Δήμος Μπροστά+: Τα έργα που πρέπει να ενταχθούν στο Τεχνικό Πρόγραμμα Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης
Εν αναμονή της συζήτησης για τον Προϋπολογισμό και το Τεχνικό Πρόγραμμα έτους 2020 του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης η παράταξη Δήμος Μπροστά+ καταθέτει τα όσα έργα θεωρεί ότι πρέπει οπωσδήποτε να ενταχθούν στο Τεχνικό Πρόγραμμα προκειμένου να προχωρήσει η υλοποίησή τους.
Συγκεκριμένα η παράταξη, επικεφαλής της οποίας είναι ο δημοτικός σύμβουλος Μάριος Ψυχάλης, επισημαίνει τα εξής:
Σύντομα το Δημοτικό Συμβούλιο θα κληθεί να λάβει αποφάσεις σχετικές με τον προϋπολογισμό και το τεχνικό πρόγραμμα για το 2020. Έχουμε τονίσει ότι η πρώτη προτεραιότητα για τον Δήμο πρέπει είναι η κάλυψη του επενδυτικού και αναπτυξιακού κενού της τελευταίας δεκαετίας.
Το αφήγημα της δημοτικής αρχής σχετικά με την οικονομική εξυγίανση είναι εδώ και καιρό ξεπερασμένο. Η ευρύτατη πλειοψηφία των φορέων του στενού και ευρύτερου δημοσίου τομέα, εδώ και 10 περίπου έτη, παράγει πλεονάσματα, που ορισμένα είναι υπερβολικά και αντιαναπτυξιακά.
Ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης τα προηγούμενα πέντε έτη έχασε πολύτιμο χρόνο, καθώς δεν κατάφερε να επενδύσει σε νέα έργα ή υποδομές, ούτε να δημιουργήσει τις απαραίτητες συνθήκες για να ωριμάσουν οι μελέτες των έργων πνοής που πρέπει να γίνουν.
Κρίνεται άμεση ανάγκη για τον Δήμο η εκκίνηση όλων των ενεργειών και δράσεων που απαιτούνται για να ανακτήσει ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης τον χαμένο αναπτυξιακό και επενδυτικό χρόνο.
Πιο συγκεκριμένα, ως ανεξάρτητη δημοτική παράταξη Δήμος Μπροστά+ προτείνουμε την εγγραφή στο τεχνικό πρόγραμμα, αλλά και τον προϋπολογισμό για το 2020, τα κάτωθι έργα και δράσεις.
- Διενέργεια μελέτης για την ανάπλαση του κέντρου πόλης της Λυκόβρυσης. Για την τοπική κοινωνία της Λυκόβρυσης κρίνεται ως εξαιρετικά σημαντική η ανάγκη για τη δημιουργία ενός κέντρου πόλης με πεζόδρομους, δρόμους ήπιας κυκλοφορίας και την ενοποίησης του τριγώνου της κεντρικής πλατείας με το έργο του Ο.Τ.9 και το παλαιό δημαρχείο.
- Διενέργεια μελετών και προκήρυξης έργων για την αναμόρφωση του συνόλου των κοινόχρηστων χώρων στο Ηλιακό Χωριό με προεξέχουσα την κεντρική πλατεία και την σύνδεση του αγωγού ακαθάρτων με το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ. Δεν υπάρχει χρόνος για καθυστέρηση. Οι κάτοικοι του Ηλιακού Χωριού δεν είναι κάτοικοι δεύτερης διαλογής. Επί σειρά ετών το Ηλιακό Χωριό έχει εγκαταλειφθεί. Πρέπει άμεσα να ανακτήσει το Ηλιακό Χωριό την χαμένη αίγλη του.
- Διενέργεια μελέτης και ήπια παρέμβαση στην πλατεία Πέρου, ώστε να δοθεί άμεσα στους πολίτες. Η εικόνα της πλατείας δεν τιμάει κανέναν όπως είναι σήμερα. Άμεση παρέμβαση χωρίς υψηλό κόστος.
