνίδι ήταν τα δύο πρώτα σετ στα οποία αποδώσαμε εξαιρετικά και τα κερδίσαμε. Το δεύτερο παιχνίδι έγινε στα άλλα δυο σετ, όπου οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες. Η Παναχαϊκή μας πίεσε πολύ με το σερβίς, που είναι το δυνατό της όπλο σε αυτό το γήπεδο. Στο 21-19 φοβήθηκα ότι το ματς θα πήγαινε στο τάι-μπρέικ. Παίξαμε όμως πολύ καλά στο σημείο αυτό και καταφέραμε να γυρίσουμε το σκορ.

Είναι μια σπουδαία νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά… Για την ομάδα μας είναι ένα καλό ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο στον οποίο έχουμε πολύ δύσκολα ματς. Ο στόχος μας είναι φασούλι το φασούλι να γεμίζουμε το σακούλι ώστε στο τέλος να βρεθούμε στην 4αδα».

Πηγή: Σελίδα Συλλόγου στο Facebook