«Χαρακίρι» της Κηφισιάς την αποκλείει από τα ημιτελικά της Α1

Μόνο ως «χαρακίρι» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αποψινή ήττα της Κηφισιάς από τον Άρη, στο Ζηρίνειο, με σκορ 108-103, που στέλνει τους «Θεσσαλονικείς» στην ημιτελική φάση του φετινού πρωταθλήματος της Basket League.

Δραματική αναμέτρηση, που χρειάστηκε δύο παρατάσεις, η δεύτερη από απερίγραπτο καλάθι – «αυτογκόλ» του Μάρσαλ, που οδήγησε στον αποκλεισμό την ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία ήταν σαφώς καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… ορεξάτοι στον αγώνα και μέχρι το 7΄ κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά η Κηφισιά αντεπιτέθηκε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 28-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατακυρίευσε το γήπεδο, προκαλώντας την αφλογιστία του Άρη (χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά) «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο 48-34.

Τρίτη περίοδος και η Κηφισιά, με πρωταγωνιστή τον Μάρσαλ, διατηρούσε το ευρύ προβάδισμα μέχρι το 56-41. Ωστόσο, από τη σημείο αυτό, οι παίκτες του Άρη άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά και, με τον Ουότερς να… βάζει τα χέρια στη φωτιά, πήγε το παιχνίδι στο 65-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, ο Ζάρας έφερε για τους φιλοξενούμενους το παιχνίδι στον πόντο (65-64) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρες διαστάσεις «θρίλερ». Στο 32΄ήρθε η ισοφάριση 66-66, για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα για την Κηφισιά για το 72-66 στο 33΄30΄΄. Αμέσως μετά, τρεις πόντοι από τον Ελ Αμίν φθάνει το σερί της Κηφισιάς στο 9-0 και το σκορ στο 75-66.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφθασε και στο +11, 79-68,  αλλά ο Αρης επέστρεψε για μία ακόμα φορά. Σερί 9-0 και οι «Θεσσαλονικείς» στο 38΄ κάνουν το 79-77.

Ο Κοέν στο 39΄12′ φέρνει τον Αρη και πάλι μπροστά, με 81-80, αλλά ο Ελ Αμίν με 1 στις 2 βολές ισοφαρίζει σε 81-81, σκορ που οδηγεί στην πρώτη παράταση.

Ενα τρίποντο του Γκίκα και ένα ακόμα γκολ – φάουλ του Κασελάκη φέρνουν την Κηφισιά στο 87-81 στο 41΄30΄΄. Στο 43΄ το σκορ ήταν 88-82, όμως, μετά από μία βολή του Ουάιτ και τρίποντο του Ουότερς, στο 43΄50΄ ο Άρης ήταν και πάλι σε απόσταση αναπνοής, 88-86. Ο εκπληκτικός Κασελάκης με τρίποντο στο 44′ κάνει το 91-86.

Κλέψιμο του Μακ Νιλ και το κάρφωμα μετά την ασίστ του Ουάιτ φέρνει το σκορ στο 93-92 με 11΄΄ για τη λήξη και τις δύο ομάδες στους πάγκους για τάιμ άουτ. Επαναφορά και φάουλ του Άρη στον Κασελάκη, που ψύχραιμα ευστοχεί για το 95-92. Ακολουθεί φάουλ της Κηφισιάς που στέλνει τον Μακ Νιλ στις βολές στα 5΄΄, για να κάνει το σκορ 95-93, χάνοντας τη δεύτερη βολή. Η Κηφισιά έχει την μπάλα μετά το ριμπάουντ και ο Μάρσαλ στην εκπνοή βάζει… αυτοκαλάθι, στέλνοντας το σκορ στο 95-95 και το ματς στη δεύτερη παράταση!

Το σοκ των «Κηφισιωτών» εκμεταλλεύονται άριστα οι «Θεσσαλονικείς», κάνοντας ένα σερί 8-0 και προσπερνώντας στο σκορ με 103-95. Μέσα σε όλα, η Κηφισιά χάνει και τον προπονή της, Παπαθεοδώρου, ο οποίος αποβάλλεται από τον αγώνα, για να τον ακολουθήσει ο Μακ Νιλ, στο 49΄, αλλά παρ΄ όλα αυτά μειώνει σε 100-103. Ήταν όμως αργά, αφού το τρίποντο του Ξανθόπουλου στα 12΄΄ έβαλε τέλος στο… όνειρο.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34,65-61,81-81,1η παρ.95-95, 2η παρ. 103-108

Οι διαιτητές: Αναστόπουλος – Παναγιώτου – Τζαφλέρης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 24(3), Χογκ 3, Ελ Αμίν 25(3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7(1), Γκίκας 12(2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27(2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9, Ξανθόπουλος 3(1), Τσούπκβιτς, Ουότερς 29(2), Ζάρας 10(3), Κοέν 13(3), Μούρτος 8(2)

1η αγωνιστική
Άρης-Κηφισιά 78-60

2η αγωνιστική (23/04)
Κηφισιά-Άρης 103-108 (81-81 κ.α., 95-95 α’ παρ.)

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο παίκτης της Κηφισιάς, Νίκος Γκίκας, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι μπορώ να πω για το συγκεκριμένο ματς. Σίγουρα ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, δεν είναι τυχαίο ότι και οι δύο ομάδες σούταραν μαζί 85 βολές. Πιστεύω ότι σε όλο το ματς ήμασταν πάρα πολύ καλοί απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα. Καταφέραμε να περιορίσουμε τα πλεονεκτήματά του Άρη και θα είχαμε κερδίσει αν δεν είχε γίνει στο τέλος κάτι το οποίο δεν ξέρω αν έχει προηγούμενο.

Κακιά στιγμή ή οτιδήποτε, το θέμα είναι ότι για μας η χρονιά τελειώνει εδώ. Σίγουρα με πίκρα, γιατί ένα τέτοιο ματς δικαιούσαι να το παίρνεις και όχι να το χάνεις. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Παλέψαμε 10 μήνες, δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Παρ΄ όλα αυτά , συγχαρητήρια στην ομάδα του Άρη και καλή συνέχεια».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, τόνισε από την πλευρά του:

«Καλησπέρα κι από μένα. Σήμερα κάναμε άλλη μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση, ελέγχοντας το ματς για 37 με 38 λεπτά απέναντι σε μια ομάδα που έχει καλύτερο υλικό από μας. Αλλά δεύτερο παιχνίδι στο Ζηρίνειο με τον Άρη, ενώ είμαστε καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος, δεν καταφέραμε να κερδίσουμε.

Σήμερα βρήκαμε κι άλλον έναν τρόπο για να χάσουμε. Παρ΄ όλα αυτά, η εμφάνιση της ομάδας μας όλη τη χρονιά ήταν υψηλού επιπέδου και μας μένει η πίκρα που δεν καταφέραμε να κερδίσουμε ένα παιχνίδι απ΄ όλα αυτά, στα οποία νομίζω ότι στα 3 από τα 4 ήμασταν αν όχι καλύτεροι, σίγουρα ισοδύναμοι με την ομάδα του Άρη.

Η χρονιά τελειώνει εδώ, με την ομάδα να τερματίζει στην 6η θέση. Ήταν πολύ ανταγωνιστική όλη τη χρονιά, κατάφερε και πέτυχε όλους τους βασικούς της στόχους. Συγχαρητήρια σε όλους, στα παιδιά, στο σταφ και στη διοίκηση, που μας έδωσε τη δυνατότητα να κάνουμε άλλη μια παραγωγική χρονιά με ηρεμία, εμπιστοσύνη και να φέρουμε την Κηφισιά σταθερά πλέον στις κορυφαίες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος.

Καθιερωμένα πλέον η Κηφισιά είναι η καλύτερη ομάδα στην Αττική μετά τους 3 μεγάλους και η 6η καλύτερη στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Καλή συνέχεια στον Άρη στην πορεία του στα ημιτελικά».