Super League: Ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2 και υποβιβασμός για την Κηφισιά
Φωτογραφία: Cosmote TV / Video
Ποδόσφαιρο

«Αυτοχειρία» για την Κηφισιά το βράδυ του Σαββάτου 27 Απριλίου στο γήπεδο «Μιχ. Κρητικόπουλος». Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε με 2-3 από τον ήδη υποβιβασμένο ΠΑΣ Γιάννινα στα «πλέι άουτ» της Super League και, σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, θα τον ακολουθήσει στη Super League 2, φεύγοντας από τα… σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας.

Ο Νίνης με όμορφη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους Κηφισιώτες, αλλά οι Γιαννιώτες απάντησαν με τον Ροσέρο στο 34′, ισοφαρίζοντας σε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Κηφισιά έφθασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 53′, αλλά η προσπάθεια του Τεττέι εξουδετερώθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και το δοκάρι. Στο 66′ ο Πρίτσας έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά το VAR… έδειξε επιθετικό φάουλ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 70′ ο Τεττέι είχε δεύτερο δοκάρι και, επειδή η μπάλα… τιμωρεί, στο 74′ ο Μπεγκάλα έβαλε μπροστά την ομάδα των Ιωαννίνων. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα χρεώθηκε με πέναλτι απέναντι στον Οζέγκοβιτς, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο Σέρβος, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στη συνέχεια η Κηφισιά κυνήγησε ένα τρίτο γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει και τελικώς ήταν ο Ροσέρο που σκόραρε στις καθυστερήσεις, σβήνοντας κάθε ελπίδα παραμονής για το συγκρότημα των «Βορείων».

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα (83′ Γιόβαντσιτς), Νίνης (46′ Μενέντεθ), Πρίτσας, Κλωναρίδης (41′ λ. τρ. Μιλίτσεβιτς), Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος (71′ Σόρια), Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος (70′ Μίνα), Καραχάλιος (71′ Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (68′ Τζίνο), Ροσέρο, Κόντε (89′ Παμλίδης).