- Προκήρυξη μελέτης για το κυκλοφοριακό για τον ενιαίο Δήμο. Ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα της καθημερινότητας των πολιτών. Προτείνουμε μονοδρομήσεις, πεζοδρομήσεις και ηπιοδρομήσεις δρόμων, με στόχο την αποφυγή της διαμπερούς κυκλοφορίας, αλλά και την μείωση της φόρτισης του οδικού δικτύου.
- Προκήρυξη μελέτης για την αναθεώρηση του ΓΠΣ (τοπικό χωρικό σχέδιο) της Πεύκης. Η Πεύκη έχει ανάγκη για επαναχάραξη του αστικού σχεδιασμού. Χαρακτηρισμός νέων κοινόχρηστων χώρων, περιορισμός της δόμησης και προστασία του οικιστικού και φυσικού περιβάλλοντος είναι απολύτως απαραίτητες.
- Ήπια παρέμβαση στην πλατεία Χαράς και αναμόρφωση της πλατείας Ανεξαρτησίας στη Λυκόβρυση. Η Λυκόβρυση έχει αρκετούς ελεύθερους κοινόχρηστους χώρους και πλατείες που ο Δήμος οφείλει να επενδύσει.
- Αγορά ενός mini bus για τον πολλαπλασιασμό των δρομολογίων της δημοτικής συγκοινωνίας. Η δημοτική συγκοινωνία πρέπει να αναβαθμιστεί. Οι δημότες έχουν ανάγκη την άμεση αύξηση των δρομολογίων, ειδικά οι κάτοικοι περιοχών της Λυκόβρυσης και της Κάτω Πεύκης που βρίσκονται μακριά από το κέντρο του δήμου ή τα μέσα σταθερής τροχιάς.
- Αγορά έκτασης πλησίον του Δήμου για τη δημιουργία διαδημοτικού κοιμητηρίου.
- Επικαιροποίηση μελέτης και εξεύρεση χρηματοδότησης για τη δημιουργία ΚΑΠΗ – κοινωνικής δομής στην Κάτω Πεύκη.
- Προκήρυξη της μελέτης για το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας.
Είναι προφανές ότι αυτά τα έργα είναι ένα μόνο μικρό μέρος όσων ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης χρειάζεται και μπορεί να υποστηρίξει. Σίγουρα υπάρχουν ανάγκες βελτίωσης των ήδη υφιστάμενων δομών και υπηρεσιών όπως είναι η καθαριότητα με ανανέωση του μηχανολογικού εξοπλισμού και αύξηση του ανθρώπινου δυναμικού, το πράσινο με δράσεις προστασίας και αναβάθμισης των πνευμόνων πρασίνου, οι σχολικές δομές με πραγματικές επενδύσεις και οι αθλητικές εγκαταστάσεις με γενναία βήματα βελτίωσης και δημιουργίας νέων εγκαταστάσεων.
Για να μπορέσει η δημοτική αρχή να εκκινήσει τις απαιτούμενες μελέτες απαιτείται, μεταξύ άλλων, πολιτική βούληση για αυτά τα έργα και τις δράσεις, όπως και επένδυση σε εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό. Γι΄ αυτόν τον λόγο προτείνουμε στη δημοτική αρχή να προσλάβει, με όποιο διαθέσιμο τρόπο έχει, τουλάχιστον τρεις μηχανικούς, ώστε να είναι εφικτός ο σχεδιασμός των παραπάνω έργων.
Σημειώνουμε, τέλος, ότι της διαδικασίας ψήφισης του τεχνικού προγράμματος θα πρέπει να προηγείται δημόσια διαβούλευση με τους συλλόγους, τους φορείς και τους κατοίκους του ενιαίου Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης, ενώ το τεχνικό πρόγραμμα αποτελεί μέρος του ετησίου προγράμματος δράσης το οποίο δεν έχει κατατεθεί, όπως επίσης δεν έχει κατατεθεί, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, το τετραετές επιχειρησιακό πρόγραμμα, ενώ υπάρχει πλήρης απουσία των στρατηγικών επιλογών και των δεικτών παρακολούθησης και αξιολόγησης.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA