Προσκλητήριο συμπαράταξης από τον Γ.Δ. Μπατσίλα με τον συνδυασμό Αλλάζουμε την Αγία Παρασκευή του Γ. Μυλωνάκη
Φίλες και Φίλοι Συνδημότες-Συμπολίτες της Αγίας Παρασκευής, όπου και αν ανήκετε ιδεολογικά και πολιτικά, είμαι βέβαιος ότι συμφωνείτε μαζί μου ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΜΑΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, ΤΟ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ, όπως αποδεικνύεται από την πορεία της πόλης μας, που τον έχει καταστήσει φέουδό του, όπου κυριαρχούν η οικογενειοκρατία, η αναξιοκρατία, η αδιαφάνεια, οι πελατειακές σχέσεις και οι επαγγελματίες της πολιτικής και της διαπλοκής, όπου κυριαρχεί μια τοπική ελίτ που δεν θέλει την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ. Και σ΄αυτή την βάση είναι σχεδιασμένο και λειτουργεί το τοπικό ολιγαρχικό σύστημα, όπως και στην κεντρική πολιτική σκηνή, με αποτέλεσμα να εμποδίζονται νέες δυνάμεις, νέοι συνδημότες μας, να μπουν στον Δήμο, με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό ουσιαστικά των πολλών από τα κοινά. Και η Αγία Παρασκευή να υποβαθμίζεται και να μαραζώνει, αντί να προοδεύει και να βελτιώνεται η ποιότητα ζωής στην πόλη μας.
Έχοντας μία αγωνιστική, ανιδιοτελή και ενωτική παρουσία στον Δήμο μας, από το 1990 που εγκαταστάθηκα εδώ με την οικογένειά μου και μέχρι σήμερα – ως ιδρυτής και επικεφαλής της Αυτόνομης Δημοτικής Κίνησης «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ» συνεργάσθηκα με την «ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ» του Γιάννη Σταθόπουλου, με την «ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΟΛΗ» του Ανδρέα Γκιζιώτη, καθώς και με την «ΑΕΙΦΟΡΟ ΠΟΛΗ» του Τηλέμαχου Παλαιολόγου, ο οποίος με μόνη την στήριξη της «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ» και προφανώς με τον αγώνα του έλαβε ποσοστό ψήφων άνω του 10% και εκλέχθηκε Δημοτικός Σύμβουλος – αλλά και μόνο ΩΣ ΑΠΛΟΣ, ΕΝΕΡΓΟΣ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ [υπήρξα ιδρυτικό μέλος του «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ» – ΔΗΚΚΙ, μέλος της Κ.Ε. του και υποψήφιος Βουλευτής του, καθώς και υποψήφιος Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, μετά την διάλυση του ΔΗΚΚΙ, από τον οποίο διαχώρισα την θέση μου ύστερα από την μεταστροφή του το 2015, έκτοτε δε στηρίζω το «ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ»], έχοντας, λοιπόν, μια σημαντική εμπειρία από το μακρόχρονο ταξίδι μου προς την πολιτική μου Ιθάκη, θεωρώ υποχρέωσή μου να πάρω θέση σα τοπικά μας πράγματα, εν όψει των επερχόμενων Αυτοδιοικητικών Εκλογών, όπως έκανα πάντα στην πορεία μου ως ενεργός πολίτης.
ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ότι για την Αυτόνομη Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Κίνηση «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ», με την οποία συμμετείχα στα κοινά της πόλης μας, οι εκλογές στην Τοπική Αυτοδιοίκηση (Τ.Α.), στους Δήμους και στις Περιφέρειες της Πατρίδας μας, δεν είναι μια απλή διαδικασία ανάδειξης τοπικών ηγεσιών, αλλά αποτελούν καθοριστική πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ του τοπικού κατεστημένου της συντήρησης, των ίδιων, εδώ και δεκαετίες, προσώπων, με τις νέες κοινωνικές δυνάμεις της προόδου, τις νέες Δημοτικές Παρατάξεις και Κινήσεις, τα νέα πρόσωπα, που κομίζουν το καινούργιο και το ελπιδοφόρο, που δίνουν τόπο σε νέους συμπολίτες μας και τόπο στα νιάτα και παλεύουν για μια Αυτοδιοίκηση αυτοδύναμη οικονομικά και λειτουργικά, μια Αυτοδιοίκηση Αυτόνομη, πραγματικά ανεξάρτητη. Ενώ το χρεωκοπημένο τοπικό κατεστημένο της συντήρησης θέλει την Αυτοδιοίκηση μοχλό παρέμβασης των μηχανισμών του ολιγαρχικού κεντρικού συστήματος εξουσίας στην πολιτική, οικονομική και κοινωνική ζωή κάθε Δήμου και κάθε Περιφέρειας. Με κύριο στόχο το υπάρχον σύστημα στην ελλειμματική Δημοκρατία μας (εξού και η τεράστια απογοήτευση των πολιτών από τους πολιτικούς και η τεράστια αποχή τους από τις εκλογές), η ελίτ της πολιτικής και του χρήματος, σε κεντρικό και τοπικό επίπεδο, εξαρτημένη η δεύτερη από την πρώτη, να αποφασίζει για μας, ερήμην μας. Και εμείς, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών, απλά καλούμαστε να τις νομιμοποιήσουμε, ψηφίζοντας μία φορά κάθε τέσσερα χρόνια.
Η «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ» είχε προτείνει εξ αρχής και προτείνει και σήμερα την συγκρότηση μιας ευρείας Δημοτικής Συμπαράταξης, ενός Κοινωνικού Προοδευτικού Μετώπου Δράσης, με επικεφαλής τον νέο, φέρελπι υποψήφιο Δήμαρχο ΓΙΑΝΝΗ ΜΥΛΩΝΑΚΗ, της νέας Δημοτικής Παράταξης «ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ», που ήδη απαρτίζεται από ενεργούς προοδευτικούς πολίτες, οι οποίοι – διευκρινίζουμε – προέρχονται από όλους τους πολιτικούς χώρους, και θέλουν ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ και για όλα τα σημαντικά ζητήματά της ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ, Η ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΩΝ ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και ως Ιδρυτής και εκπρόσωπος της «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ», έχοντας την προαναφερόμενη πορεία και εμπειρία στα κοινά της πόλης μας ή εάν θέλετε ως απλός πολίτης μόνο, ΚΑΛΩ τις φίλες και τους φίλους συνδημότες μας, που συμπορευθήκαμε στον δύσκολο, άνισο αλλά ωραίο αγώνα μας με την «ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ» καταθέτοντας ουσιαστικό και καθαρό πολιτικό λόγο, και νέες ιδέες και προτάσεις (π.χ. δύο τετραετίες φθάνουν, εναλλαγή στα αξιώματα κλπ.), αλλά και όλους τους συμπολίτες του Δήμου μας, που ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ, όπως αποδεικνύεται από την πορεία της πόλης μας, το οποίο, στην τελική προσέφερε ό,τι είχε να προσφέρει, ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΥΛΩΝΑΚΗ, ο οποίος, με την όλη προσωπικότητά του, την αγάπη του για την Αγία Παρασκευή, τις γνώσεις, την εμπειρία και τα εφόδιά του, την σεμνότητά του και την διάθεσή του να συγκρουσθεί με όσους και όσα κρατούν την πόλη μας σε παρακμή, εγγυάται την άσκηση μιας δυναμικής, οραματικής, δημιουργικής πολιτικής στον Δήμο μας και όχι διαχείριση, για να δημιουργήσουμε ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει στην Αγία Παρασκευή! Για να συγκροτήσουμε την ΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, ανοικτή και σε άλλες συνεργασίες, ένα ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ, πέρα και πάνω από κόμματα και ιδεολογίες, πέρα και πάνω από εγωϊσμούς, που το ενώνει η αγάπη του για την Αγία Παρασκευή!
Για να καταστεί Η ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ αυτή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ Η ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ, Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, Η ΝΕΑ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ!
ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΜΑΣ, με γενική ανανέωση του πολιτικού προσωπικού του, με τους πιο αξιόλογους συμπολίτες μας στον Δήμο.
ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, με θεσμούς άμεσης δημοκρατίας, με εναλλαγή των αιρετών στα αξιώματα, με αξιοκρατία, με πολιτικό ήθος, με αλληλεγγύη, με διαφάνεια, με ανθρωπιά, ΝΕΑ ΠΝΟΗ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, με την ενεργό συμμετοχή όλων μας, Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ!
ΓΙΑΝΝΗΣ Δ. ΜΠΑΤΣΙΛΑΣ
Δικηγόρος στον Άρειο Πάγο
τ. Νομικός Σύμβουλος ΕΡΤ Α.Ε.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA