Μεγάλο “διπλό” του Απόλλωνα Χαλανδρίου επί του Αγίου Θωμά, με σκορ 2-1, για την 26η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ ΕΠΣΑ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μετά τη νίκη στο Γουδή “κλειδώνει” την παραμονή της στην κατηγορία, αφήνοντας πίσω τις… περιπέτειες, καθώς ήδη βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 34 βαθμούς.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Γογγολίδης, καθώς ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τους “Χαλανδραίους” με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στο 11΄ και διπλασίασε τα τέρματα για τον Απόλλωνα στο 80΄, όταν, αξιοποιώντας άψογα την “ασίστ” του Μήτρου, νίκησε με ψιλοκρεμαστό πλασέ τον Χρυσικό.
Το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα ήταν αποτέλεσμα του ανοίγματος που επιχείρησαν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προκειμένου να επιτύχουν την ισοφάριση. Τελικώς, οι παίκτες του Αγίου Θωμά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με κεφαλιά του Δ. Θύμιου στο 87΄
Στην επίσημη ιστοσελίδα της, η ομάδα περιγράφει τον αγώνα ως εξής:
Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας στην έδρα του Αγίου Θωμά και πλέον πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να έχουμε μπλεξίματα στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν…!
Ο Απόλλων έφτασε τους 34 βαθμούς, όσους δηλαδή συγκέντρωσε και πέρσι συνολικά, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +9 από τις ομάδες που σήμερα ακροβατούν μεταξύ οριστικής παραμονής και αγώνων μπαράζ. Μία απόσταση που λογικά δεν καλύπτεται, με την ομάδα μας πλέον να προσανατολίζεται σε ένα όσο γίνεται καλύτερο πλασάρισμα στον πίνακα, για λόγους γοήτρου.
Η 10η θέση δεν (θα πρέπει να) μας ικανοποιεί και σίγουρα δεν μας αντιπροσωπεύει. Από την άλλη, είμαστε 4οι στα εκτός έδρας παιχνίδια και με την 4η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος συνολικά (καλύτερη στα εκτός!), επιδόσεις που αν μη τι άλλο δίνουν ένα στίγμα των δυνατοτήτων μας και θα πρέπει να αποτελέσουν τη βάση εν όψει της επόμενης σεζόν.
Εκτός έδρας η ομάδα μας έχει να ηττηθεί από τις 29 Νοεμβρίου, το εντελώς πλασματικό 2-0 από την Ελευθερούπολη. Πλασματική ήταν και η άλλη ήττα που έχουμε μακριά από την έδρα μας, το 2-1 από τη Λαύρα Αργυρούπολης, στις 15 Νοεμβρίου.
Στο γήπεδο Γουδή κάναμε το 2χ2 φέτος, αφού μετά τον Αστέρα Ζωγράφου, επιβληθήκαμε και του Αγίου Θωμά. Ο οποίος μπορεί να μην είχε βαθμολογικό κίνητρο, η εικόνα του όμως και η αγωνιστικότητά του, ειδικά στο β΄ μέρος, μόνο σε κάτι τέτοιο δεν παρέπεμπε.
Το πρώτο 45λεπτο ανήκε ξεκάθαρα στην ομάδα μας, που ευτύχησε να ανοίξει νωρίς το σκορ. Ηταν το 11ο λεπτό, όταν ο Παπουτσής με τάκλιν έστρωσε την μπάλα στον Γογγολίδη και εκείνος με τρομερό σουτ εκτός περιοχής την κάρφωσε στον ουρανό των διχτύων. Μία αδιαμφισβήτητη αρετή του Χάρη που, επιτέλους, βγήκε και σε επίσημο παιχνίδι!
Ο Απόλλων έλεγχε το ματς, δεν έδινε το παραμικρό στον αντίπαλο και δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, χάνοντας καθαρές ευκαιρίες, με κλασικότερη εκείνη του Γογγολίδη προς το τέλος του 45λέπτου, όταν από γύρισμα του Λυμπερόπουλου βρέθηκε φάτσα με το τέρμα εντός περιοχής αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.
Στο β΄ ημίχρονο και κυρίως στο διάστημα 60΄- 80΄ η ομάδα μας δέχθηκε πολλή πίεση, έστω κι αυτή δεν μετουσιώθηκε σε κλασικές ευκαιρίες για τον Αγιο Θωμά, αφού με αυτοθυσία όλων των παιδιών, παρά την εμφανή κούραση των περισσοτέρων, ο κίνδυνος απομακρυνόταν από την περιοχή, με τον Σύρακα να δίνει λύσεις όποτε χρειάστηκε.
Ταυτόχρονα, πάντως, βγάζαμε φαρμακερές αντεπιθέσεις, αφού οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα έπαιρναν όλο και περισσότερα ρίσκα, αφήνοντας κενά. Δύο εξ΄ αυτών ανακόπηκαν με οφσάιντ, σε μία άλλη όμως στο 80΄ έγινε το 0-2, με τον Μήτρου να βγάζει καταπληκτική μπαλιά στον Γογγολίδη, και τον τελευταίο να «κρεμάει» με χειρουργική ακρίβεια τον εξερχόμενο γκολκίπερ.
Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, αφού οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 87’΄με κοντινή κεφαλιά που προσέκρουσε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πάνω στον Βλάχο. Όμως η ομάδα μας δεν έδωσε άλλα περιθώρια και είχε μάλιστα χρυσή ευκαιρία στο 90΄ να κάνει το 1-3, όταν ο εξαιρετικός Κούρος έδωσε έτοιμο γκολ σχεδόν στον Γιαννόπουλο, που είχε περάσει στο ματς λίγο πριν, αλλά το πλασέ του τελευταίου αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον τερματοφύλακα.
Ανακούφιση, ήταν το συναίσθημα όλων μετά το ματς. Ικανοποίηση για την πολύ καλή προσπάθεια, το πάθος, τη δύναμη και όλα εκείνα τα στοιχεία που μας χαρακτηρίζουν ως ομάδα, όταν παίζουμε συγκεντρωμένοι, σοβαροί και με προσήλωση στο πλάνο.
Από τους 34 βαθμούς, οι 23 έχουν κατακτηθεί εκτός έδρας (ποσοστό 68%) και μεταξύ σοβαρού κι αστείου έπεσε στο τραπέζι η ιδέα να διεξαχθεί το επερχόμενο τοπικό ντέρμπι με τον Ατρόμητο σε οποιοδήποτε άλλο γήπεδο εκτός από το δικό μας!
Αλλά, όχι, οφείλουμε στους εαυτούς μας να παρουσιαστούμε όπως πρέπει σε όλα τα ματς που απομένουν (Ατρόμητος/εντός, Π. Φάληρο/εκτός, Αστέρας Ζωγράφου/εντός, Άγιαξ Ταύρου/εκτός), προκειμένου να δώσουμε μια καλή τελευταία γεύση σε μια σεζόν, δεύτερη συνεχόμενη, με αρκετά σκαμπανεβάσματα.
Κλείνοντας, να αναφέρουμε και το αρνητικό της υπόθεσης, τον τραυματισμό του Δημήτρη Παπουτσή στον αστράγαλο. Ο «Πάπου» έγινε αναγκαστική αλλαγή και του ευχόμαστε καλή ανάρρωση.
Διαιτητής: Στάμος, με βοηθούς τη Δέτση και τον Λεοντακιανάκο.
Άγιος Θωμάς: Χρυσικός, Ρόης, Παππάς (46΄ Αλικάι), Γ. Ζαρκαδούλας, Θύμιος, Φ. Ζαρκαδούλας, Μεταξούλης, Μάχας, Μαστρογιάννης (82΄ Παπανικολάου), Δαμουράς (46΄ Δραγούτσος)
Απόλλων Χαλανδρίου: Σύρακας, Βλάχος, Παπαδόπουλος, Κοτσαύτης, Γαλανόπουλος, Τσεσμελής, Παναγιώτου, Λυμπερόπουλος (76΄ Κούκος), Κούρος, Γογγολίδης, Παπουτσής (30΄ λ. τρ. Μήτρου (89΄ Γιαννόπουλος).
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA