Τρεις νίκες και μία ήττα για τις ομάδες του ΓΣΑΠ

Τρεις νίκες και μία ήττα για τις ομάδες του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής σε τέσσερις αγώνες που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 21 και 22 Νοεμβρίου 2015.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα γυναικών του ΓΣΑΠ το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 στα Χανιά, καθώς επικράτησε με σκορ 52-62 του Ο.Α. Χανίων.

Η νίκη ήταν σημαντική για τον ΓΣΑΠ για λόγους βαθμολογικούς, ψυχολογικούς και αγωνιστικούς. Βαθμολογικούς, γιατί με έναν αγώνα λιγότερο (6 αγώνες) βρέθηκε στην 4η θέση, σε ισοβαθμία με τον Φάρο (6 αγώνες), το Φάληρο και τα Μελίσσια (7 αγώνες). Ψυχολογικούς, γιατί επιτέλους η ομάδα ξόρκισε το κακό της γ΄ δεκάλεπτο, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση (08-17) και αγωνιστικούς, γιατί έπαιξε με δυσμενείς προϋποθέσεις στις ψηλές, αφού η Λωσταράκου έμεινε στην Αθήνα λόγω τραυματισμού, η Μπουκίτα στο 5΄ χρεώθηκε με τρία φάουλ και ξανάπαιξε μόνο στο δ΄ δεκάλεπτο, όπου και αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, η δε Μερισιώτη χρεώθηκε με το 4ο φάουλ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και έμεινε στον πάγκο όλο το γ΄ δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής, όμως, έπαιξε σαν μια γροθιά με αμυντική συνεισφορά από όλες και ιδιαίτερα από την Κούκη, η οποία πρώτη φορά κλήθηκε να σηκώσει τέτοιο βάρος. Αλλά και στο επιθετικό παιχνίδι η ομάδα είχε πολύ καλή παρουσία, παρότι η Γιουκάκη τραυματίστηκε στο 28΄ (ευτυχώς ελαφρά) και δεν ξαναμπήκε στον αγώνα.

Άριστη ήταν η φιλοξενία του Ο.Α. Χανίων και επίσης βραβεύθηκε η Γιουκάκη, η οποία την περίοδο 2008-09 διετέλεσε μέλος της κρητικής ομάδας.

Επόμενος αγώνας για τις γυναίκες του ΓΣΑΠ με τον Ίκαρο Καλλιθέας στο Κοντόπευκο την Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015, στις 13:30, αγώνας με εξαιρετική βαθμολογική σημασία.

Δεκάλεπτα: 18-21, 13-16, 08-17, 13-08.

Ο.Α. Χανίων (Θεοδωράκης, Δημητρουλάκη): Σκορδυλάκη, Καραβέλη 8, Καλογεροπούλου, Κασσωμένου 11, Μπρέλλου 4,Φουράκη, Σταχτιάρη 9, Ζουμαδάκη, Χαραλαμπάκη 2, Γαλητσιάνου 7(2), Μοσχοπούλου 4, Βαρυπατάκη 7.

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Μπουκίτα 3, Κοντογιάννη 4, Χαρίτου, Τσιαδή 5, Κανιαδάκη 2, Βελούδου 6, Καζαντζίδου 14 (3), Καράμπελα, Γιουκάκη 16 (2), Κούκη, Μερισιώτη 12.

Οι νεάνιδες του ΓΣΑΠ ολοκλήρωσαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους για την 5η αγωνιστική κερδίζοντας με σκορ 54-21 τον Γ.Σ. Κορωπίου. Παρά το «νωθρό» ξεκίνημα, τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής βρήκαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέσα από την καλή άμυνα πήραν σαφές προβάδισμα.

Η διοίκηση του Συλλόγου δίνει με ανακοίνωσή της τα συγχαρητήριά της στις αθλήτριες για τη μέχρι τώρα πορεία τους.

Επόμενος αγώνας για τις νεάνιδες τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015 εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Ζωγράφου.

Δεκάλεπτα: 11-11, 20-3, 7-7, 16-0.

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Μαμαλίγκα, Λούκα 2, Κούκη Ελ. 5(1), Σταθέλου 8(2), Κοκκινοβασίλη,  Περβανά, Κανιαδάκη 14(2), Χριστοπούλου 4, Λαχανά 2, Κούκη Ειρ. 17, Τραυλού, Καράμπελα 2.

Γ.Σ.  Κορωπίου (Παπαμιχάλης):  Μπεμπάνα, Καρατζά, Τσιπλάκη 1, Βιτάκη 2, Ιακού 5, Βλαχάκη Α. 6, Γκίκα 2, Βλαχάκη Μ. 5(1).

Στις κορασίδες τώρα, την ήττα γνώρισε η ομάδα του ΓΣΑΠ με αντίπαλο την ομάδα του Γ.Σ. Κορωπίου και σκορ 49-20 το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κατά διαστήματα έκαναν καλές συνεργασίες, όμως το μουδιασμένο ξεκίνημα (α΄ δεκάλεπτο 11-2) και τα πολλά λάθη στην επίθεση οδήγησαν στην ήττα με αρκετά μεγάλη διαφορά.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις κορασίδες το Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015, στις 19:30, στο Κοντόπευκο με τον Α.Ο. Τρίτων.

Δεκάλεπτα: 11-02, 08-09, 12-04, 18-05.

Γ.Σ. Κορωπίου (Παπαμιχάλης): Μαραπάνα, Μαρουμιώτη, Τσιπλάκη, Σκουρλή, Κωνσταντοπούλου, Βιτάκη, Τάκου, Γκίκα, Βλαχάκη, Καβούδη.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χονδροπούλου, Αναγνώστου, Πλωτά, Χριστοπούλου, Σφήκα, Λάιου, Πατσατζή, Παπαμελετίου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Κυρκοπούλου.

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του πρώτου γύρου τα μίνι του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής νικώντας με σκορ 55-25 τον Α.Σ. ΠΑΙΑΝΙΑΣ ΚΤΗΣΙΦΩΝ.

Οι αθλήτριες της Αγίας Παρασκευής επιβλήθηκαν από νωρίς στον αγώνα, δημιουργώντας όμορφες επιθέσεις, αλλά χωρίς να υστερούν και στον αμυντικό τομέα.

Το τέλος του πρώτου γύρου βρίσκει την ομάδα μίνι του ΓΣΑΠ στη δεύτερη θέση με 4-1 νίκες. Η διοίκηση του Συλλόγου με ανακοίνωσή της δίνει τα θερμά της συγχαρητήρια στην προπονήτριά και στις παίκτριες για την προσπάθειά τους.

Ο επόμενος αγώνας είναι το ντέρμπι κορυφής την Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015 με την ομάδα του Κρόνου Γέρακα, στις 15:30, στο γήπεδο του Κοντοπεύκου.

Δεκάλεπτα: 15-6, 16-2, 8-4, 16-13.

ΓΣΑΠ (Γιουκάκη-Χριστοδούλου): Γιαννακού, Ζανίκα, Κωλέτση, Χριστοπούλου, Λαχανά, Λούκα, Κυρκοπούλου, Καρακατσάνη, Κακοσούρη, Μαΐστρου.

Α.Σ. ΚΤΗΣΙΦΩΝ Παιανίας (Δάβαρης): Κουρκουνάκη, Κωλέτση, Ματεγάκη, Μπάτσιου, Μπακογιάννη, Τσίρνα, Ντούνη, Μήτρα, Ιωσιφίδου, Τσεμενιά, Πιλάτη.