Α2 μπάσκετ Γυναικών: Κρίσιμο «στραβοπάτημα» για την Αγία Παρασκευή, περιπετειώδης νίκη για τα Μελίσσια στη 17η αγωνιστική
Φωτογραφία: Life/video

«Στραβοπάτημα» της Αγίας Παρασκευής και νίκη των Μελισσίων επιφύλαξε η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Γυναικών για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στον 1ο όμιλο.

Κρίσιμη εντός έδρας ήττα για τον Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής

Ο Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής ηττήθηκε στην έδρα του από τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου με σκορ 45-52 (δεκάλεπτα: 15-7, 25-18, 35-32, 45-52), χάνοντας την ευκαιρία να ξαναβρεθεί μόνος στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου δημιουργείται «συνωστισμός» στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης του ομίλου, όπου την επόμενη αγωνιστική κυριαρχεί το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ιωνικό και Αγία Παρασκευή.

Το συγκρότημα των Βορείων έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, κάνοντας ένα δυνατό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά, φθάνοντας στην μεγάλη νίκη. Από τη γηπεδούχο ομάδα η Γρίσπου ήταν η μόνη που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Επική ανατροπή και νίκη του ΚΑΟ Μελισσίων επί της Τερψιθέας Γλυφάδας

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τελείωμα της τρίτης περιόδου (31-43), ο ΚΑΟ Μελισσίων έκανε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 14 πόντους, έναντι κανενός της αντιπάλου του, φθάνοντας σε μία σημαντική νίκη έναντι της Τερψιθέας Γλυφάδας με σκορ 45-43 (δεκάλεπτα: 17-14, 28-28, 31-43, 45-43). Οι δύο ομάδες είχαν έντονα σκαμπανεβάσματα στις αποδόσεις τους, όπως φαίνεται από την εικόνα του δεύτερου και τέταρτου δεκαλέπτου, δίνοντας στον αγώνα ιδιαίτερα αμφίρροπο χαρακτήρα.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανεβαίνει στην 6η θέση της βαθμολογίας, με συνολικά 27 βαθμούς, αφήνοντας την Τερψιθέα έναν πόντο πίσω.

Από το συγκρότημα των Μελισσίων ξεχώρισε η Κούκη, η οποία πέτυχε 13 πόντους (1 τρίποντο).

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου (17η αγωνιστική)