Η Περιφέρεια Αττικής μπαίνει μπροστά στα θέματα οδικής ασφάλειας
Οι προτάσεις της Περιφέρειας Αττικής για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας στην Αττική και τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων, με έμφαση στην ενίσχυση της εκπαίδευσης στα σχολεία, βρέθηκαν στο επίκεντρο της συνάντησης εργασίας του περιφερειάρχη Αττικής, Γιώργου Πατούλη, με την υφ. Παιδείας, Σοφία Ζαχαράκη, στην Περιφέρεια, παρουσία εκπροσώπων συναρμόδιων φορέων.
«Είναι αδιανόητο να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τόσο βαρύ φόρο αίματος στην άσφαλτο. Πρέπει να δράσουμε άμεσα και συντονισμένα, εστιάζοντας στην εκπαίδευση των παιδιών μας» υπογράμμισε ο κ. Πατούλης και σε αυτό το πλαίσιο πρότεινε την πιλοτική εφαρμογή του μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής σε σχολεία της Αττικής, σε συνδυασμό και με άλλες παράλληλες δράσεις.
Στη σύσκεψη μετείχαν επίσης ο διευθυντής Οδικής Ασφάλειας του υπ. Μεταφορών, Δ. Παπαγιαννίδης, ο πρώην πρύτανης του ΕΜΠ και διευθυντής του Εργαστηρίου Κυκλοφοριακής Τεχνικής Γ. Γκόλιας, ο πρύτανης του ΕΜΠ Α. Μπουντουβής, ο διοικητής της Τροχαίας Αττικής, Σ. Λάσκος, ο εκπρόσωπος του Ευγενίδειου Ιδρύματος Π. Αχείμαστος, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Οδικής Κυκλοφορίας και Ασφάλειας του υπ. Μεταφορών και Υποδομών, Ε. Παρίσης, η συντονίστρια του Εθνικού Δικτύου Κυκλοφοριακής Αγωγής, Κ. Θεοδοσέλη, ο αντιπεριφερειάρχης Μεταφορών, Β. Γιαννακόπουλος, ο προϊστάμενος της γενικής διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής, Ηλίας Δόλγυρας, ο σύμβουλος της Περιφέρειας σε θέματα Οδικής Ασφάλειας Κ. Λογοθέτης και επιστημονικοί συνεργάτες του υπ. Παιδείας.
Κατά την τοποθέτηση του ο κ. Πατούλης επισήμανε ότι η Περιφέρεια, αναγνωρίζοντας τη σοβαρότητα του ζητήματος, έχει ήδη ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο μεγάλο αγώνα για την οδική ασφάλεια, ορατό σε όλους τους πολίτες της Αττικής, με συγκεκριμένες δράσεις. Ενδεικτικά ανέφερε τη συντονισμένη εκστρατεία απομάκρυνσης παράνομων διαφημιστικών πινακίδων, τους ελέγχους σε σχολικά λεωφορεία, μαζί με την Τροχαία, τη λειτουργία των «έξυπνων» διαβάσεων πεζών, τη λειτουργία του σύγχρονου κέντρου διαχείρισης κυκλοφορίας, αλλά και τις εντατικές εργασίες ασφαλτόστρωσης και διαγραμμίσεων σε νευραλγικές οδικές αρτηρίες του οδικού δικτύου στο Λεκανοπέδιο.
Ωστόσο, όπως υπογράμμισε, για την ορθή αντιμετώπιση του ζητήματος και του περιορισμού του φαινομένου των τροχαίων ατυχημάτων, απαιτείται να δοθεί έμφαση στην παιδεία, την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση, κυρίως στα παιδιά.
Στο πλαίσιο αυτό πρότεινε την πιλοτική εφαρμογή του μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής σε σχολεία της Αττικής, όχι μόνο στο δημοτικό αλλά σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Παράλληλα τόνισε ότι στη δέσμη προτάσεων περιλαμβάνονται και η δρομολόγηση πρωτοβουλιών, σε συνεργασία με τους συναρμόδιους φορείς, όπως βιωματικές εφαρμογές σε κεντρικά σημεία της Αττικής για την εκπαίδευση, την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών αλλά και των ενηλίκων, τη δημιουργία σύγχρονου και ελκυστικού εγχειριδίου για την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε συνεργασία με το υπουργείο Παιδείας, το Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Ίδρυμα Ευγενίδη.
Επιπρόσθετα, τόνισε ότι θα ζητήσει από τους Δήμους της Αττικής να του προτείνουν ελεύθερους χώρους προκειμένου να λειτουργήσουν πάρκα κυκλοφοριακής αγωγής, τα οποία έχουν ατονήσει και σημείωσε ότι είναι ανάγκη η διαμόρφωση ενός στρατηγικού σχεδίου για τη μελέτη και τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας στην Αττική, το οποίο θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε συνεργασία της Περιφέρειας με το Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
«Η Περιφέρεια Αττικής θα έχει σημαντικό ρόλο σε όλη αυτή την προσπάθεια, μαζί με τους συναρμόδιους φορείς, γιατί για εμάς αποτελεί μείζον εθνικό ζήτημα», ανέφερε ο κ. Πατούλης.
Η κ. Ζαχαράκη αναφέρθηκε στα προγράμματα και στις πρωτοβουλίες του υπουργείου που είναι σε εξέλιξη για την εκπαίδευση των μαθητών σε ζητήματα οδικής ασφάλειας και τόνισε ότι η Περιφέρεια θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο σε όλη αυτή τη διαδικασία. «Θα συνεργαστούμε και θα διευκολύνουμε την πρόσβασή σας στα σχολεία με στόχο από κοινού να προχωρήσουμε σε αποτελεσματικές δράσεις προς αυτή την κατεύθυνση» τόνισε.
Τη βούλησή τους να συμβάλουν ενεργά στην προσπάθεια βελτίωσης των συνθηκών οδικής ασφάλειας και στην καλύτερη εκπαίδευση μαθητών, αλλά και ενηλίκων, διατύπωσαν όλοι οι εκπρόσωποι των φορέων και συνεχάρησαν τον περιφερειάρχη Αττικής να αναδείξει αυτό το σοβαρό θέμα και να δράσει προς αυτή την κατεύθυνση, με συγκεκριμένες πρωτοβουλίες.
Σε αυτό το πλαίσιο και μετά από πρόταση του κ. Πατούλη, αποφασίστηκε να συσταθεί μία κοινή επιτροπή με τη συμμετοχή όλων των συναρμόδιων φορέων με αντικείμενο την επεξεργασία προτάσεων, τον συντονισμό και την ταχεία εφαρμογή τους, προκειμένου να υπάρξουν άμεσα και απτά αποτελέσματα.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA