Τα προβλήματα της περιοχής του Άι Γιάννη συζητήθηκαν στη συνοικιακή συνέλευση
Ένας ουσιαστικός και ενδιαφέρων διάλογος για τα προβλήματα της περιοχής του Άι Γιάννη, με παρουσία και συμμετοχή αρκετών κατοίκων, διεξήχθη, σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Αγίας Παρασκευής, τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο των συνοικιακών συνελεύσεων που για 4η χρονιά εφαρμόζει η δημοτική Αρχή Αγίας Παρασκευής ενόψει της σύνταξης του Προϋπολογισμού και του Τεχνικού Προγράμματος (έτους 2018).
Ο δήμαρχος Αγίας Παρασκευής, Γιάννης Σταθόπουλος, αναφέρθηκε στα έργα και τις παρεμβάσεις που έγιναν το 2017 ή δρομολογήθηκαν για το 2018, ενημερώνοντας τους κατοίκους, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του Δήμου, ότι:
- Ψηφίστηκε από το Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής και από το Δημοτικό Συμβούλιο Αγίας Παρασκευής η προγραμματική σύμβαση μεταξύ Περιφέρειας και Δήμου για την ανέγερση δημαρχιακού μεγάρου, προϋπολογισμού 21 εκατ. ευρώ. Το πολύ σημαντικό αναπτυξιακό και με πολλαπλά οφέλη για την Αγία Παρασκευή έργο θα δημοπρατηθεί αμέσως μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών προσυμβατικού ελέγχου που συνήθως διαρκούν έξι έως οχτώ μήνες.
- Αποφασίστηκε από το Δημοτικό Συμβούλιο η μετατροπή του τμήματος της οδού Γιαβάση μεταξύ των οδών Ηρώων Πολυτεχνείου και Στρ. Τόμπρα, σε οδό ήπιας κυκλοφορίας με ταυτόχρονη ανάπλαση της περιοχής, καθώς και η προώθηση τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου της Αγίας Παρασκευής για τον χαρακτηρισμό της εν λόγω οδού ως πεζοδρόμου. Το έργο θα συμβάλει στην αύξηση της βιώσιμης κινητικότητας στην κεντρική πλατεία της Αγίας Παρασκευής, ενώ οι απαιτούμενες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για την εφαρμογή της είναι απλές και δεν δημιουργούν πρόβλημα στην κυκλοφορία, όπως άλλωστε διαπιστώθηκε όταν τα σχετικά μέτρα εφαρμόστηκαν πιλοτικά το καλοκαίρι του 2015 και του 2016.
- Έγινε ανάπλαση των παιδικών χαρών στην οδό Ασημακοπούλου και στην κεντρική πλατεία Αγ. Παρασκευής.
- Εκδόθηκε το ΦΕΚ για την τροποποίηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου Αγίας Παρασκευής και ο καθορισμός όρων δόμησης για το Πολιτιστικό & Αθλητικό Πάρκο «Στ. Κώτσης», που ανοίγει επιτέλους το δρόμο για την ανάπλαση την ανάδειξη του χώρου.
- Εντάχθηκε η ανάπλαση της οδού Αιγαίου Πελάγους στο Πράσινο Ταμείο για συγχρηματοδότηση. Το έργο αναμένεται να ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο 2018. Το μικρό τμήμα της οδού που δεν διαθέτει αγωγό ομβρίων θα αναπλαστεί μετά την κατασκευή του αγωγού που θα γίνει μέσα στο 2018.
- Ξεκίνησε το έργο αποκατάστασης πεζοδρομίων στην πόλη από την οδό Μακεδονίας και την οδό Νεαπόλεως έναντι του 1ου Λυκείου και θα ακολουθήσουν παρεμβάσεις αποκατάστασης σε πολλά ακόμη πεζοδρόμια.
- Εγκαταστάθηκαν δύο νέα συστήματα υπογειοποιημένων κάδων συλλογής απορριμμάτων και ανακυκλώσιμων υλικών (μετά τα αντίστοιχα τρία στην κεντρική πλατεία) στην πλατεία Άι Γιάννη, ένα στη συμβολή των οδών Αγίου Ιωάννου και Τασοπούλου και ένα στην οδό Ελβετίας. Θα ακολουθήσει τοποθέτηση δύο ακόμη συστημάτων στην οδό Αγίου Ιωάννου μέχρι τον 2ο του 2018.
- Προχωρά από το υπουργείο το έργο κατασκευής νέας πεζογέφυρας επί της Λεωφόρου Μεσογείων στο ύψος των οδών Ευαγγελιστρίας και Χίου (πλατεία Σωτ. Πέτρουλα), με χρόνο έναρξης εργασιών τον Φεβρουάριο.
- Αναπλάστηκε από τον ΣΠΑΥ το Πάρκο της οδού Γραβιάς και τον Νοέμβριο θα γίνει ανάπλαση τριών μονοπατιών στο βουνό.
- Έγινε έργο καθολικών ασφαλτοστρώσεων στις οδούς Ασημακοπούλου και Ύδρας, καθώς και την πλατεία Ύδρας.
- Ξεκινά σύντομα νέο έργο καθολικών ασφαλτοστρώσεων από εργολαβία του Δήμου στις οδούς Αγ. Ιωάννου, Θεμιστοκλέους, Τρωάδος, Αχιλλέως, Περικλέους, Αιόλου, Σκύρου και Αγ. Σοφίας, καθώς και έργο συντήρησης φθορών οδοστρωμάτων (μικρότερες ασφαλτοστρώσεις).
- Ολοκληρώθηκε η απομάκρυνση των εγκαταλειμμένων οχημάτων.
- Έγινε περίφραξη του χώρου του «Κολυμβητηρίου» με διπλή εσωτερική επένδυση στο μεγαλύτερο μέρος. Περίφραξη χαμηλή τοποθετήθηκε και στον έμπροσθεν ελεύθερο χώρο, ο οποίος καθαρίστηκε και διαμορφώθηκε από το Τμήμα Περιβάλλοντος του Δήμου και τοποθετήθηκαν καθιστικά (παγκάκια).
- Ψηφίστηκε από το Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής και προχωράει προς δημοπράτηση η μελέτη ολοκλήρωσης κατασκευής του Κολυμβητηρίου.
- Πραγματοποιήθηκε λεπτομερής καθαρισμός και αποψίλωση μεγάλου αριθμού οικοπέδων και μεγάλων χώρων.
- Έγιναν εργασίες συντηρήσεων και επισκευών σε όλα τα σχολεία όλων των βαθμίδων. Στο 2ο Γυμνάσιο βάφτηκαν εσωτερικά όλοι οι χώροι (αίθουσες, διάδρομοι, κλιμακοστάσια), το θέατρο (εσωτερικά και εξωτερικά), οι κερκίδες του γηπέδου και το φυλάκιο, ενώ επισκευάστηκε το δάπεδο του γηπέδου και αντικαταστάθηκε το πάτωμα του φυλακίου. Το 1ο Λύκειο βάφτηκε ολόκληρο εσωτερικά και εξωτερικά, συμπεριλαμβανομένων των γραφείων καθηγητών. Καλύφθηκαν όλα τα αιτήματα γονέων και εκπαιδευτικών για κουρτίνες. Στις διακοπές των Χριστουγέννων θα ανακατασκευαστούν οι τουαλέτες του 1ου Δημοτικού Σχολείου και σύντομα θα εφαρμοστεί πρόγραμμα Συμμετοχικού Σχεδιασμού για την ανάπλαση των αύλειων χώρων των 2ου Δημοτικού και 1ου Λυκείου. Έχουν ενταχθεί στη μεγάλη εργολαβία 2018-2019 σημαντικές εργασίες στο 8ο Δημοτικό.
- Στο Πολιτιστικό & Αθλητικό Πάρκο «Στ. Κώτσης» λειτούργησε ο Δημοτικός Θερινός Κινηματογράφος «Θανάσης Βέγγος, έγιναν οι θεατρικές παραστάσεις του 10ου Διαδημοτικού Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού θεάτρου (και άλλες), καθώς και συναυλίες της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου.
- Προχωρούν οι εργασίες διαμορφώσεων στο Κοιμητήριο, ενώ το πρόσφατο νομοσχέδιο «Έλεγχος και προστασία του δομημένου περιβάλλοντος» με τις ρυθμίσεις για τη λειτουργία νεκροταφείων που περιλαμβάνει, μετά από αίτημα του Δήμου Αγ. Παρασκευής, ανοίγει το δρόμο για την ανέγερση του Ναού χωρίς να απαιτείται πλέον τροποποίηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου.
- Εκπονείται μελέτη προκειμένου να προχωρήσουμε στην ανάπλαση της πλατείας του Άι Γιάννη (δημιουργία δεύτερης παιδικής χαράς, σύγχρονο σιντριβάνι, σε νέα θέση, εμπλουτισμός πρασίνου κ.α.).
- Θα διορθωθούν εντός του Νοεμβρίου οι σχάρες ομβρίων στο «επάνω» τμήμα της οδού Άγιου Ιωάννου.
- Υπάρχει ολοκληρωμένη πρόταση ελεγχόμενης στάθμευσης στην Αγίου Ιωάννου, με δυσκολία εφαρμογής που οφείλεται στην έλλειψη Δημοτικής Αστυνομίας.
- Έγινε αλλαγή του σκοπού του Ασημακοπούλειου κληροδοτήματος από δημιουργία Σανατορίου σε δημιουργία Παιδικού Σταθμού και ΚΑΠΗ.
- Επίκειται απόφαση του Δ.Σ. για απαγόρευση κυκλοφορίας προς το βουνό τις βράδυνες ώρες στο Μοναστήρι του Άι Γιάννη, όλον τον χρόνο και όχι μόνο το καλοκαίρι.
- Έγινε επίσκεψη στον ΟΑΣΑ για το θέμα της πυκνότητας των δρομολογίων των συγκοινωνιών.
- Ο εορταστικός φωτισμός βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο, ενώ η συμμετοχή στο καρναβάλι που έγινε για πρώτη φορά ξεπέρασε τις 5 χιλιάδες κόσμο.
Οι πολίτες αναφέρθηκαν σε θέματα κυκλοφοριακών ρυθμίσεων γύρω από τα κολέγια, μονοδρομήσεων, ηχορύπανσης ιδιαίτερα από καταστήματα, ανάπλασης της οδού Αιγαίου Πελάγους, προβλημάτων της οδού Μεγαλόχαρης, λειτουργίας του κοιμητηρίου, πεζοδρομίων, ασφαλτοστρώσεων, ωραρίου καταστημάτων ψυχαγωγίας, περιπτέρων κ.ά.
Παρεμβάσεις έκαναν οι επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων Β. Ζορμπάς, τ. δήμαρχος και Ανδρ. Γκιζιώτης, καθώς και οι δημοτικοί σύμβουλοι Διον. Λέκκας και Κ. Τσιαμπάς.
Ο δήμαρχος, στη δευτερολογία του, έδωσε απαντήσεις στα θέματα και ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Δημ. Κονταξής, έδωσε ειδικότερες απαντήσεις και διευκρινίσεις για το κοιμητήριο και σε θέματα έργων.
Στη συνέλευση, στην οποία προήδρευσε ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Γερ. Βλάχος, παραβρέθηκαν, επίσης, ο αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Ι. Σιδέρης, ο πρ. δήμαρχος Αντ. Σιδέρης, οι δημοτικοί σύμβουλοι Τερψ. Γκιόκα, πρόεδρος της Δημοτικής Βιβλιοθήκης, Κ. Χατζηανδρέου, πρ. αντιδήμαρχος, Αλ. Μουστόγιαννης, επικεφαλής της δημοτικής παράταξης Αγία Παρασκευή μια γενιά μπροστά και Ι. Λογοθέτης, ο πρόεδρος της Β/βάθμιας Σχολικής Επιτροπής, Β. Τραυλός, κ.ά.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA