Μεγάλα ερωτηματικά για τον τρόπο διαχείρισης του δημοτικού χρήματος στην Αγία Παρασκευή προκαλεί η αποκάλυψη που έγινε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης, την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2015.
Ειδικότερα, στο πλαίσιο της συζήτησης για την έγκριση προϋπολογισμού και στοχοθεσίας οικονομικού έτους 2016 του Νομικού Προσώπου Πολιτιστικός & Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Αγίας Παρασκευής (ΠΑΟΔΑΠ) κι ενώ είχαν προηγηθεί «τροχιοδεικτικά πυρά» από πλευράς μειοψηφίας, μέσω των ερωτημάτων δημοτικών συμβούλων, μία ερώτηση-παρέμβαση του προέδρου του Σώματος, Γεράσιμου Βλάχου, προς τον πρόεδρο του ΠΑΟΔΑΠ, Σωτήρη Παπαμιχαήλ, «έβγαλε είδηση».
Ειδικότερα, ο κ. Γερ. Βλάχος ρώτησε τον κ. Σωτ. Παπαμιχαήλ τι θα κάνει με το ποσό των 23.000 ευρώ που διεκδικεί προμηθευτής του Νομικού Προσώπου, για έργο που υποστηρίζει ότι έκανε για τον ΠΑΟΔΑΠ, με «προφορική εντολή» της τέως διοίκησης του Δήμου και εάν «θα προχωρήσει σε καταλογισμούς» προς τους υπευθύνους.
Παίρνοντας τον λόγο, ο πρόεδρος του ΠΑΟΔΑΠ παραδέχθηκε ότι έχει προβληματιστεί ιδιαίτερα με την υπόθεση, γιατί όντως έχει δεχθεί όχληση από συνάδελφό του (σ.σ.: δικηγόρο), ο οποίος τον ρώτησε εάν σκοπεύει ο Οργανισμός να καταβάλει την οφειλή του προς τον προμηθευτή ή ο τελευταίος να προχωρήσει σε κατάθεση σχετικής αγωγής.
Ωστόσο, το ενδιαφέρον είναι, όπως εξήγησε ο κ. Σωτ. Παπαμιχαήλ, ότι ο προμηθευτής ισχυρίζεται πως «εκτέλεσε εκτεταμένο τεχνικό έργο, ύψους 23.000 ευρώ», με βάση «προφορική εντολή»(!) του κ. Κωνσταντίνου Τσιαμπά (σ.σ.: δημοτικού συμβούλου της μείζονος μειοψηφίας) και «ενδεχομένως» του κ. Βασίλη Ζορμπά (σ.σ.: επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας και τέως δήμαρχος Αγίας Παρασκευής), ενώ το έργο βασίστηκε σε «ανυπόγραφη μελέτη των Τεχνικών Υπηρεσιών»(!).
Αφού ενημέρωσε το Σώμα ότι ήδη έχει πραγματοποιηθεί σχετική σύσκεψη στον Οργανισμό και έχει ζητηθεί από τον προμηθευτή αναλυτική περιγραφή των πραγματοποιούμενων εργασιών, ο κ. Σωτ. Παπαμιχαήλ έκλεισε την τοποθέτησή του με το ερώτημα τι θα πρέπει να κάνει, «να πληρώσω τον προμηθευτή, να τον αφήσω να κάνει αγωγή ή να τον παραπέμψω στον κ. Τσιαμπά;».
Ο τέως δήμαρχος έσπευσε να καλέσει τον πρόεδρο του ΠΑΟΔΑΠ να αφήσει τον εν λόγω προμηθευτή να καταθέσει αγωγή, ενώ παρέμβαση επί του θέματος έκανε και ο κ. Κων. Τσιαμπάς. Ο τελευταίος υποστήριξε ότι δεν μπορεί να γίνεται «επίκληση ανυπόγραφων τεχνικών μελετών», προσθέτοντας ότι ο ίδιος δεν είχε καμία εμπλοκή με τον ΠΑΟΔΑΠ, κατά τη θητεία της προηγούμενης δημοτικής αρχής, άρα δεν μπορούσε να έχει και εμπλοκή με τη συγκεκριμένη υπόθεση. Τέλος, σχολίασε ότι «ουδέποτε δουλέψαμε στον Δήμο με προφορικές εντολές».
Η αλήθεια είναι ότι δημοσιογραφικά δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για την όλη υπόθεση, αφού ο σχετικός φάκελος βρίσκεται στα χέρια του νυν προέδρου του ΠΑΟΔΑΠ. Ωστόσο, το θέμα είναι πολύ σοβαρό, αφού αφ’ ενός έχει να κάνει με τα χρήματα των δημοτών κι αφ’ ετέρου θέτει σοβαρά ζητήματα στον τρόπο διοίκησης του συγκεκριμένου Νομικού Προσώπου. Άρα, ο κ. Σωτ. Παπαμιχαήλ έχει και τη νομική (λόγω της ιδιότητάς του ως πρόεδρος του ΠΑΟΔΑΠ) και την ηθική υποχρέωση (ως εκλεγμένος από τον λαό της Αγίας Παρασκευής στο Δημοτικό Συμβούλιο) να ρίξει άπλετο φως στην υπόθεση και να διασφαλίσει και το «τελευταίο ματωμένο ευρώ» (όπως συχνά αναφέρει και ο αντιδήμαρχος Οικονομικών, Σπύρος Παπαγεωργίου) των δημοτών.
Με άλλα λόγια, είτε ο προμηθευτής όντως εκτέλεσε το έργο, οπότε πρέπει να καταβληθεί η πληρωμή του, είτε ουδέποτε υπήρξε αυτό το έργο, οπότε θα πρέπει να μην αφεθεί καμία σκιά να… πλανάται πάνω από τους κ.κ. Κων. Τσιαμπά και Βασ. Ζορμπά. Εκτιμούμε ότι είναι αρκετά εύκολο να διαπιστωθεί εάν έχουν πραγματοποιηθεί οι «εκτεταμένες τεχνικές παρεμβάσεις» του προμηθευτή και φυσικά να αναζητηθεί με ποιου την άδεια και στη βάση ποιας ανάθεσης έργου έγιναν αυτές.
Φανταζόμαστε ότι δεν ξεκίνησε κάποιο πρωί ένας προμηθευτής από το… πουθενά, μπήκε σε εγκαταστάσεις του ΠΑΟΔΑΠ, πραγματοποίησε εργασίες (που μάλλον, αφού ήταν εκτεταμένες, δεν θα κράτησαν μία μέρα…) και όλα αυτά τα έκανε χωρίς άδεια και χωρίς ουδείς να τον αντιληφθεί…
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA