Οι… αστοχίες της κας Καψοκεφάλου και η… αμνησία του κ. Ζορμπά
Είναι αλήθεια ότι κάπως… περίεργα έχουν αντιληφθεί τον ρόλο των τοπικών Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης κάποιοι δημοτικοί σύμβουλοι του Δήμου Αγίας Παρασκευής. Γι΄ αυτό και σχεδόν σε κάθε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης, ο τέως και ο νυν δήμαρχος και όχι μόνο, ανταλλάσσουν αιχμές για «προσωπικές σχέσεις με ΜΜΕ», για το «ποιος διώκει και ποιος ευνοεί ποιο τοπικό ΜΜΕ», «ποιος δίνει δουλειές σε ποιον» κ.ο.τ.
Το ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ και ο υπεύθυνός του ουδέποτε ασχολήθηκαν και ούτε πρόκειται να ασχοληθούν με το εάν και ποιες εξαρτήσεις, συμπάθειες ή αντιπάθειες υπάρχουν μεταξύ της νυν ή της τέως διοίκησης του Δήμου με συγκεκριμένα τοπικά ΜΜΕ και δημοσιογράφους. Εξάλλου, εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αρμόδιο να το ελέγξει είναι το Σώμα του Δημοτικού Συμβουλίου, το οποίο, μεταξύ άλλων, οφείλει να γνωρίζει με ακρίβεια ποιο κομμάτι των χρημάτων των δημοτών και με ποια κριτήρια, πηγαίνει σε ποια ΜΜΕ.
Ωστόσο, υπάρχει ένα σημείο, μία «κόκκινη γραμμή», για να χρησιμοποιήσουμε και έναν όρο του πολιτικού συρμού, τον οποίο κάποιοι δημοτικοί σύμβουλοι ξεπέρασαν στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της Τετάρτης 25 Νοεμβρίου 2015.
Έτσι, η κατά τα άλλα ιδιαίτερα συμπαθής δημοτική σύμβουλος της μείζονος μειοψηφίας Έφη Καψοκεφάλου, με αφορμή κάποιο δημοσίευμα που θεώρησε μη ακριβές, έκανε λόγο για κακόβουλη προσπάθεια συγκεκριμένου δημοσιογράφου να τη διαβάλλει, ζητώντας μάλιστα επανόρθωση, χωρίς όμως να αισθανθεί την ανάγκη να κατονομάσει σε ποιον δημοσιογράφο ή τουλάχιστον σε ποιο τοπικό Μέσο αναφέρεται. Ωστόσο, λίγο αργότερα, όταν δημοτικός σύμβουλος της πλειοψηφίας άφησε αιχμές για δημοτικό σύμβουλο της μειοψηφίας, χωρίς να τον κατονομάσει, η ίδια, θιγόμενη (ορθώς), ζήτησε να μην «πετάγεται λάσπη οπουδήποτε». Δύο μέτρα και δύο σταθμά, άραγε; Η αξιοπρέπεια των δημοτικών συμβούλων είναι διαφορετική από αυτή των επαγγελματιών δημοσιογράφων που κάνουν τη δουλειά τους;
Και δυστυχώς, η κα Καψοκεφάλου δεν έμεινε εκεί. Σε άλλη στιγμή της συνεδρίασης και με αφορμή σχόλιο του προέδρου του Σώματος, Γεράσιμου Βλάχου, ότι «βρίσκονται στην αίθουσα δημοσιογράφοι και μας ακούνε…», η εν λόγω δημοτική σύμβουλος σχολίασε, χαμογελώντας, «οι δημοσιογράφοι θα μας κρίνουν;».
Θα στενοχωρήσουμε την κα Καψοκεφάλου, αλλά θα την πληροφορήσουμε ότι ναι, και οι δημοσιογράφοι θα την κρίνουν. Κι αυτό γιατί ανάμεσα στα καθήκοντά τους, στο πλαίσιο του συνταγματικά κατοχυρωμένου ρόλου τους, είναι και η άσκηση ελέγχου σε κάθε μορφής εξουσίας. Από εκεί και πέρα, και οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι κρίνονται για το κατά πόσο ασκούν τον συγκεκριμένο ρόλο υπεύθυνα και στο πλαίσιο της δημοσιογραφικής δεοντολογίας και αναλόγως αξιολογούνται (ή θα έπρεπε να αξιολογούνται…).
Και κάπου εδώ αισθάνθηκε την ανάγκη να κάνει την παρέμβασή του και ο τέως δήμαρχος της πόλης, ο οποίος αναρωτήθηκε εάν υπάρχουν δημοσιογράφοι στην αίθουσα. Η θετική απάντηση του προέδρου του Σώματος, με ταυτόχρονη υπόδειξη των θέσεων όπου κάθονταν οι εκπρόσωποι του τοπικού Τύπου, ο κ. Βασίλης Ζορμπάς γύρισε προς το μέρος μας και μας ρώτησε εάν είμαστε δημοσιογράφοι και εάν διαθέτουμε δημοσιογραφική ταυτότητα!
Το μόνο που μπορούμε να υποθέσουμε είναι ότι ο κ. Ζορμπάς, μάλλον λόγω του περασμένου της ώρας (το ρολόι έδειχνε 02:30 και είχαν προηγηθεί 7,5 ώρες συνεδρίασης) αισθάνθηκε κόπωση και… προδόθηκε από τη μνήμη του. Δεν μπορούμε αλλιώς να εξηγήσουμε το γεγονός ότι, μετά από τόσο καιρό, στο διάστημα του οποίου μας βλέπει στις συνεδριάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου, μας καλεί σε συνεντεύξεις Τύπου, ο ίδιος και στελέχη της παράταξής του στέλνουν ανακοινώσεις και σχόλιά τους στον ειδησεογραφικό ιστότοπό μας, εκείνος δεν γνωρίζει τη δημοσιογραφική ιδιότητά μας.
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι όσα συνέβησαν στην εν λόγω συνεδρίαση του Σώματος ήταν απλώς κάποιες ατυχείς στιγμές των δύο συμβούλων της παράταξης Αγία Παρασκευή η Πόλη μας. Το ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ ξεκίνησε, λειτουργεί και θα παραμείνει ανοιχτό βήμα για όλους τους αιρετούς της πόλης, καθώς και για κάθε συλλογικό φορέα ή μεμονωμένο πολίτη που θέλει να διατυπώσει τις θέσεις και τις απόψεις του, χωρίς καμία διάθεση λογοκρισίας ή αποκλεισμού, όπως έχει πράξει ευσυνείδητα μέχρι σήμερα.
Από και εκεί και πέρα, όμως, θα μας επιτρέψουν ο κ. Βασίλης Ζορμπάς και η κα Έφη Καψοκεφάλου, χωρίς αυτολογοκρισία, να διατυπώνουμε και τις δικές μας θέσεις και τη δική μας κριτική για τα τεκταινόμενα εντός κι εκτός του Δημοτικού Συμβουλίου. Και εάν οι ίδιοι ή οποιοσδήποτε άλλος, θίγεται από τη συγκεκριμένη κριτική, με μεγάλη μας χαρά να φιλοξενήσουμε και τη δική τους άποψη.
Τουλάχιστον, αυτό επιβάλλει η δημοσιογραφική δεοντολογία που πρέπει να σέβεται κάθε Δημοσιογράφος, με ή χωρίς δημοσιογραφική ταυτότητα (κ. Ζορμπά).
Θάνος Σταθόπουλος
Υπεύθυνος ειδησεογραφικού ιστοτόπου ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA