Α2 μπάσκετ Ανδρών: Μεγάλες νίκες για Ψυχικό και Πανερυθραϊκό στην 7η αγωνιστική – Ηττήθηκε το Μαρούσι

Σημαντικές νίκες πέτυχαν Ψυχικό και Πανερυθραϊκός στην 7η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, ενώ αντιθέτως το Μαρούσι έχασε στην Καρδίτσα.

Αγρίνιο – Δάφνη Δαφνίου 80-52
Πανερυθραϊκός – Φίλιππος Βέροιας 91-65
Κόροιβος Αμαλιάδας – Τρίτωνας 21/11 στις 15:00
Αμύντας – Οίακας Ναυπλίου 24/11 στις 19:30

Το Ψυχικό πέρασε και το εμπόδιο του Χαριλάου Τρικούπη τον οποίο κέρδισε εύκολα με σκορ 83-66, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-22.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων εξακολουθεί να οδηγεί μετά από 7 αγωνιστικές την… κούρσα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 41-29, 57-43, 83-66

Το Μαρούσι, αν και πάλεψε παλικαρίσια, δεν κατάφερε να αποφύγει την εκτός έδρας ήττα από την Καρδίτσα με σκορ 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-39, 60-54, 75-72

Ασταμάτητος ο Πανερυθραϊκός διέλυσε τον Φίλιππο Βέροιας με 91-65, παίρνοντας την τρίτη νίκη του μέσα το «Στ. Καλαϊτζής». Το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή άφησε τον αντίπαλό του να τον… κοιτάξει στα μάτια μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν για έναν ρόλο…

15. Οίακας Ναυπλίου 0-5 (295-509) 5

Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής (27/11)