Τα Μελίσσια επικράτησαν στο ντέρμπι κορυφής επί του Ιωνικού

Παιχνίδι για γερά νεύρα και με πολλές ανατροπές διεξήχθη στο κλειστό των Μελισσίων το βράδυ της Δευτέρας 30 Ιανουαρίου 2017 μεταξύ του πρωτοπόρου ΚΑΟΜ και του δεύτερου στον βαθμολογικό πίνακα Ιωνικού, για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Τελικώς, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 72-61. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με τους φιλοξενούμενους να… γυρίζουν το ματς στη δεύτερη περίοδο, όπου έφυγαν μπροστά με 6 πόντους. Η τρίτη περίοδο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 48-48 κι όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Μελισσιώτες έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ροζ φύλλο αγώνα…

Την επόμενη αγωνιστική (6/2) το συγκρότημα των ΣταϊκόπουλουΨυχογιόπουλου θ΄αγωνιστεί στο κλειστό του Ψυχικού απέναντι στον Ποσειδώνα.

Διαιτητές: Διμπινούδης, Καλογερόπουλος, Γρίβα

Δεκάλεπτα: 13-8, 27-33, 48-48, 72-61.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σταϊκόπουλος, Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5 (1), Τζωρτζόπουλος 8, Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 5, Κοντός, Τύρλας 25, Παρασκευόπουλος 2, Δήμος 3, Καλογερόπουλος 20 (2), Πανταζής, Κωτίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Πολυχρονόπουλος 5 (1), Τσακίρης 13, Τρικαλιώτης 12 (1), Αρτουσένκο 6, Υφαντής 2, Μπάτσος, Μαρούλης, Ζήρος 8 (1), Γιαννουλάκος 1, Αφαλίδης 14.