Χαλάνδρι-Ορίζοντας 2023: Δεν είναι στη φιλοσοφία μας το «χαράτσωμα» του Χαλανδραίου πολίτη
Η δημοτική παράταξη Χαλάνδρι-Ορίζοντας 2023, με επικεφαλής τον δημοτικό σύμβουλο Μάνο Κρανίδη, κάνει λόγο για μία «ακατανόητη πολιτικά απόφαση» του δημάρχου, Σ. Ρούσσου, σχετικά με την αύξηση των δημοτικών τελών και φόρων για το 2022.
Μάλιστα, στην ανακοίνωσή της η δημοτική παράταξη σημειώνει ότι είναι μακριά από τη φιλοσοφία της «το “χαράτσωμα” του Χαλανδραίου πολίτη».
Συγκεκριμένα, το Χαλάνδρι-Ορίζοντας 2023 αναφέρει:
«Με μία ακατανόητη πολιτικά απόφαση, η διοίκηση του Σ. Ρούσσου, μέσα στοN σκληρό πυρήνα της πανδημίας, εισηγήθηκε και ψήφισε μόνη της μεγάλες αυξήσεις σε δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο για το 2022. Πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπήρξε καμία διαβούλευση εκ μέρους του κ. Ρούσσου, έστω πρόσκληση προς τους επικεφαλής παρατάξεων, ώστε να ακουστούν οι απόψεις της αντιπολίτευσης.
Οι αιτιάσεις που ανέφερε ενώπιον του Δημοτικού Συμβουλίου είναι αστήρικτες και πολιτικά έωλες. Η αύξηση της τιμής ρεύματος και πετρελαίου πράγματι υφίσταται, αλλά αφορά στο σύνολο των Δήμων της επικράτειας. Κανείς άλλος μεγάλος αστικός Δήμος μέχρι σήμερα δεν έχει προβλέψει αυξήσεις δημοτικών τελών για το 2022, ενώ η ΚΕΔΕ προ μηνός ανακοίνωσε θεσμική πρωτοβουλία με σχετικό αίτημά της προς τα συναρμόδια υπουργεία, ώστε στον μηχανισμό στήριξης που δημιουργείται για να στηριχθούν τα νοικοκυριά να μπει οριζόντια και η Αυτοδιοίκηση.
Προς τι λοιπόν η πρεμούρα για το ξαφνικό “χαράτσι”;
Απάντηση: Η οικονομική πολιτική που ασκείται από τη διοίκηση Ρούσσου είναι στατική, αποσπασματική και χωρίς μεσοπρόθεσμο σκοπό. Είναι φανερό ότι οι (κατά τον δήμαρχο) “υποχρεωτικές αυξήσεις” τελών αντανακλούν την αμηχανία του εμπρός σε βραχυπρόθεσμες δυσκολίες. Η συγκεκριμένη απόφαση αύξησης δεν δικαιολογείται για μια διοίκηση Δήμου που παρουσιάζει για 8η χρονιά την πρότασή της.
Παράλληλα, αντανακλά αφ’ ενός τη διευρυνόμενη απόστασή του από το κοινό αίσθημα και αφ’ ετέρου την προσήλωση σε ένα μοντέλο άσκησης διοίκησης, που όλο και περισσότερο θα βασίζεται σε επικοινωνιακά τρικ και λιγότερο στην ορθολογική και αναπτυξιακή διαχείριση. Όταν ξεκινάς την επίσημη ανακοίνωση για την αύξηση τελών και αναφέρεσαι στις απαλλαγές για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, απαλλαγές που σε συντριπτικό βαθμό πανελλαδικά κάνουν οι αστικοί Δήμοι, προφανώς παραδέχεσαι την ένδεια επιχειρημάτων για την εισήγησή σου.
Παρά το “μαξιλάρι ασφαλείας” που προσφέρουν τα μόνιμα έσοδα που προκύπτουν από τη φορολόγηση περίπου 600 χιλιάδων επιπλέον τετραγωνικών μέτρων που δηλώθηκαν στη σχετική πλατφόρμα, ο κύριος Ρούσσος προσήλθε με έναν προ-χριστουγεννιάτικο “μποναμά” προς τους δημότες.
Για να έχει μια ενδεικτική εικόνα ο Χαλανδραίος πολίτης για το τι τον περιμένει οι αυξήσεις δημοτικών τελών για τις μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες της πόλης ανέρχονται:
- σε 13,7% για τα οικιστικά ακίνητα/νοικοκυριά,
- στο 22,2% για τους επαγγελματικούς χώρους μέχρι 70τ.μ.
Μάλιστα, η σύγχυση και η πρεμούρα του δημάρχου ήταν τέτοια που, ενώπιον του Δημοτικού Συμβουλίου, υποστήριξε ότι η επιβάρυνση για τη συγκεκριμένη κατηγορία ήταν επιβεβλημένη, γιατί το συντριπτικό ποσοστό των επιχειρήσεων αυτής της κατηγορίας (εστίαση και διασκέδαση) δημιουργεί τη μεγαλύτερη όχληση. Την ίδια στιγμή, στην ιστοσελίδα του Δήμου, επιχαίρει για τα τέλη κοινόχρηστων χώρων που παραμένουν αμετάβλητα, λόγω της μεγάλης επιβάρυνσης των επιχειρήσεων εστίασης και διασκέδασης, εξαιτίας της πανδημίας. Η επιτομή του σουρεαλισμού.
Αντίστοιχα, η οριζόντια αύξηση στον Φόρο Ηλεκτροδοτούμενων Χώρων ανέρχεται στο 25% και σε πραγματική τιμή, από τα 0,40 ευρώ/τ.μ. του 2019 φτάνει στα 0,88 ευρώ/τ.μ. για το 2022! Η μόνιμη επωδός του κ. Ρούσσου ότι τα συγκεκριμένα έσοδα πάνε για τα σχολεία της πόλης πλέον δεν τον απαλλάσσει από την ευθύνη διεκδίκησης πολύ περισσότερων κονδυλίων από την κεντρική εξουσία που πλημμελώς επιτελεί το καθήκον της.
Η θριαμβολογία του δημάρχου περί των χαμηλότερων δημοτικών τελών στο Λεκανοπέδιο κάπου εδώ τελειώνει. Πλέον, με τις νέες τιμές των δημοτικών τελών το Χαλάνδρι υποχωρεί στην 6η θέση από τους 12 Δήμους του Βόρειου Τομέα, όταν όμοροι Δήμοι με παρόμοια κοινωνικά και οικονομικά χαρακτηριστικά, όπως η Αγία Παρασκευή και τα Βριλήσσια, έχουν αντίστοιχα τιμές δημοτικών τελών 1,03 και 1,12 ευρώ ανά τ.μ.
Είμαστε, πλέον, βέβαιοι ότι όσο περισσότερο πλησιάζουμε προς τις εκλογές τόσο περισσότερο θα βρισκόμαστε συχνότερα μπροστά σε τέτοιες καταστάσεις, αφού η διοίκηση Ρούσσου βαδίζει βάσει ενός στερεότυπου που οδηγεί σε αδιέξοδο και σε ανακύκλωση μοντέλων που έχουν ξεπεραστεί από καιρό. Από τον Σεπτέμβριο του 2019 μέχρι σήμερα, στο πλαίσιο του Δημοτικού Συμβουλίου και της Οικονομικής Επιτροπής, έχουμε τοποθετηθεί έγκαιρα, εμπεριστατωμένα και συστηματικά, περισσότερο από κάθε άλλη παράταξη, για τις εγγενείς αδυναμίες της οικονομικής λειτουργίας του Δήμου.
Αναμφίβολα, η αύξηση των δημοτικών τελών και του δημοτικού φόρου πυροδοτεί έναν φαύλο κύκλο εσωστρέφειας και πληθωρισμού για το σύνολο των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων της πόλης και βαλτώνει την κοινωνική και οικονομική ζωή της. Είναι μακριά από τη φιλοσοφία μας το “χαράτσωμα” του Χαλανδραίου πολίτη, η λογική του “βαφτίζω το ψάρι κρέας” και λέμε σταθερά όχι σε κάθε μετακύλιση ελλείμματος στις πλάτες των πολιτών».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA