Καθυστερεί η ανάπλαση του προαυλίου στο 5ο Νηπιαγωγείο Αγίας Παρασκευής
Για τις εξελίξεις στην ανάπλαση του προαυλίου στο 5ο Νηπιαγωγείο Αγίας Παρασκευής ενημερώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος κάνει λόγο για μεγάλη καθυστέρηση των έργων.
Συγκεκριμένα, ο Σύλλογος αναφέρει:
«Το 5ο Νηπιαγωγείο καλύπτει τις ανάγκες εκπαίδευσης 79 παιδιών ηλικίας 4- 6 ετών. Λόγω της έλλειψης σχολικών υποδομών του Δήμου, τα 45 νήπια βρίσκονται σε δύο πρώην αίθουσες εκδηλώσεων- νυν τάξεις του 2ου Δημοτικού στην οδό Ζεφύρων και τα 34 βρίσκονται στο Παράρτημα του 5ου Νηπιαγωγείου, δηλαδή σε δύο κοντέινερ ελαφρού τύπου στην οδό Ασημακοπούλου (συστεγάζεται και το Παράρτημα του 9ου Νηπιαγωγείου). Το κτήριο του 2ου Δημοτικού στο οποίο συστεγάζεται το νηπιαγωγείο μας, μαζί με τα νηπιάκια συγκεντρώνει καθημερινά στον χώρο του σχεδόν 300 παιδιά με ένα μόνο προαύλιο σε μέγεθος μικρού γηπέδου μπάσκετ. Σε αυτό το προαύλιο καλούνται να βγαίνουν διάλειμμα τα νηπιάκια σε καθορισμένο χρόνο και για μία μόνο φορά την ημέρα, καθώς ο χώρος είναι μικρός και πρέπει να είναι ελεύθερος για τα διαλείμματα και τις ώρες γυμναστικής των τμημάτων του δημοτικού. Στο πλάι της κεντρικής εισόδου στο σχολείο υπάρχει χώρος που μπορεί να αναπλαστεί και να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά από τα παιδιά του νηπίου. Παρόλα αυτά ο χώρος αυτός παραμένει κλειστός εδώ και 2,5 χρόνια με τη δικαιολογία της ανάπλασης και έτσι παιδιά ηλικίας 4-6 χρονών στερούνται του δικαιώματός τους για παιχνίδι σε χώρο αποκλειστικά αφιερωμένο σε αυτά, ενώ οι παιδαγωγοί αναγκάζονται να συμμορφώνονται σε συγκεκριμένο ωράριο και πρόγραμμα ενός και μοναδικού διαλείμματος ανεξαρτήτως του εκπαιδευτικού τους πλάνου και ροής μαθήματος.
Όλα τα παραπάνω είναι γνωστά από καιρό στη δημοτική αρχή και σε συνάντηση με τους αρμόδιους φορείς που πραγματοποιήθηκε δύο εβδομάδες πριν τα Χριστούγεννα απαντήθηκαν με υποσχέσεις για άμεσες παρεμβάσεις και διορθώσεις.
Συγκεκριμένα, ο Δήμος δεσμεύτηκε για την ανάπλαση με χρόνο εκτέλεσης μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων, προκειμένου ο χώρος να είναι έτοιμος προς χρήση με το άνοιγμα των σχολείων και μαζί με τους αρμόδιους φορείς μας διαβεβαίωσαν ότι θα γίνουν όλα στους χρόνους που πρέπει και δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα ή άλλο κώλυμά. Τελικά οι εργασίες δεν έγιναν μέσα στις διακοπές γιατί ο Δήμος δεν κατάφερε, μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων, να μαζέψει τα κλαδιά από τον κισσό που ήταν απαραίτητο να ξηλωθεί μιας και στο παρελθόν αποτελούσε εστία μόλυνσης. Από την πρώτη στιγμή είχαμε τονίσει ότι εκτός από το ξήλωμα του κισσού και τον τάπητα θα πρέπει να μπει και ξύλινη επένδυση στην μάντρα ώστε να μπορούν να μπούνε πάνω παιχνίδια. Τελικά ανακαλύψαμε ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν ποτέ στον σχεδιασμό του έργου και αυτό έγινε μόνο μετά από παρέμβαση του Συλλόγου Γονέων στη σχολική επιτροπή, όπου η αλήθεια είναι ότι ανταποκρίθηκε άμεσα. Ο Σύλλογος Γονέων, παρότι δεν είναι δική του δουλειά, μιλούσε συνεχώς με όλους τους αρμόδιους φορείς, αλλά και τους εργολάβους σε ρόλο συντονιστή για να σιγουρευτεί ότι θα προχωρήσουν τα έργα κανονικά.
Όταν τελικά μαζεύτηκε επιτέλους ο κισσός και μπήκε η ξύλινη επένδυση, ήρθαν τα χιόνια. Μια μέρα χιόνι, μια βδομάδα κλειστά τα πάντα. Ο εργολάβος μας ενημέρωσε ότι δεν μπορούν να γίνουν εργασίες με τόσο κρύο για να μπορέσει ο τάπητας να κολλήσει καλά. Δεν είναι δική μας δουλειά να γνωρίζουμε τις προδιαγραφές οπότε το δεχτήκαμε. Όταν τελείωσε η κακοκαιρία ξεκινήσαμε να παίρνουμε κάθε μέρα τηλέφωνο τον εργολάβο για να μάθουμε πότε θα προγραμματιστεί το έργο ώστε να μην μας πιάσει πάλι κακοκαιρία. Τουλάχιστον 10 φορές μας ενημέρωσε ότι θα μας καλέσει να μας πει. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Ούτε μία φορά δεν πήρανε τηλέφωνο. Η τελευταία επικοινωνία έγινε τη Δευτέρα 7/2 όπου κάλεσε ο πρόεδρος του Συλλόγου τον εργολάβο και η απάντηση που πήρε είναι “θα σας καλέσω σε 50 λεπτά”. Τρεις ώρες αργότερα ξανακάλεσε ο πρόεδρος του Συλλόγου και ο εργολάβος δεν το σήκωνε. Το ίδιο έγινε και την Τρίτη (8/2) το πρωί. Επικοινωνήσαμε και με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο για να εκφράσουμε τα παράπονά μας και ενώ είπε ότι θα το κοιτάξει και θα μας καλέσει, δεν έχουμε ούτε από εκεί απάντηση. Επειδή δεν δεχόμαστε να μας κοροϊδεύουν απροκάλυπτα και μιας και τηλεφωνικά απ’ ό,τι φαίνεται απάντηση δεν θα λάβουμε, απευθύνουμε μέσω αυτής της ανακοίνωσης ένα ερώτημα τόσο στον Δήμο όσο και στον εργολάβο: Πότε επιτέλους σκοπεύετε να φτιάξετε το προαύλιο;».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA